Soisi: ei kansanäänestystä EU-erosta

PerusHinurit

Oppositiopuolueissa on vaadittu perussuomalaisilta selvää kantaa EU-kansanäänestykseen. Näin Soini muotoili puolueen kannan Ylen haastattelussa.

– Tällä hetkellä perussuomalaisten linja on se, että tämä hallitus ei kansanäänestystä toteuta.

http://yle.fi/uutiset/soini_vastaa_kritiikkiin_kansanaanestyksesta_kokoomuksen_nato-kantakin_hallituksen_linjan_vastainen/9023029

Nii-in. Saavat persujugend ja yksityiset edustajat mölistä mitä tahtovat, on kotkanpesästä käynyt Timo Aurinkoiselta käsky ettei kansanäänestystä toteuteta. Siinä tuli kunnolla kylmää kusta niskaan kaikille persujen EU-kriittisille. Nyt voisikin kysyä: vituttaako ja kuinka paljon?

8

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asenteellista

      Kyllähän tuo ristiriitaa tuo kun tuetaan äänestystä,mutta ilmoitetaan että sitä ei tällä kaudelal tule.Toki on selvää että yksin PS ei asiaa päätä ja tuohon saattaa sisältyä tidostus asiasta ,että näin on.Oikeastaan kanta tulee selkeästi seville vasta kun tuo kansalaisaloite on kerännyt täyteen vaadittavan nimimäärän.Tällöin asiaan vaikuttaa koko eduskunnan kanta ja tuolloin kyllä selviää joka puolueen kanta asiaan.

      Oman hankaluuden kuulijalle tekee asiaan se että uutisoinneista voi nykyään kyllä luoda kuvan ,mutta se ei kuitenkaan välttämättä ole selkeä kanta asioihin.Epämielyttävä piirre on mm. nykyisissä palavereissa toimittajien asenteelisesti asettamat omat leimaavat näkemyset ennalta.Tässä eräs viittasi k'äpykaartilaisiin ja kyseli mitä mieltä olet näistä oliko tuo nyt kavereista tai jotain sinnepäin.Asenteelliset ,mielikuvaa luovat kysymykset ovat jodattelevia ja haatattelijoiden tehtävä ei ole luoda mielikuvia tai muokata asenteita.Asiaohjelmat ovat tenttejä kuultaville jossa mielikuvien muodostaminen tulisi jäädä kokonaan kuulijoille, neutraalin haastattelun pohjalta.

      Edellämainitusta syystä suhtaudun skeptisesti näiden pohjalta luotuihin uutisointeihin.
      Mielestäni myös Perussuomalaiset ovat usein altavastaajina aivan kuin sananvapaus /mielipiteiden esittäminen vastoin vallitsevia mielipiteitä olisi kielletty .Näinhän ei tietenkään ole vapaassa demokratiassa,jossa ei joudu vastakkaisista mielipiteistä kalteribaari ruokintaan,kuten vahvasti valvotuissa diktatuureissa.

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Sananvapaus

      • PerusHinurit

        Saahan sitä mielipiteitä esittää, mutta on aika surkuhupaisaa, kun persut on ristiriidassa itsensäkin kanssa... Timppahan on toistuvasti sanonut ettei persut kansanäänestystä hallituksessa ollessaan aja, joten tuskin jokaisella toimittajalla on samat kysymykset...


    • Ja sitte itketään ja uhriudutaan, ku aloite ei mene läpi: "miks meidän aloitteet ei mene, mut muiden menee?" Ylläri, ettei mene, ku jo Perustuslaissa lukee EU-jäsenyydestä.

      • Noproblem

        Se mitä sinne on veivattu jäkikäteen on myös veivattavissa jos autonomiasat on pohjimmiltaan pyyhitty muokkaamalla pereustuslakia.Perustuslaissamme ei lue alun alkaen Eu:sta yhtikäs mitään.


      • Noproblem kirjoitti:

        Se mitä sinne on veivattu jäkikäteen on myös veivattavissa jos autonomiasat on pohjimmiltaan pyyhitty muokkaamalla pereustuslakia.Perustuslaissamme ei lue alun alkaen Eu:sta yhtikäs mitään.

        Mistä autonomiasta sä horiset?


      • PerusHinurit
        Noproblem kirjoitti:

        Se mitä sinne on veivattu jäkikäteen on myös veivattavissa jos autonomiasat on pohjimmiltaan pyyhitty muokkaamalla pereustuslakia.Perustuslaissamme ei lue alun alkaen Eu:sta yhtikäs mitään.

        Ja sitten vaan hankkimaan sitä kahden kolmasosan enemmistöä eduskunnassa, minkä tuo muutos vaatisi. Onnea yritykseen...


    • soinisutkimuksia65432

      "Köyhät ei huomaa, että veimme politiikallamme heiltä ruuan ja lääkkeet, kun keskittyvät miettimään: pitääkö päästä kansanäänestämään EU:sta? Leipäjonolaisille pitää saada järkevää keskusteltavaa. Kätevää!"

      Isä Timo

      • Tämän saman huomion teki myös Suomen kuvalehti. Taidat olla lukenut sen artikkelin, tai olet todella fiksu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      3
      2711
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2481
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2219
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1845
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1423
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1413
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1145
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1114
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1043
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      908
    Aihe