Onkohan siihen joku järkevä syy miksi Teivaan satamassa ei ole polttoainejakelua?
Kilpailulle olis ainakin tarvetta kun Niemessä on hinta ihan pilvissä, vai miltä kuulostaa 98e 1,85e/l?
Vääksyssä Päijänteen puolella samaan aikaan 1,57e/l.
Polttoainejakelu Vesijärvellä
22
542
Vastaukset
- LahtelaistaPoijaat
Järkevä syys on se, että Niemen satamassa on polttoainejakelu.
- hupiveneilijä
No ei se nyt kovin järkevä syy ole ja se näkyy tuossa hinnoittelussa, kun ei ole kilpailua.
- texaco_
Eihän siinä, pistät veneaseman pystyyn ja alat vuolemaan kultaa! Helppoa varmaan?
- hupiveneilijä
Siksi juuri kysyin, ei tarvitse heti alkaa kiukustumaan.
En minä kullan vuolemisesta tiedä, mutta olispahan edes vähän kilpailua tuolla Niemen rosvolla.
Ei hassumpi bisnes, kun saat jokaiselta litralta reilut 20c voittoa kanavan kauppiaaseen verrattuna. - Kokeile_itse_myydä
hupiveneilijä kirjoitti:
Siksi juuri kysyin, ei tarvitse heti alkaa kiukustumaan.
En minä kullan vuolemisesta tiedä, mutta olispahan edes vähän kilpailua tuolla Niemen rosvolla.
Ei hassumpi bisnes, kun saat jokaiselta litralta reilut 20c voittoa kanavan kauppiaaseen verrattuna.Kilpailu vaatii asiakkaita ja niitä ei Lahdessa ole koskaan ollut paljoa. Se kuvittelemasi 20c "voitto" hupenee kiinteisiin kuluihin. Lähes kaikki kun ajavat kuitenkin Vääksyn ohi matkallaan Päijänteelle niin tankkaavat sitten Vääksyssä.
Bisneksen kannalta se on järkevä syy. Kysyntää ei ole tarpeeksi, että kenenkään kannattaisi panna kilpailevaa lafkaa pystyyn.
- SeaRay750
Siihen sattuu kenellä ei ole varaa.....selvästi.
- hupiveneilijä
Suurimpaan osaan näyttää sattuvan, kun kantaavat kanistereissa bensat laiturille.
Itse en tuohon viitsi ryhtyä, vaikka sillä saisi 40c litra "alennusta". - polttoö
Sinä viistelia et ymmärrä veneilystä mitään,itse ajan Vääksyyn tankille,voit tulla mukaan sinä senkin hutsu
- hupiveneilijä
Tosi fiksua ajaa vääksyyn asti pelkän tankkaamisen takia...
- Karu_totuus
Suurin osa kun ajaa vääksyyn ja jatkaa siitä tankkauksen jälkeen Päijänteelle. Polttoaineen menekki Lahdessa on niin vähäistä ettei sen myynti juuri kannata, kiinteät kulut kun eivät vähene vaikka myynti olisi pientäkin niin hinta on pakko pitää korkeana ellei halua myydä tappiolla.
Lahdessa säilytettävien veneiden määrä on muutenkin pudonnut kun moni on siirtänyt veneensä Vääksyyn. Eli miksi tuhlata aikaa ja rahaa ajamalla veneellä Lahti-Vääksy kun matkan pääsee halvemmalla ja nopeammin autolla ? Hyvin harva kun jää Vesijärvelle pyörimään vaan matka suuntautuu nimenomaan Päijänteelle. - vanhakanki
Sitäpaitsi Vääksyssä on antavia naisia,tykkäävät venemiehistä ja ovat tosi mukavia.
- kakauhistus
Vastaus: On varmaan järkevä syy.
Vastakysymys: Mistä sinä tiedät, mihin hintaan se kauppias on sitä bensaa joutunut ostamaan?
Kyllä ihmiset on tyhmiä, jos kuvittelee, että kaikki Suomen kiskat ostelee polttoaineita samaan hintaan. Jos he eivät myy paljon, ostohinta on yleensä tosi korkea. Itse käyskentelen lähinnä Saaristomerellä, mutta on silti joku käry siitä, mitä ne kuljetuskustannukset voi olla. 1,85/L on korkea hinta, mutta ehkä sitä pidetään enemmän palvelumielessä kuin todellisena tulonlähteenä.- hupiveneilijä
No sanosin, että ei se kauppias sitä tukkurilta osta kalliimmalla, kuin se parin kilsan päässä oleva normibensis myy omille asiakkailleen, tästä olet varmaan samaa mieltä?
Kuljetuskustannukset on ihan samat kuin sinne normibensiksellekkin.
En ole samaa hintaa pyytänytkään, mutta jotain rajaa sentäs. - hupiveneilijä
Ja tosiaan se normibensis myy samaa tavaraa 40c litra halvemmalla.
No, ehkä se Teivaan kaava menee läpi ja saadaan siihen paikkaa hieman eloa ja palveluita.
https://www.lahti.fi/palvelut/kaavoitus/salpausselka-teivaan-hotelli hupiveneilijä kirjoitti:
No sanosin, että ei se kauppias sitä tukkurilta osta kalliimmalla, kuin se parin kilsan päässä oleva normibensis myy omille asiakkailleen, tästä olet varmaan samaa mieltä?
Kuljetuskustannukset on ihan samat kuin sinne normibensiksellekkin.
En ole samaa hintaa pyytänytkään, mutta jotain rajaa sentäs.Kyllä voi hyvin olla, että tukkuri ottaa veneasemalta kovempaa hintaa ihan siksi, että veneasema myy vähemmän eli ostaa tukkurilta vähemmän. Tukkukaupassakin pätee se, että enemmän ostava saa yleensä paremman diilin.
- hupiveneilijä
Koetin tuossa sanoa, että tuskin se tukkuri ottaa kovempaa hintaa, kuin millä se normiaseman pitäjä myy sitä kamaa ulos kuluttajille.
Sehän on sanomattakin selvää, että se tukkuri myy sille normiasemalle halvemmalla, koska se ostaa vuodessa paljon enemmän. hupiveneilijä kirjoitti:
Koetin tuossa sanoa, että tuskin se tukkuri ottaa kovempaa hintaa, kuin millä se normiaseman pitäjä myy sitä kamaa ulos kuluttajille.
Sehän on sanomattakin selvää, että se tukkuri myy sille normiasemalle halvemmalla, koska se ostaa vuodessa paljon enemmän.Saattaa jopa ottaakin (luin toki huolimattomasti alunperin, en huomannut, että vertasit aseman A ulosmyyntihintaa aseman B sisäänostohintaan etkä molempien sisäänostohintoja toisiinsa). Käsittääkseni polttoainemyynnin katteet eivät ole mitenkään hirmuiset, jossain 15-20 senttiä per litra eli vähemmän kuin tuo kahden myyntipisteen erotus. Mutta todennäköisempää on tietysti se, että kustannusrakenne ja/tai katetavoite on noilla kahdella asemalla erilainen ja selittää valtaosan hintaerosta.
- näinontämä
Jalostamon on laitonta hinnoitella bensa ostomäärien mukaan.
- hupiveneilijä
Noniin, nyt alkaa jakelu parantua, tosin vain dieselin ja polttoöljyn osalta, mutta hyvä alku kuitenkin.
http://www.ess.fi/uutiset/talous/art2366353 - 50lh
Bensakin tulossa...
- hupiveneilijä
Vihdoin alkaa homma hiukan kehittyä https://www.ess.fi/uutiset/paijathame/art2461364
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain2429248Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve42775Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha1041889Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1871855- 1391381
SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,601367Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1261248Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko931006- 61809
- 40798