Alkaako? Mikä tähän syynä? Pohjois-Korea Kim-Il-Sungin - tai sen aiemman - toimesta esimerkiksi tuhosi taannoin koko vapauden käsitteen, kun ei antanut kansalaistensa valita kristinuskoa. Kommarityyppinen valtiovalta tuhosi ja vainosi kaikki kristityt kuoliaaksi, eikä niitä ollut vähän Pohjois-Korean kristittyjä. Nyt Jumala valitettavasti kostaa, ellei P-Korea nöyrry.
Alkaako ensimmäinen ydinsota Koreassa kohta?
3
109
Vastaukset
- rkop
Uhkailut ovat kovin yksipuolisia!
- Näääin
Jumala sitten tappaa kaikki pohjoiskorean nälkää näkevät ihmiset. Jumala kostaa ja kim jon il rällästää edelleen yltäkylläisyydessä.
»Alkaako?»
No ei sen alkamista ole säätämässä kuin tekninen kapasiteetti, arsenaalin määrä, maltillisuus ja pelko vastaiskusta. Voi alkaa joskus, voi olla alkamatta.
»Pohjois-Korea Kim-Il-Sungin - tai sen aiemman - toimesta esimerkiksi tuhosi taannoin koko vapauden käsitteen, kun ei antanut kansalaistensa valita kristinuskoa.»
Uskonnonvapaus ylipäätään ei kuulu yleensä diktatuureihin tai muihin totalitaristisiin hallintoihin. Sellaisissahan uskonto tai uskonnottomuus määritetään kansalle ja sillä sipuli. P-K ei ole poikkeus.
»Kommarityyppinen valtiovalta tuhosi ja vainosi kaikki kristityt kuoliaaksi, eikä niitä ollut vähän Pohjois-Korean kristittyjä.»
P-K ei ole niinkään kommarityyppinen. Heidän Juche-aatteensa muistuttaa enemmän fasismia, ja heidän nationalismiinsa sisältyy ilmeisesti aika poikkeuksellisen voimakasta oman kansan nostattamista yli-ihmisyyden tasolle. Se kommarijuttu nyt on lähinnä varmaan jotain nostalgiaa. Sitä paitsi tasan varmasti sinne on "Sana" levinnyt niin tehokkaasti, ettei kristinuskoa ole pystytty kokonaan kitkemään. Siellä vaan paranee visusti vaieta asiasta.
»Nyt Jumala valitettavasti kostaa, ellei P-Korea nöyrry.»
Niin mutta kelle kostaa? Kostaako kuten homouden olemassaolon maailmassa lähettämällä tornadoja Yhdysvaltain Raamattu-vyöhykkeelle?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1113607
- 643232
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4342714- 832533
- 852458
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j422154- 972113
Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil501752Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan221730- 121716