Minulla on muutama kysymyssä tässä kritityille... Itsekkin olen ennen ollut luterilainen ja kuulunut kirkkoon.
1. Jos taivaassa ei ole syntiä, niin onko siellä vapaatatahtoa? Eli menetämmekö persoonallisuutemme ja tuleeko meistä idiootteja jotka vain kiittävät jumalaa lakkaamatta mikäli pääsemme (joudumme) taivaaseen?
2. Jos jumala on aina kaikkialla ja voi myös tehdä mitä vaan... Voiko jumalla lopettaa kaikkialla olemisen?
3. Väitän, että yksi ystävistäni on näkymätön ja lentävä yksisarvinen... Voitko todistaa minut vääräksi? Et voi... Loogisesti et usko minua koska kaikki kirjoitukset lentävistä ja näkymättömistä yksisarvisista ovat valhetta ja niistä ei ole mitään oikeita todisteita... Miksei tämä siis päde jumalaan?
Kysymyksiä kristityille
3
211
Vastaukset
- katuva
1. Jumala ei pakota ketään alaisuuteensa. Hän toki toivoo, että ihminen hänet valitsisi maailman sijasta omasta tahdostaan, eikä Jumalan tahdosta. Ihmisen on vapaaehtoisesti luovutettava elämänsä Jeesuksen käsiin saadakseen ilmaisen ikuisen elämän lahjan. Vaihtoehtona on ikuinen kuolema. Siellä itketään ja kiristellään hampaita.
2. Kaikki on suhteellista. Jos oletataan, että tämä olisi mahdollista ja Jumalan näin tekisi, niin sen mukana katoisi koko maailmankaikkeus sillä Jumala tosiaan on kaikkialla. Jos Hän ei ole kaikkialla, niin ei ole mitään muutakaan.
3. Voin uskoa, että sinä uskot. Ja voihan taivaassa ollakin yksisarvisia. Jumala käsitteenä ei ole taruolento, vaan Luoja. Maailmankaikkeuden arkkitehti. Syy ja selitys kaiken olemassaololle. Yksisarvisen olemassaolo tai olemattomuus ei selitä maailmankaikkeuden olemassaoloa.
Anna Jeesukselle mahdollisuus. Eikä uskoakseen tarvitse kuulua mihinkään kirkkoon.Kiitoksia vastauksesta! Eli siis
1. Vaihtaisin siis ajatukseni ja persoonallisuuteeni ikuiseen elämää mikäli uskoisin raamatun jumalaan ja kävisikin niin hassusti, että hän onkin olemassa.
2. Jumala ei siis voi tehdä kaikkea eli raamattu suoranaisesti valehtelee.
3. Kysymys ei ollut mikä jumala on vaan löytyykö jumallle enemmän todisteita kuin yksisarviselle... Tosin kysymys oli hieman vaikea ymmärtää.1. Vastauksesi osoittaa ihmismäistä despoottisen vallanpitäjän mustasukaisuutta, jolla yksinkertainen kansanosa nimenomaan pakotetaan uskomaan, rakastamaan ja pelkäämään mielikuvitusjumalaa rangaistuksen uhalla. Selkeä sadomasokistinen suhde.
2. Todisteiden puuttuessa on todennäköistä, että tuo mielikuvitusjumalasi nimeomaan on idle-tilassa, eli epäläsnä tälläkin hetkellä. Ainakin se on selvästi joko kyvytön tai haluton mihinkään puuttumaan.
3. Jos pelkkä usko ilman todisteita on riittävä peruste taikatodellisuudelle, olet velvollinen menemään lähimpään vankilaan suorittamaan elinkautista, koska vakaasi uskon sinun olevan murhaaja. Todisteitahan ei tarvita uskonharhaisen perusteluissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3442004IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk471629Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1541311- 1431158
Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021151Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.841151Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast4701057Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.791042Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan48962Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten9958