en politiker som hör till SFP ?Jag rekommenderar alla normala människor att läsa inlägget om Henriksson,där ser vi den här höga klassen på de språkaktivas civilisation och höga intelligens.
Det är tydligen tillåtet att skymfa och håna
mantrorintesinaögon
18192
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Neffenas uppfattning om yttrandefrihet ?
Kun selailet viestejä etsiessä tuota ehdottamaasi niin katsele samalla omiesi aloituksia. Onneksi ne ovat kaikkai, siis aivan kaikki, niin sivistyneitä kuin vain voi olla.
Ai niin, eiväthän ne ole. Mutta teillähän on se etuoikeus, että te saatte palvelusväestänne (=suomenkieliset) kirjoitella ihan mitä ikinä haluatte.
Tulee mieleeni historian kirjoista vuosi 1809. Sehän oli se vuosi, jolloin te menetitte valtanne. Epäonnistui sekin. Miksikö? No siksi, että itse teitte.
Tuosta tappiosta lähtien teitä on hyysätty. Hyysätty siksi, että te vain ette kerta kaikkiaan pysty ilman muiden apua selviytymään.
Että jospa lopettaisit tekopyhyyden kyllästämien viestien kirjoittamisen. Olisi pikku hiljaa aika sille, että jatkuva valitus loppuu ja alkaisitte harkoitella omien siipien kestävyyttä.
Smutskastande och svartmålande det är neffenas uppfattning om saklg diskussion.
Palstan "Peppu" voisi kyllä hieman konsultoida sinua miten fennojen kanssa tulee keskustella.
Te fondit olette huvittavia.
Miksi pidät itseäsi palvelusväkeen kuuluvana, jos et ole sellainen? Alistat itseäsi marttyyrin lailla? Kummallista. Oletko jonkinlainen masokisti, tykkäät kieriskellä itseäsi säälien? Ei kannata, älä tee niin, eivät muutkaan normaalit niin käyttäydy.
Ja tosi on kylläkin, et nettifennot palstalla törkyilevät huomattavasti enemmän, kuin vähemmistökieliset.
Se on laitettu ihan lakiin. Ei se ole ollut yksilön valinta. Laki määrää palvelemaan teitä. Onko sitten aikoinaan nähty, että teistä ei ole mihinkään kun sellaisia lakeja on määrätty teidän suojelemiseksi. Kalliiksi te kyllä tulette, siitä ei pääse mihinkään.
Ja kyllä, antivääristelijä, kuten kirjoitit. Eli totuudenpuhuja.
Näytä se lain kohta. Eikö löydy?
Då man läser, att någon enl. fennon har närmat sig A-M "sex-mielessä", så förstår man hur stora insikter fenno har beträffande sexuellt umgänge.
Inga alls är rätt svar (om inte egen hand räknas). Tyvärr sätter det fart på fennos virriga fantasi. Kanske de borde kopiera fennon i H:fors som i en virrig livssituation började tälja diverse tappar i trä (på statsunderstöd förstås - hur annars)?
Pelottava maailmakuva sinulla. Mitähän kuvittelet, kun kirjoitat sanan "fenno" eli suomalainen? Mitä oihmettä päässäsi liikkuu, kun yleistät tuolla tavalla? En vaan voi ymmärtää tuollaista maailmankuvaa? Onko esimerkiksi Lasse Lehtinen joku muu kuin fenno eli suomalainen, kun hän kannattaa sinun ajatustasi keinotekoisesti "kaksikielisestä" Suomesta? Eli hänellä ja hänen kaltaisillaan suomalaisilla on ihmisarvo, kun taas itseään kunnioittavilla ei ole?
"Onko esimerkiksi Lasse Lehtinen joku muu kuin fenno eli suomalainen, kun hän kannattaa sinun ajatustasi keinotekoisesti "kaksikielisestä" Suomesta?"
Läs ditt eget svammel och begrip, att du är i behov av akut professionell vård åtminstone från halsen uppåt.
"Eli hänellä ja hänen kaltaisillaan suomalaisilla on ihmisarvo, kun taas itseään kunnioittavilla ei ole?"
Pricken på i:et ifråga om diagnos. Vänta inte längre, utan slå slag i saken med en gång. Ring efter hjälp.
Ei "fenno" mikään tavallinen suomalainen ole. "Fenno" on yksi versio "nettifennosta". Tavalliset suomalaiset eivät solvaa tässä maassa vähemmistöä 24h/7.
Fondikirjoittajat alkavat kukkoilla? Jopas jopas.
Taitaa aika olla kypsä.
Ahaa, eli tavallisen suomalaisen tehtävä on solvata suomenkielisiä (=sattuvat olemaan enemmistönä onneksi Suomessa)? Sekö on sitten sen "tavallisen suomalaisen" merkki? Kyllä tavallinen suomalainen on kyllästynyt Suomen kielipolitiikkaan ja haluaa siihen jo muutosta.
Tavalliset suomalaiset ovat niitä, jotka eivät solvaa vähemmistön edustajia 24H/7, kuten sinä teet.
Jos tavallinen suomalainen on kyllästynyt kielipolitiikkaan ja haluaa muutosta, niin miksi hän ei allekirjoita kansalaisadressia? Minäkin olen tavallinen suomalainen ja lukuisat tuttavani, mutta yhdenkään en ole edes kuullut puhuvan pakkoruotsista.
Te neffet mitätöitte täällä paitsi ruotsinkielisiä, myös meitä suomenkielisiä. Kerrotte meille, että olemme "liian naiiveja ymmärtämään politiikkaa", "emme seuraa politiikkaa" ym. Monet naurut olen kyllä saanut näistä surkuhupaisista väitteistänne, kiitos niistä :)
Veikkaan tuota aloitusta "Henrikssonista" sveko-provoksi- Mutta täytyy ihmetellä aloittajan sokeutta. Eikö aloittajan mielestä PS:n kansanedustajia esimerkiksi ole oikeutta haukkua, loukata tms. näin anonymisti? Sitähän näkee aivan jatkuvasti??
Minä olen sen verran sivistynyt, että en hauku RKP:n edustajia.
A-M Henrikssonia en hauku kauniiksi, Mikaela Nylanderia en hauku hirveän laihaksi enkä Eva Biaudeta keskustelu taitoiseksi älyköksi.
Myöskään en hauku Callea vastuunkantajaksi tai Steffiä rehelliseksi.
Veronica Rehn-Kiveä en hauku suvaitsevaksi. Minä olen fiksu ja sivistynyt.
Olen käynyt kouluja ja lukenut pakkoruotsia.
En minäkään hauku sua sivistyneeksi.