Punkin purema?

Varmuudenvuoksi

Punkki puri tai roikkui jalassa josta irrotin sen elävänä. Harmaa iso kaveri, musta pää. Siinä on iso punainen läikkä, pitääkö mennä lääkäriin? Mulla on puutiaisaivokuumerokotus mutta onko jotu borrelioosi vaara nyt olemassa?

18

3040

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoitajanarki

      Läääkäriin vasta jos punainen läikkä alkaa kasvaa ja tulee iholle lisää punaisia rengasmaisia läiskiä. Pelkästä punkinpuremasta ei antibiootteja syötetä.

      • Varmuudenvuoksi

        Kiitos! Kävinkin apteekissa kysymässä, kun borrelioosia en halua. Punkkeja vaan on paljon nykyään. Mutta varmaankin suurin osa harmittomia.
        Sanoivat samaa jos läikkä kasvaa n 5 cm suuruiseksi ja vaivaa noin viikon niin lääkäriin.


      • pahatulehdus
        Varmuudenvuoksi kirjoitti:

        Kiitos! Kävinkin apteekissa kysymässä, kun borrelioosia en halua. Punkkeja vaan on paljon nykyään. Mutta varmaankin suurin osa harmittomia.
        Sanoivat samaa jos läikkä kasvaa n 5 cm suuruiseksi ja vaivaa noin viikon niin lääkäriin.

        Minulla oli borrelioosi muutama vuosi sitten vaikka puremasta ei jäänyt mitään punertavaa jälkeä. Punkki oli vielä kiinni kun tunsin, että polvet ei kestä kävellä vaan oli sietämätön kipu molemmissa polvissa. Lääkärissä otettiin vasta-aineet ja sain heti tömäkän antibioottikuurin ja verikokeesta selvisi muutaman päivän kuluttua, että oli borrelioosi on kyseessä.
        Polvikivut jatkuivat viikon verran ja kuuri kesti kolme viikkoa.
        Eli aina ei tule mitään rengasta tai muuta merkkiä iholle ja silti on borrelioosi.


    • aserdtfghyjk

      Se rokote ei suojaa borrelioosilta. Kaikista punkeista ei saa borrelioosia. Huonolla mäihällä tietysti tulee heti ekasta, hyvällä tuurilla ei edes sadannesta.

      • pahatulehdus

        Noin on. Kuitenkin on päätelty, että joka viides punkki kantaa borrelioosia.
        Monille jää borrelioosista elinikäisiä vaivoja, eräs tuttuni sai jälkitautina kasvohermohalvauksen ja toinen miltei jatkuvan päänsäryn.
        Se ei tosiaan pidä paikkaansa, että puremasta on tultava punainen rengas tms , ennen kuin saa pelätä borrelioosia ja oma tapaukseni on todistus. Sairaanhoitajana olen kertonut monille oman kokemukseni, myös lääkäreille, että älkää tuijottako ja vaatiko, että oltava jokin rengas tms. Minulla iski voimakas tulehdus polviniveliin, eikä ollut muuta kuin punkki kiinni ihossa. Todennäköisesti punkki oli tarttunut heinikosta edellisenä päivänä ja kävelin normaalisti edellisen päivän ja illan ja seuraavana päivänä kävely oli tuskallista ja punkki löytyi jalasta.
        Onneksi lääkärini suhtautui vakavasti ja sain antibioottikuurin pian ja vasta-aineet määritettiin eikä jääty vastausta odottamaan ja tulos vahvisti et kyseessä on borrelioosi.

        http://www.potilaanlaakarilehti.fi/uutiset/kesan-huolet-borrelioosi-ja-puutiaisaivokuume/


      • Punkkitai

        Mutta saako terveyskeskuksessa antibiootit jos ei ole mitään oireita eikä muuta kuin pienehkö läikkä ihossa. Borrelioosi voi olla todella paha juttu ja viedä ihmisen huonoon kuntoon pitkiksi ajoiksi. Eli ottavatko verikokeen jos pyytää???


      • pahatulehdus
        Punkkitai kirjoitti:

        Mutta saako terveyskeskuksessa antibiootit jos ei ole mitään oireita eikä muuta kuin pienehkö läikkä ihossa. Borrelioosi voi olla todella paha juttu ja viedä ihmisen huonoon kuntoon pitkiksi ajoiksi. Eli ottavatko verikokeen jos pyytää???

        Uskon, että osa lääkäreistä antaa antibioottikuurin, osa ei anna. Se on harmillista potilaan kannalta, jos pitää jäädä odottamaan vasta-aine tuloksia ja on borrelioosi, mutta ei selviä oireita esim niveltulehduksesta.
        Luulisi jokaisen lääkärin määräävän vasta-ainekokeen kun potilas epäilee borrelioosia ja punkki ollut selvästi ihossa kiinni. Pitää vaatia koetta, potilaalla on oikeus vaatia.


      • Kiitospaljons

        Siis voi vaatia vasta-ainekokeen? Kiitos tiedosta. Olen kuullut, että joskus oireet ilmenevät pitkän ajan kuluessa ja en tosiaankaan ala sairastamaan mitään. Punkkeja on ainaskin rannikkoseudulla aivan tolkuttomasti paikoitellen. Lisääntyneen valkohäntäpeurat ovat yksi levittäjä. Mutta ei ole ns varaa sairastaa.


      • rwt4ery5tyg
        pahatulehdus kirjoitti:

        Uskon, että osa lääkäreistä antaa antibioottikuurin, osa ei anna. Se on harmillista potilaan kannalta, jos pitää jäädä odottamaan vasta-aine tuloksia ja on borrelioosi, mutta ei selviä oireita esim niveltulehduksesta.
        Luulisi jokaisen lääkärin määräävän vasta-ainekokeen kun potilas epäilee borrelioosia ja punkki ollut selvästi ihossa kiinni. Pitää vaatia koetta, potilaalla on oikeus vaatia.

        On oikeus vaatia joo, mutta lääkärillä ei ole velvollisuutta toimia potilaan vaatimusten mukaisesti - tässä on hyvin yleinen virheolettamus.


    • bvnbn

      Jos läiskän halkaisija on noin 3 cm halkaisija, niin se voi tarkoittaa borrelioositartuntaa, joten kipinkapin lääkäriin ja pyydä antibioottikuuri. Ja ota varuilta kuva, koska sitä saattaa tarvita myöhemmln.

    • OlisiKiinnostavaa

      Niinkuin valveutuneimmat ovat arvelleet, punkit saattavat levittää useita erilaisia taudinaiheuttajia, ei ainoastaan borrelioosia. Nyt tämä on huomattu yleisemminkin:

      https://yle.fi/uutiset/3-10489299

      "Punkin puremasta sairastuneet saattavat saada useamman taudin kerralla"

      Mitä kaikkia bakteereita ja viruksia punkit voivat levittää, ehkä se selviää vähitellen. Tietysti jo esivanhempamme ovat olleet luonnon kanssa tiiviissä kosketuksessa ja altistuneet kaikemoisille mikrobeille. Olisi kiinnostavaa tietää, millaisia eroja nykyihmisten välillä on borrelioosibakteerin ja muiden punkkien levittämien pöpöjen vastustuskyvyssä.

      • OlisiKiinnostavaa

        Tautien vastustuskyvystä onkin pieni yleisluontoinen juttu Ylen sivuilla:

        https://yle.fi/uutiset/3-7126038

        "Taudinaiheuttajilta suojaava elimistön torjuntajärjestelmä on kuitenkin niin monimutkainen, että sairastuminen tai terveenä pysyminen vaikuttaa välillä lähes arpapeliltä.

        Yleisesti voi sanoa, että kaikilla erityyppisillä taudinaiheuttajilla on omanlaisensa puolustusmekanimit. Viruksia vastaan puolustusmekanismit ovat erilaisia kuin bakteereille."


    • ensi.kesäksi

      https://areena.yle.fi/1-4107779

      Tuossa punkkiasiaa Ylen Areeasta, ensi kesän varoiksi voi kuunnella

    • Varo punikin puremaa. Antti Ristus 666 purasoo sua persseessee.

    • Anonyymi

      Miksi Suomen viranomaiset ovat aivan hiljaa vaikka punkkiongelma paisuu paisumistaan. Kyllä punkeista ja punkkien levittäjistä pitää eroon päästä. Miksi punkkeja ei myrkytetä ja peuroja metsästetä vaan annetaan levitä vapaasti.

    • Anonyymi

      Lupiinin hävittäminen tuntuu olevan tärkeämpää vaikka lupiini tuskin on kenellekkään sairauksia aiheuttanut.

      • Anonyymi

        😄😆🤣


    • Anonyymi

      Punkit viihtyy haarovälissä. Huomasin taannoin punkin kalun päässä kun rupesin vemputtamaan. Ajattelin ensin, että mikä rupi tai roska siinä häirää. No, punkkihan se siinä. Onneksi sain heti irti, eikä ehtinyt jäädä kiinni.
      Edellisellä kerralla oli kiinni kalun tyvessä ja piti mennä päivystykseen.
      Tämä tarina on muuten tosi.
      Punkit kiipeävät jaloista haaruksiin. Yhden kerran oli taas kiinni kannikassa.
      Kannattaa näpelöidä haarovälejä säännöllisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      73
      2785
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      63
      2684
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1792
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1637
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1560
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      10
      1505
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1402
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1257
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1233
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1219
    Aihe