Pitäkää erossa terrorismi ja islaminusko

Jatkuvasti käytetään näitä sanoja kuten olisivat samaa asiaa.

Omien uskonnon opintojen perusteella voisi ymmärtää, että uskonnot ovat jotakin myönteisempää kuin terrorismi.
Terrorismi lähtee tyytymättömyydestä johonkin ympäristössä vallitsevaan asiaan. Islamin uskosta erotellaan sitten jotain sivulauseita työkaluksi ja motiiviksi oman pahanolon purkamiseen.

Vaikka onhan sitä kristitytkin käyneet ristiretkillä ihmisiä tappamassa, vaikka syistä en ole kuullutkaan.

Uskontoasioita varten täällä on oma palsta.
30381
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

No nehän on sama asia. Pitää myös muistaa että islamin uskoinen pitää pedofiili muhamedia täydellisenä ihmisenä, joten ei ihme että 12 vuotiaat lapset kiinnostaa tuolla kadulla.

Äänestä

Ne pysyy erossa toisistaan pitämättäkin.

Äänestä

Ihan totta! Kaikki muslimit ei ole teroristejä,mutta kaikki teroristit on muslimeja.
Vaikea on olla vetämättä yhtäläisyysviivaa niiden välille*

Turhat selitykset olis jo viisasta lopettaa aloittajankin.

Äänestä

Jeesus sanoi: ”Jos puu on hyvä, sen hedelmäkin on hyvä, mutta jos puu on huono, sen hedelmäkin on huono."

Uskonto voi olla myönteinen mutta Auringon Temppeli, Scientologia, Satanismi ja Islam eivät ole.

Islamin hedelmiä ovat mm. lasten silpominen, raiskattujen kivittäminen, diktatuurit, naisten alistaminen, terrorismi ja loputtomat konfliktit "rauhanuskontoa" tunnustavissa muslimimaissa.

1Äänestä
  • Sitä juuri , samaa mieltä
    Islam on häirikkö
    Katsokaa jubesta vaikka naisen kivittäminen ym... tuo uskonto on suoraan kivikaudelta.

    Äänestä

islam=este länsimaalaisuudelle

Äänestä

Ei pysty! Kuuluvat yhteen sen verran saumattomasti.. Ei vaan pysty!

Äänestä

Mistä sitten kielii muslimien älytön hurraaminen onnistuneitten, paljon ihmishenkiä vaatineiden terrori-iskujen jälkeen, niinkuin tänäänkin. Muslimit hyväksyvät iskut suurin joukoin vaikka eivät itse ehkä olosuhteista johtuen pysty niitä tekemään.

Muistakaa että nämä iskut ovat islamilaisen maailmanlaajuisen terrorismin ensiaskeleita.

Äänestä

Älä jauha paskaa

Äänestä

No islaminusko sanoo, että jos vääräuskoinen ei käänny islamistiksi, tapa se ! Samoin jos näät homon, tapa se ! Aikamoista vihapuhetta verrattuna suomalaisten puheeseen. Kaiken lisäksi islamstit myös tekevät niin, puheen lisäksi.

Äänestä

Islam tarkoittaa juuri terrorismia. Kaikki nuo ähkyuskoiset tappaa, ei mitään muuta.

Äänestä
  • Kehitysmaamuslimien islam on käytännössä aivan sama asia kuin terrorismi. Raakaa terrorismia käyttää isisin kaltaiset tosimuslimit. Hillitympää terrorismia yhteiskuntaa kohtaan Suomessakin käyttävät tavismuslimit. Vai onko jollain jäänyt huomaamatta näiden uskontoon perustuvat yhteiskuntaa terrorisoivat sairaat vaatimukset?
    Lisäksi muslimimiehet terrorisoivat naisiaan kaiken maailman kaavutuksilla jne. Eikä nämä naisparat useimmiten edes tajua, miten musumiehet takovat heitä koraanilla päähän. Parin sukupolven päästä meillä on valtava sivistymätön segregoitunut kehitysmaamuslimien populaatio tosi riesana, jollei NYT PIAN tehdä jotain asian korjaamiseksi! Varjohallitus-lehdessä on järkevät toimenpiteet tämän täyshulluuden lopettamiseksi. Sietäisi kansanedustajien lukea ja ryhtyä toimeen.

    1Äänestä

Muslimien teoilla ja islamilla ei ole mitään yhteyttä, vai mitenkä?

Äänestä
  • On kyllä ollut aivan totaalinen virhe yrittää sekoittaa länsimaat ja muslimit keskenään. Toiset ovat jo päässeet uskonnon hirmuvallasta eroon ja toiset roikkuvat siinä vielä kiinni yrittämättä edes kehittyä mihinkään.

    Suvakkien olisi aika myöntää jo totuus: virhe mikä virhe.

    Äänestä

Missä on islamilainen mielenosoitus missä tuomitaan islamistien teot?

1Äänestä

Islam ja terrorismi OVAT SANA ASIA, lienet ainoa nutipää joka sitä ei ole huomannut.

Äänestä
  • Sama asia siis.

    Äänestä

Ongelma onkin, että muslimit ovat ajanlaskussaan yli 600 vuotta meitä jäljessä, joten ristiretket ovat heillä vasta meneillään.
Kukaan ei kiistä, etteivätkö kristityt olisi tehneet ristiretkiä tai polttaneet noitia, mutta kyse on siitä, mitä tehdään 2000-luvulla.

1Äänestä

Minusta valtion johnka terroriteko suutautuu pitäisi puolustautua valtioterrorilla.Selitän tarkemmin mitä se tarkoittaa.Jos terroristi on muualta muuttanut niin rangaistus ihmishenkiä vaatineeseen terroritekoon on ulotettava myöskin terroristin lähisukuun.Tämä tarkoittaisi sitä että, terroristin koko lähisuku pitää karkoittaa maasta.Samoin terroristi vankilassa ollessaan pitää murtaa hengisesti täydellisellä eristämisellä ja toimettomuudella.Muuten ei tätä kierrettä saada loppumaan.Näihin terroristeihin ei tepsi yksilörangaistukset.Ainoa keino on juuri kollektiivinen rangaistus.Tosin tuntuu kuin terrorismi on yksi keino millä valtaapitävat hallitsevat kansalaisiaan.Vai mitä sanotte että,ISIS.ksen taistelutoiminnasta palaaville järjestetään kotouttamisterapiaa valtion kustantamina.

1Äänestä

Samaa paskaa eri nimellä. Missä musu niin siellä islaminuskonto ja terrorismi.

Äänestä

Muslimiterrorismiongelmaan on olemassa kaksi ratkaisua. Joko aletaan valvoa omien kansalaisten etuja, lopetetaan terroristien vastaanotto ja karkoitetaan entiset, tai sytytellään jatkossakin värillisiä lamppuja, liimaillaan "je suis xxxyyyy"-tarroja ja odotetaan, kunnes kansalla keittä yli ja alkaa "Endlösung der Muslimfrage"
Minä arvioin, ettei poliitikoillla riitä munat omien kansalaisten suojelemiseen, minkä seurauksena sisällissota Ranskassa alkaa syksyyn mennessä. Samoin muutama muu Euroopan maa on vaarassa (esim Ruotsi, Belgia, Saksa).

Äänestä

PAKOLAISET ON PALAUTETTAVA. JOKU MÄÄRÄ JA AIKARAJA NYT SENTÄÄN AUTTAMISELLAKIN ON OLTAVA. Lisäksi apua tarvitaan ulkomailla pakolaisuuden syiden poistamiseksi eikä Suomessa! Ongelmia ei saa tuoda, vaan apu pitää viedä!!!

Äänestä

Koraani on alku ja loppu tähän he jotka sitä lukee ja sen mukaan elävät !

Äänestä

Islam ei kuulu sivistysvaltioihin.

1Äänestä

Pidetään erossa, mieluiten ihan toisessa maanosassa.

Äänestä

Islam merkitsee terrorismia. Terrorismi on islam.

Äänestä

Siellä turkissa se islam taas toteyti kun erdoganin kannattajat hurmioitui kiduttamaan nuoria sotilaita.Kyllä näissä ihmisissä on jotain pahasti vialla.

Äänestä

Soinia minä uskun en näitä mukana roikkuvia hihuleita joille ei ole annettu edes luottamustehtäviä.

Äänestä

Ei Turkin tapahtumalla ole mitään tekemistä islamin kanssa, koko maahan on täynnä muhamettilaisia. Kyse on maan sisäpolitiikasta; kuka hallitsee ja millaista sisäpolitiikka sovelletaan, tosin myös sivuavat uskonnon, sen yhteisen osuutta, toiminnassa. Eli että paljonko maallisia asioita otetaan huomioon uskonnon periaatteiden lisäksi. Osa kansasta kun haluaisi pitää uskonnon erossa politiikasta, osa taas haluaisi uskonnolle, sille islamilaisuudelle tärkeämpää asemaa.

Tämä on tyypillinen poliittinen ongelma, joka demokratiassa ratkaistaan puolueiden toiminnan ja parlamentin äänestysten kautta.

Täällä palstalla koheltavat islamin kannattajat voisivat myöskin kehittää toimintaansa perustamalla islamilaisen puolueen ja tuomalla oppejaan esiin eduskunnassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Perehtykääuskontoihin kirjoitti:

Jatkuvasti käytetään näitä sanoja kuten olisivat samaa asiaa.

Omien uskonnon opintojen perusteella voisi ymmärtää, että uskonnot ovat jotakin myönteisempää kuin terrorismi.
Terrorismi lähtee tyytymättömyydestä johonkin ympäristössä vallitsevaan asiaan. Islamin uskosta erotellaan sitten jotain sivulauseita työkaluksi ja motiiviksi oman pahanolon purkamiseen.

Vaikka onhan sitä kristitytkin käyneet ristiretkillä ihmisiä tappamassa, vaikka syistä en ole kuullutkaan.

Uskontoasioita varten täällä on oma palsta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu