Minulla on muutama kysymyssä tässä kritityille... Itsekkin olen ennen ollut luterilainen ja kuulunut kirkkoon.
1. Jos taivaassa ei ole syntiä, niin onko siellä vapaatatahtoa? Eli menetämmekö persoonallisuutemme ja tuleeko meistä idiootteja jotka vain kiittävät jumalaa lakkaamatta mikäli pääsemme (joudumme) taivaaseen?
2. Jos jumala on aina kaikkialla ja voi myös tehdä mitä vaan... Voiko jumalla lopettaa kaikkialla olemisen?
3. Väitän, että yksi ystävistäni on näkymätön ja lentävä yksisarvinen... Voitko todistaa minut vääräksi? Et voi... Loogisesti et usko minua koska kaikki kirjoitukset lentävistä ja näkymättömistä yksisarvisista ovat valhetta ja niistä ei ole mitään oikeita todisteita... Miksei tämä siis päde jumalaan?
Kysymyksiä kristityille
3
152
Vastaukset
- katuva
1. Jumala ei pakota ketään alaisuuteensa. Hän toki toivoo, että ihminen hänet valitsisi maailman sijasta omasta tahdostaan, eikä Jumalan tahdosta. Ihmisen on vapaaehtoisesti luovutettava elämänsä Jeesuksen käsiin saadakseen ilmaisen ikuisen elämän lahjan. Vaihtoehtona on ikuinen kuolema. Siellä itketään ja kiristellään hampaita.
2. Kaikki on suhteellista. Jos oletataan, että tämä olisi mahdollista ja Jumalan näin tekisi, niin sen mukana katoisi koko maailmankaikkeus sillä Jumala tosiaan on kaikkialla. Jos Hän ei ole kaikkialla, niin ei ole mitään muutakaan.
3. Voin uskoa, että sinä uskot. Ja voihan taivaassa ollakin yksisarvisia. Jumala käsitteenä ei ole taruolento, vaan Luoja. Maailmankaikkeuden arkkitehti. Syy ja selitys kaiken olemassaololle. Yksisarvisen olemassaolo tai olemattomuus ei selitä maailmankaikkeuden olemassaoloa.
Anna Jeesukselle mahdollisuus. Eikä uskoakseen tarvitse kuulua mihinkään kirkkoon.Kiitoksia vastauksesta! Eli siis
1. Vaihtaisin siis ajatukseni ja persoonallisuuteeni ikuiseen elämää mikäli uskoisin raamatun jumalaan ja kävisikin niin hassusti, että hän onkin olemassa.
2. Jumala ei siis voi tehdä kaikkea eli raamattu suoranaisesti valehtelee.
3. Kysymys ei ollut mikä jumala on vaan löytyykö jumallle enemmän todisteita kuin yksisarviselle... Tosin kysymys oli hieman vaikea ymmärtää.1. Vastauksesi osoittaa ihmismäistä despoottisen vallanpitäjän mustasukaisuutta, jolla yksinkertainen kansanosa nimenomaan pakotetaan uskomaan, rakastamaan ja pelkäämään mielikuvitusjumalaa rangaistuksen uhalla. Selkeä sadomasokistinen suhde.
2. Todisteiden puuttuessa on todennäköistä, että tuo mielikuvitusjumalasi nimeomaan on idle-tilassa, eli epäläsnä tälläkin hetkellä. Ainakin se on selvästi joko kyvytön tai haluton mihinkään puuttumaan.
3. Jos pelkkä usko ilman todisteita on riittävä peruste taikatodellisuudelle, olet velvollinen menemään lähimpään vankilaan suorittamaan elinkautista, koska vakaasi uskon sinun olevan murhaaja. Todisteitahan ei tarvita uskonharhaisen perusteluissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä292995- 1191225
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu61007- 58951
- 66915
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26887Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38841Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.65834Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu160826Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75774