Jäsenyys sotilasliitto NATO:ssa ei ole juuri saanut suomalaisia innostumaan.
Tämä ei ole ihme. Suomessa on perinteisesti luotettu omaan, yleiseen asevelvollisuuteen perustuvaan armeijaan, josta noin 80% ikäluokan miehistä on omakohtaista kokemustakin, Asevelvollisuus muuten on erittäin harvinaista Euroopassa ja maailmassa.
Olemme ymmärtäneet yleisen asevelvollisuuden välttämättömäksi pahaksi, koska emme ole minkään sotilasliiton jäsen, Liitossa voisimme luottaa joidenkin muiden hoitavan puolustuksemme, edes ainakin vähän siihen osallistuen..
Kokonaan toinen juttu, jos Nato-jäsenyys toteutetaan valtiovallan päätöksellä asevelvollisuuslakia muuttamatta. Silloin asevelvollisille olisi yhä vaikeampaa perustella, mihin juuri heidän koko ikäluokkansa ryynämispanosta enää kaivataan.
Muissa maissa kovapalkkaiset ammattisotilaat kun hoitavat nämä hommat.
Tämä ei ole ihme. Suomessa on perinteisesti luotettu omaan, yleiseen asevelvollisuuteen perustuvaan armeijaan, josta noin 80% ikäluokan miehistä on omakohtaista kokemustakin, Asevelvollisuus muuten on erittäin harvinaista Euroopassa ja maailmassa.
Olemme ymmärtäneet yleisen asevelvollisuuden välttämättömäksi pahaksi, koska emme ole minkään sotilasliiton jäsen, Liitossa voisimme luottaa joidenkin muiden hoitavan puolustuksemme, edes ainakin vähän siihen osallistuen..
Kokonaan toinen juttu, jos Nato-jäsenyys toteutetaan valtiovallan päätöksellä asevelvollisuuslakia muuttamatta. Silloin asevelvollisille olisi yhä vaikeampaa perustella, mihin juuri heidän koko ikäluokkansa ryynämispanosta enää kaivataan.
Muissa maissa kovapalkkaiset ammattisotilaat kun hoitavat nämä hommat.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Totta on, että sitä muuttamatta Naton jäseneksi ei ole pyrkimistä.
Ei pelkoa, olemme jo myöhässä. Nato-jäseneksi mieliessämme meidän olisi pitänyt jo vuosia sitten aloittaa asevelvollisuusjärjestelmämme purku. Kun ei sitä tehty, ei tule Natoakaan.
Natossa on yhä nytkin maita, joissa on yleinen asevelvollisuus. Se ei ole mikään est!
Kreikka ja Turkki.
Totta, että Virossa, Latviassa, Liettuassa ja Puolassa ei asevelvollisuutta ole, mikä teki ratkaisun helpommaksi.
Asevelvollisuutta ei ole muuten enää Venäjälläkään.
1990-luvulla Eurooppa näytti kehittyvän parempaan suuntaan. Business as usual.
Nyt ollaan vannomassa "pyhien arvojen" ja "ikiaikaisten meidän maiden" nimiin ja kalisuttelemassa sapeleita. Ei tämä retoriikka hyvältä vaikuta.
Ainakin+Virossa+on+asevelvollisuus,+tosin+suppeana+eli+15+%..
Venäjällä+on+supistettu+asevelvollisuus,+noin+200+000+vuodessa.
"Tiltuilusi"+alkaa+menettää+teränsä.
Faktat+ovat+kaikkien+tarkastetavissa.+Virossa+tosiaan+noin+15%+kutsutaan+-+Suomessa+100%.+
Kun+vapautetut,+lykätyt,+sivariin+menijät+ja+kruununraakit+poistetaan,+yhä+jää+noin+80%+miespuolisesta+ikäluokasta+asevelvolisuutta+suorittamaan.+Luku+on+Euroopassa+ja+maailmassa+omaa+luokkaansa.
Ettäkö+Nato-jäsenyys+ei+mitenkään+vaikuttaisi+tähän,+ei+voi+olla+muuta+kuin+suuri+valhe.
On+myös+oikein,+jos+suomalaiset+asevelvolliset+kokevat+itsensä+tai+maansa+saavan+jotain+hyötyä+sotilasliiton+jäsenyydestä.+Jos+sellaista+ei+ole+-+edes+raskaan+asevelvollisuustaakan+kevenemisen+kautta+-+miksi+ihmeessä+suomalaisten+pitäisi+olla+pätkääkään+kiinnostuneita+sotilasliiton+jäsenyydestä?+Se+vain+lisäisi+taakkaamme+sen+sijaan+että+tarjoaisi+mitään+apua+tai+helpotusta.
Eli+viesti+Nato-markkinamiehille:+tehkää+parempi+tarjous.+Tämä+ei+kelpaa.
Kuinka jaksatte toistella ilmiselvää valetta!
Varusmiehiä ei käytetä sotatoimissa EDES kotimaassa saatikka sitten ulkomailla!
Jos joskus olemme Natossa niin Naton tarvitsemat 1-2 pataljoonaa kootaan vapaaehtoisista reserviläisistä, jotka saavat palkkaa ja päivärahat YK-tehtävien tapaan. Tähän saakka on vapaaehtoisia ollut AINA yli tarpeen!
Tällä kertaa kyse ei ole YK-tehtävistä, joissa kentän toisilleen vihamieliset osapuolet ovat sopineet rauhanturvaajien tulon järkevyydestä, ja taanneet sen, ettei sinikypäriä päin ammuta.
Tuonnempana siteerattujen upseerien Peltoniemi ja Anteroinen mukaan ulkomaanpalvelukseen tarvittavien määrä olisi TUHANSIA (ei siis se suurena pitämäni "toistatuhatta", jota väärin informoituna olen aiemmin toistanut).
Mistä ne saadaan? Ihan oikeasti?
Millä palkalla itse lähdet kuolemanvaaraan itsellesi vieraan asian puolesta vieraaseen maahan?
Tutkija-upseerit Anteroinen ja Peltoniemi puhuvat jo PRIKAATIN kokoisesta suomalaisyksiköstä Naton palveluksessa. Tämä tietäisi heidän mukaansa tuhansia suomalaissotilaita.
Mistä?
YK-joukkoihin saamme vuosittain noin 200.
Nuorten ikäluokkien supistuminen syntyvyyden laskun seurauksena on jo saanut aikaan sen, että varuskuntia on lakkautettu. Varusmieskoulutettavia nuoria on vuosi vuodelta vähemmän.
Varusmiehet ovat vasta koulutusvaiheessa ja heitä ei käytetä sotatoimiin sen paremmin kotimaassa kuin ulkomailla. Suomen todellinen sotilaallinen iskuvoima on koulutettu reservi, joka on velvoitettu puolustamaan maataan. Natossa ei ole mitään pysyvää organisaatiota vaan tarvittava joukko kootaan vasta sitten kun tarvetta ilmenee!
JOS joskus olemme Naton jäsenmaa niin vapaaehtoisista reserviläisitä muodostetaan valmiusjoukko (ehkä 1-2 pataljoonaa- 1 prikaati) Nato-tehtäviin! Muut pysyvät Suomessa!
Tämä joukko saa palkkaa ja päivärahaa samaan tapaan kuin YK-tehtävissä. Niihin oli aina enemmän hakijoita kuin oli paikkoja! Sinun pulmasi ole se, että MISTÄ! Kun palkka ja päivärahat on oikeassa suhteessa tehtävään niin uskon hakijoita olevan riittävästi!
Olemme varsin kaukana tuosta päivästä. Puuttuu rahoitus, puuttuu miehet, puuttuu poliittinen tahto, puuttuu kansalaisten kannatus verovaroista moista kustantaa.
Jos kiire tulisi, olisimme kansainvälisiin tehtäviin koulutettavan monituhatpäisen taisteluosaston kanssa yhä alkutekijöissä.
Mitä meillä realistisesti on, on yleinen asevelvollisuus ja Suomen omaa aluetta puolustamaan koulutetut asevelvolliset. Lisäksi noin 200 YK-sotilasta, mutta eivät hekään mikään taisteluosasto ole, vaan rauhanturvaajia, joiden koulutuksen sisältö on aivan toinen kuin taisteluprikaatissa olisi.
Varusmiehet lähtevät ensinmäisenä rintamalle pidettelemään vihollista kunnes reservin pääjoukot saapuvat paikalle. Sotilasvalan jälkeen varusmiehellä on perustaidot sotimiseen ja on velvollinen menemään rintamalle.
Tupakkaa!
Tupakka tappaa. Suomi-sotilaan erikoishalvalla.
Asevelvillisuudesta+ja+"kansanarmeijasta+ei+tarvitse,+eikä+pidä+luopua+Naton+jäsenenäkään.
+Mitään+Nato-armeijaa+ei+ole+olemassa,+missään.+Nato+perustuu+jäsenmaidensa+puolustusvoimiin+ja+niiden+yhteistyöhön.
Ilman+Naton+jäsenyyttä+olemme+YKSIN+ja+Naton+jäsenenä+suomalaiset+maanpuolustajat+saavat+heti+massiivista+apua+ja+tukea,+hyökkääjän+torjumiseen.
Tämä+on+syy,+miksi+95%+EU:n+väestöstä+asuu+Naton+jäsenmaassa.+Yhdessä+on+turvallisempaa.
"Tämä+on+syy,+miksi+95%+EU:n+väestöstä+asuu+Naton+jäsenmaassa.+Yhdessä+on+turvallisempaa.+"
Tuo+95%+on+kutakuinkin+myös+yleisestä+asevelvollisuudesta+luopuneiden+Nato-maiden+määrä.
Suomi voisi sopia valmiusjoukosta tarvittaessa Naton käyttöön.
Se muodostetaan kansainvälisiin tehtäviin jo varusmiehinä ilmoittautuneista 12 kuukauden miehistä ja naisista.
He ovat samalla Suomen puolustuksen kärkijoukko.
On hyvin erikoinen tilanne, jos heitä käytettäisiin kriisin aikana Suomen ulkopuolella.
Tällainen noin 2 000 miehen vahvuinen joukko on jo olemassa. Systeemin laajentaminen esim. 2X ei ole suuri ongelma
Mistä+saat+4000+soturia+kokoon?
Seikkailunhaluisista+reserviläisistä?
Suomen+säästöbudjetti-puolustusvoimatko+kohta+muuttuisi+"piikki-auki-puolustusvoimiksi",+jolla+olisi+yhtäkkiä+varaa+maksaa+vaikka+mitä+erikoisijoukkosotilailleen?
Ja+tietenkin+tämän+päälle+ruokkimaan+ne+nykyisetkin+varusmiehet+-+80%+ikäluokasta.
Mitään+säästämättä.
Ja+sitten+ne+kalustohankinnat...
"+Mistä+saat+4000+soturia+kokoon?"
Onko+se+sinun+murheesi?
"Seikkailunhaluisista+reserviläisistä?"
Kyse+on+määräajasta,+jolloin+saadaan+palkkaa+ja+määrärahat.+Eivät+kaikki+kriisitilanteet+puhkea+edes+sodaksi.++Yleensä+sotilas+uskoo+mahdollisesti+muiden+kaatuvan,+mutta++itselle+ei+niin+käy.+Sen+sijaan+arvon+nimimerkki+tuntuu+pitävän+sodassa+kaatumista+aina+varmana+asiana?
"Suomen+säästöbudjetti-puolustusvoimatko+kohta+muuttuisi+"piikki-auki-puolustusvoimiksi",+jolla+olisi+yhtäkkiä+varaa+maksaa+vaikka+mitä+erikoisijoukkosotilailleen?"
Joita+on+vain+rajattu+joukko+ja+jotka+kutsutan+VASTA+tarvittaessa!
"Ja+tietenkin+tämän+päälle+ruokkimaan+ne+nykyisetkin+varusmiehet+-+80%+ikäluokasta."
Valtaosa+on+vain+6+kuukautta.
"Ja+sitten+ne+kalustohankinnat.."
Pitäisikö+armeijalla+olla+vain+harjanvarsi+aseenaan!+Kyseessä+on+turvajärjestely,+jonka+kulut+ovat+lopultakin+pieniä!+Mieti+sitä+jos+joskus+kolkuttelet+härkävaunussa+kohti+Siperian+gulagia!.
Nykyisen kaltainen asevelvollisuus ja reservi Nato, siinä SUOMENMALLI.
Tarvitsemme Naton lähes miljardin asukkaan ja 29 ystävämaan tuen ja avun puolustajillemme, jos Suomeen taas joku hyökkäisi.
Miksi suomalaisen asevelvollisen pitäisi taas ilmaiseksi ottaa niskaansa lisävelvoitteita?
Mitä huojennusta NATO toisi varusmiehen palvelukseen, koulutuksen pituuteen tai sisältöön?
Ei mitään lisää eikä lisävelvoitteita! Etkö lue mitään aiempia sanomia?
Varusmiehet ovat vasta koulutusvaiheessa ja heitä ei käytetä sotatoimiin sen paremmin kotimaassa kuin ulkomailla. Suomen todellinen sotilaallinen iskuvoima on koulutettu reservi, joka on velvoitettu puolustamaan maataan. Natossa ei ole mitään pysyvää organisaatiota vaan tarvittava joukko kootaan vasta sitten kun tarvetta ilmenee!
JOS joskus olemme Naton jäsenmaa niin vapaaehtoisista reserviläisitä muodostetaan valmiusjoukko (ehkä 1-2 pataljoonaa- 1 prikaati) Nato-tehtäviin! Muut pysyvät Suomessa!
Tämä joukko saa palkkaa ja päivärahaa samaan tapaan kuin YK-tehtävissä. Niihin oli aina enemmän hakijoita kuin oli paikkoja!
Nato-jäsenyydessä olisi mieltä vain jos meillä ei olisi yleistä asevelvollisuutta.
Millä perusteella? Asevelvollisuus toimii hyvin myös näinkin. Asia on tuolla edellä selitetty useampaan kertaan!
Ainakin itselleni liittoutuminen merkitsisi yhden tärkeän asevlvollisuutta puolustavan argumentin rapautumista.
Rapautuiko? Kas kun en huomannut? Missä kohtaa?
Yleinen asevelvollisuus on maailmalla erittäin harvinaista. Suomessa sitä on siedetty sillä perusteella, että kun emme ole missään sotilasliitossa, meidän täytyy tehdä kaikki itse.
Kun olisimme sotilasliitossa, olisi pakollisen asevelvollisuuden puolusteleminen vaikeampaa. Silloinhan luottaisimme siihen, että kyllä liittolaisten keskinäinen lojaliteetti meitä suojaisi. Niinhän NATO-maissa ajatellaan.
"Yleinen asevelvollisuus on maailmalla erittäin harvinaista. Suomessa sitä on siedetty sillä perusteella, että kun emme ole missään sotilasliitossa, meidän täytyy tehdä kaikki itse."
No, sellainen on myös Nato-maa Turkissa. Ei se mikään este ole!
"Kun olisimme sotilasliitossa, olisi pakollisen asevelvollisuuden puolusteleminen vaikeampaa."
Miten? Se unohtui kertoa? Asevelvollisuus Suomessa on ollut edullinen j toimiva ratkaisu.
"Silloinhan luottaisimme siihen, että kyllä liittolaisten keskinäinen lojaliteetti meitä suojaisi."
Käsittämätön lause? Suojaisi miltä?
"Niinhän NATO-maissa ajatellaan."
Asia, jonka vain sinä tiedät?
Lakeja voidaan muuttaa.
Lakeja voi muuttaa tai niistä ei tarvitse välittää, niin kuin USA tekee.
Tai niin kuin Niinistöt tekevät, vieraita joukkoja suomen maaperällä. "Oli" kiellettyä perustuslain mukaan, vai joko perustuslaillakin on perseet pyyhitty?
"Yhdysvallat katsoo olevansa oikeutettu sotimaan missä vain tahtoo, se myös rikkoo jatkuvasti kansainvälisiä sodankäynnin sääntöjä ja lakeja joiden noudattamista se toki muilta vaatii. Tarkastellaan konkreettisemmin muutamia käytännön esimerkeistä Yhdysvaltojen selvistä sotarikoksista. Selkeitä esimerkkejä rikoksista löytyy kun tarkastelemme sodankäynnin keinoja joita Yhdysvallat noudattaa. Yhdysvallat ei nimittäin enää katso tarpeelliseksi huomioida Geneven sopimuksen määrityksiä sodankäynnin keinoista."
Oliko yllätys? Tuskin kenellekkään.
"vieraita joukkoja suomen maaperällä. "Oli" kiellettyä perustuslain mukaan, vai joko perustuslaillakin on perseet pyyhitty?"
Kertoisitko ilman enempiä pyyhkimisiä, että missä kohtaa perustuslakia on kielletty vieraitten joukkojen mukanaolo harjoituksissa?
"Oliko yllätys? Tuskin kenellekkään."
Yllätys ei ole sinun yrityksesi?! Sen sijaan oli yllätys, että konkreettiset esimerkit loistivat poissaolollaan!
Annanko vinkin? Koeta kikkaa "kaikkihan sen tietää, että...".
Omalla asevelvollisuusarmeijallaan omavarainen Turkki saattaa hyvinkin irrottautua NATO:sta vastalauseena USA:n harjoittamalle sisäisiin asioihin sekaantumiselle.
Samalla se voi omin pain parantaa suhteita Venäjään, liennyttää tilannetta Syyriassa al-Assadin kanssa Venäjän myötävaikutuksella, ja sekä al-Assadin että ISIS:in heikennettyä toisiaan nousta Lähi-idän valtiaaksi.
Putinkin on tyytyväinen, jos hänelle rakkaalla Mustanmeren alueella Turkki siirtyy pois NATO-leiristä.