Usein paljon työajoa ajavien kuulee työnantajien ohjaavan työsuhdeauton pariin. Jos esim. auton verotusarvo 700€ -> ei ole yhtä kuin työnantajan maksama leasingmaksu, se on tuommoisella verotusarvolla tod. näk noin 900€. Siihen polttoaineet, pesut, ym. ym. Kuuluukohan vakuutukset ym. leasingsoppariin? Lisäksi palkan sivukulut, jotka menevät autoedun määräst.. Joka tapauksessa voinee laskea, että ainakin 15 000 € menisi kuluineen työnantajalta. 15 000 € / 0,43e / km = 35 000 km.
Myyntiedustajille ym. tuommoinen määrä ei varmasti ole harvinainen, mutta muuten harva ajelee noin 3000km kuukaudessa työajoja. Sen sijaan kilometrikorvaus on työnantajalle joustava ja toteutuneisiin matkoihin perustuva kulu.
Tässä oletuksena tietysti, että etu maksetaan palkan päälle.
Km-korvaus on työnantajan etu!
3
455
Vastaukset
Olet osittain oikeassa, paitsi siinä, että oletat liikaa.
Työsuhdeauton ei tietenkään tarvitse olla leasingauto, se voi yhtä hyvin olla vaikka saksasta haettu omistusauto.
Arvonlisäveron vähennyskelpoisuuden tuoma hyöty on kokonaan unohdettu. Tämä koskee kuitenkin niin vakuutuksia, huoltoja, polttoainekuluja ja mahdollisia leasingmaksuja ym. Kyseessä on siis merkittävä tekijä kokonaistaloudessa.
Ainakaan meidän firmassa ei makseta kilometrikorvauksia yli 100 km etäisyydellä sijaitsevista kohteista, ellei kohdetta sitten saada myytyä. Näistä laaditaan sitten aina erillinen kohdekohtainen sopimus työntekijän kanssa, joka jostain syystä haluaa ottaa sellaisen kohteen myyntiin. Meillä on muutenkin myös käytössä myyntiin sidottu enimmäiskilometrimäärä per kuukausi, jonka rajat perustuvat vuoden 2006-07 kilometrijupakkaan kiinteistönvälitysalalla.
Mutta aloittajahan haluaa vain todistaa, että kilometrikorvauksilla pystyy lypsämään voittoa itselleen tuottamatta työnantajalle yhtään mitään!- vuokra-autolla_
Ilmeisesti jotku vieläkin kuvittelee että työntekijä tienaa kilometrikorvauksilla jotain ja siksi oman auton käytölle työajoon asetetaan rajoituksia ja meilummin maksetaan liisarin kulut kuin maksetaan ajosta työntantajalle. Tiedän yrityksiä jotka mielummin hankkii työajoihin vuokra-auton, kuin että maksaisi kilometrikorvauksia.
Työsuhdeautotapauksessa työnantaja voi saada jotain etua, mutta kilomertikoraukset ovat vain läpilaskutuserä. Kilometrikorvaukset ovat työntantajalle halvein ja helpoin tapa, mutta sitten alkaa tulla vaikeuksia, jos työntekijällä ei olekaan autoa käytössä tai se hajoaa matkalla tms. - kusetusta
Kiinteistövälittäjien kilomerikorvausjupakassahan oli kyse siitä että korvausten maksaminen ei perustunut todelliseen ajoon, vaan sitä maksettiin ikään kuin verovapaana palkkiona palkan sijaan ajosta jotai ei ollut oikeasti tapahtunut.
Teillä vaan kusetetaan myyjiltä pois kulukorvauksia, jotka heille kuuluisi maksaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.3211240- 568963
- 1375435
- 1443734
- 693638
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi353594- 403328
- 592665
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak712377- 331913