Uros (ja mies) siittää, naaras (ja nainen) hedelmöittyy ja synnyttää...Siinä ainakin yksi perusmääritelmä sukupuolille. Miriamilla ei ole edes elintä, millä hedelmöittyä saati saada lasta. Muutenkaan pelkkä ulkonäkö ei tee vielä naista...Kauheaa kasvaa naiseksi maailmassa jossa naisten kunnioitus onkin vähän niin ja näin! Mitäs ootte mieltä vaikka naisesta, joka miehen näkösenä huijais naisia? Vaiks ois miten miehen näkönen ja komee, ni hyi hitto, ei ois mies...Mun mielestä tollanen alentaa ihmisarvoa.
Mikä tekee naisen?
tyttönen87
7912
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
joo muakin suututtaa tuo. Miehet ei tajua et kestä tahansa saa leikkaamalla ja hormoneilla minkä näköisen tahansa. Nykyisin plastiikkakirurgia on niin kehittynyttä että jopa miehestä saadaan noin kaunis. Tosin läheltä katsottuna Miriamilla on hormonien syömisestä aiheutunut akne ja mahakin oli vähän epänaisellinen. Miehet ei tosin tajua sitäkään et meikillä ja vaatteilla saadaan kaikki piiloon..jopa penis
Voin olla väärässäkin, mut sikäli mikäli minä tiedän, niin aknen aiheuttaa testosteroni eikä estrogeeni, joka tuo ne naiseliset piirteet esille. Puukolla ei ihan kaikkea saa aikaan. Onko sun masus priimaluokkainen?
Mikä tekee naisen? Eiköhän se oo kokonaisuus, joka ratkaisee, ei pelkkä ulkokuori.
Sit semmonen pikkujuttu, et Miriam on lääketieteellisesti ottaen nainen, sano kuka mitä tahansa ts. transseksuaali.
Jos olisit pienenä vahvasti tuntenut olevasi poika, inhonnut naisellista itseäsi ja olisit halunnut muuttua tuntemaasi sukupuolta vastaavaksi, mut se ei oliskaan mahdollista, niin hyväksyisitkö tilanteen hampaita kiristellen ja eläisit koko lopun elämäsi inhoamassasi sukupuolessa vai vetäisitkö itsesi jonakin kauniina päivänä kiikkuun?
Et silleen...
Ps. eräs nimimerkki " nainen " määritteli naisen osaan kuuluvaksi olla nyrkin ja hellan välissä. Kiinnostava näkökulma. Itsekunnioituksen puutetta?
Nimenomaan lääketieteellisesti Miriam on kylläkin mies.
Miriam on transsu. Ei pelkät munat miestä tee. Tai 1970-luvun tasa-arvofeministien mukaan tekee. Hyi hitto!
Biologian kannalta katsottuna mies, lääkärin ja lain kannalta nainen.
Kun näin lehessä tuon miriamin niin katsoin että onpana siinä kuuman näköinen nainen. No joo se ei sitten ollutkaan. Mutta kuitenkin ei ole transvestiittien vika jos amerikkalainen tosi-tv keksii jotain tällaista. Kuitenkin onhan niitä naisia, jotka haluavat olla miehiä. Mitä jos pistettäisiin mieheksi pukeutuvasta naisesta tosi-tv pystyyn ja hänelle yritettäisiin vaimoa ehtiä. Sitäkö te haluatte? Mutta joka tapauksessa tällaista tosi-tv on ja varmaan menee vielä hauskemmaksikin.
Tämän perusmääritelmän mukaan nainen olisi vähemmän nainen, jos ei hedelmöity ja sama asia miehen suhteen, jos ei pysty hedelmöittämään.