Siis poikien silpominen, tyttöjen silpominenhan on jo kielletty, Sellaista se on tämä sukupuolten välinen tasa-arvo. Monet on siitä kinnostuneet vain tyttöjen edun nimissä, pojista ei niin väliä. Miten voi vastustaa tyttöjen silpomista mutta kannattaa poikien silponmista . En voi tajuta sitä. Eräs evl. naispappikin kertoi kuinka pahalta hänestä tuntui kun katsoi teinityttönsä kanssa telikusta ohjelmaa tyttöjen silpomisesta.
Ja heti perään sanoi ymäärtävänsä poikein silpomista. Kaipa tämä on sitten sitä monien evluttien harjoittamaa juutalaisten mieleistelyä. Jos tuo oolisi vain musulmaanien tapa niin voisi olla tuollaisilla evluteilla eri ääni kellossa, vaikka kyllähän heissä on paljon myös musulmaanien myötäilijöitä.
Vaikka eri uskontojen seuraajilla on sovittamnattomia ristiriitojakin uskomuksissaan, ehkä muussakin, niin kaipa se kuitenkin niin menee, että kaikkien uskovaisten yhteinen etu on, että uskonnon varjolla saa erivapauksia, tehdä sellaista joka muuten on laissa kiellettyä ja rangaistavaa.
Jos yhdeltä uskonnolta jotain kielletään, tulee pelko persiisiin muillakin uskonnoilla - ehkä meiltäkin kielletään jokin haitallinen, barbaarinen tapa seuraavaksi.
Kymmenen vuotta sitten silpomisen kieltämisen kannalla oli 74% tanskalaisista, ja nyt siis jo 90% - HYVÄ!
DEN: 90%, ympärileikkaus, silpomien kiellettävä
6
55
Vastaukset
- fda
Uskonnolliset erioikeudet silpoa poikalapsia ovat tietenkin vielä voimassa länsimaissa, onhan niistä propagandapuheilla saatu muka hyötyä irti.
- gfukdyk
Tanskalainen ylirabbi puolusti silpomista vertaamalla sitä kasteeseen - että y-leikkaus on heille yhtä tärkeä kuin kaste kristityille. Titityy, miten surkea vertaus!
Onneksi tuo kastekin on yhä vähemmän tärkeä suomalaisille - typeristä suorastaan vahiongollisista perinteistä, tavoista, uskomuksista, riiteistä, ja koko jumaluskostakin, voi siis myös vapautua, parantua.
Vaikka en kastettakaan arvosta, ainakaan uskonnonvapauden ja, hupaisaa kyllä, raamatunkin vastaisesti vauvalle tehtynä, hänen mielipidettään, luonnollisesti, kysymättä, niin ei se sentään lasta vahingoita ainakaan fyysisesti, eikä ainakaan tuoreeltaan henkisestikään, mutta taloudellisesti kenties ainakin hetken, (kesäduunipalkoista menee kirkkoveroa), vaikka eroaisikin kirkosta heti 18 vuotiaana.
Kaste olisi vähemmän haitallinen, jos siihen ei liittyisi automaattisesti kirkon jäsenyys.
- tasa-arvo
Silpominen, poikienkin, pitää kieltää lailla, siinä missä tyttöjen silpominen.
Hitlerhän se teki juutalaisille palveluksen. Aina kun uskonnollinen ympärileikkaus kyseenalaistetaan, juutalaiset alkavat puhua antisemitismistä.
Olen samaa mieltä niiden kanssa, jotka sanovat että alaikäisille tehtävä ei-lääketieteellinen sukuelinten leikkely pitäisi luokitella seksuaalirikokseksi. Sitähän se aikuiselle tehtynä on ja sen voi varsin hyvällä syyllä rinnastaa lapsen raiskaamiseen.- TiukkaEiSilppomiselle
Ympärileikkaukset eli sukupuolielinten silppomiset tulisi kieltää tehtiinpä niitä sitten uskonnollisesta tai lääketieteellisestä syystä. Samoin myös tulisi kieltää transihmisten sukupuolielinten silppominen vaikka he itse sitä vaatisivat. Sukupuolenkorjsusleikkaukset kun on turhaa sukupuolielinten silppomista myös.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku594462Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1591435- 1601387
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti471371Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2501183- 2011092
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm1461047- 60948
- 80947