Ei ihmiskaupalle !!!

Kansalaisaloite2035

20.6.2016 on alettu keräämään nimiä kansalaisaloitteeseen, joka esittää, että seksuaalipalvelujen ostaminen tehdään rangaistavaksi, jotta ihmiskauppaan voidaan puuttua ja sitä voidaan ennaltaehkäistä nykyistä tehokkaammin.

http://www.vapautauhri.fi/?p=2861
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2035

Allekirjoittamalla aloitteen, voit vaikuttaa!

"Prostituutio ja ihmiskauppa ovat osa järjestäytynyttä, kansainvälistä rikollisuutta. Sallimalla seksuaalipalvelujen ostamisen ja sen myötä naisten ja tyttöjen hyväksikäytön omassa maassamme, tuemme nopeimmin kasvavaa kansainvälisen rikollisuuden muotoa, ihmiskauppaa. Prostituution ja muun kaupallisen seksin eri muodot ovat sisäisesti kytkeytyneet toisiinsa. Ihmiskauppaa tapahtuu nimenomaan siellä, missä tapahtuu prostituutiota. Prostituution kysyntä on keskeisin syy siihen, miksi seksiperäistä ihmiskauppaa ylipäätään tapahtuu."

"Seksin oston kriminalisoinnin vaikutukset ovat olleet huomattavia esimerkiksi Ruotsissa. Akateemisten tutkimusten mukaan Ruotsin mallilla on suorat vaikutukset ruotsalaisten miesten asenteisiin ja käytökseen koskien prostituutiota. Seksuaalipalveluja ostavien miesten määrä on vähentynyt vuoden 1996 13,6 prosentista 7,9 prosenttiin vuonna 2008. (Prostitution i Norden, Kuosmanen 2008 & Nordic Gender Institute)

Kyselytutkimusten mukaan yli kolme neljästä ruotsalaisesta 18-28-vuotiaasta tukee lakia. (Swedish government commission SOU 2010:49) Tutkimuksissa on myös havaittu, että prostituutiossa mukana olevat naiset sanovat Ruotsin tulleen turvallisemmaksi maaksi seksuaalipalvelujen kriminalisoinnin myötä. Heidän arvionsa mukaan seksin ostajien määrä on vähentynyt viime vuosina voimakkaasti.

Arviot kriminalisoinnin toimivuudesta ensimmäisen kymmenen vuoden ajalta ovat hyvin myönteiset. Katuprostituutio on vähentynyt Ruotsissa puoleen ilman, että prostituutio olisi lisääntynyt sisätiloissa tai netissä. Yhä useampi nainen pyrkii pois prostituutiosta ja yhä harvempi mies ostaa seksuaalipalveluja. Ruotsista on tullut ihmiskauppiaille epähoukutteleva markkina-alue. Muualla Euroopassa prostituutio ja seksiperäinen ihmiskauppa lisääntyvät paitsi Ruotsissa. Myös poliisi on kertonut lain toimivan toivotulla tavalla ja ehkäisevän prostituutiota."

0

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

        Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
        Ikävä
        72
        3023
      2. Nyt se sit loppuu

        Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
        Ikävä
        55
        2675
      3. Kuoleman pelko katosi

        Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
        Hindulaisuus
        432
        2275
      4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

        tähän alas ⬇️⬇️⬇️
        Ikävä
        79
        2168
      5. Jos sitä keittelis teetä

        Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
        Ikävä
        95
        1976
      6. Myötähäpeä kun näkee sut,

        tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
        Ikävä
        35
        1775
      7. Huomenta ........

        Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
        Ikävä
        12
        1556
      8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

        Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
        Kuhmo
        17
        1507
      9. Ei mun tunteet

        ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
        Ikävä
        30
        1350
      10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

        Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
        Ikävä
        29
        1329
      Aihe