Moikka! Olen nuori naisen alku ja yrittänyt kuumeisesti pohtia allottaisinko e-pillereiden käytön vai en. Minulla on iho-ongelmia, helposti rasvoittuvat hiukset ja erittäin kivuliaat kuukautiset. Lisäksi epäilen että olen jollekin kondomissa olevalle lievästi allerginen. Olisiko jokin näistä perusteista sopiva myös tuen saamiseen riittävä? Ja onko teillä kertoa positiivisia tai negatiivisia kokemuksia pillereistä?
Kiitos!
Kannattaako e-pillerit?
2
158
Vastaukset
- cerazette_10
Jos paikkakunnallasi on ehkäisyneuvola,niin suosittelen varamaan sinne ajan ja käydä juttelemassa terveydenhuollon ammattilaisen kanssa.Jos sitten keskusteltuasi tulet siihen päätökseen ettet halua pillereitä,niin kukaan ei niitä pakota aloittamaan .Ainakin täällä Lahdessa kävin ehkäisyneuvolassa ja käynti/käynnit eivät maksa mitään ja ensimmäiset liuskat sai ilmaiseksi.
- nainen42vee
Helsingissäkin ehkäisyasiat on julkisella puolella keskitetty ehkäisyneuvolaan. Myös muista syistä johtuvat, kuten runsaista vuodoista johtuvat hormonikierukan laitot. Varaa aika oman kuntasi ehkäisyneuvolaan ja keskustele asiasta.
Itse en ole käyttänyt yhdistelmäpillereitä kuin muutaman kuukauden elämästäni. Itselläni hiusten rasvoittuminen alkoi vähetä iän myötä, nyt 5 pv pesuvälilläkin näyttää asialliselta.
Jos sinulla on allergiaoireita (lateksi tai kondomin apuaineet), niin olisiko tarve allergiatesteille? Ainakin maitoa käytetään kondomeissa myös (kaseiini).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moi, nainen
Tunnustan, olen heikkona sun hymyyn, ja sekään ei auta yhtään, että sulla on täydellinen nenä. Joten ensi kerralla, kun511935Some räjähti! Joel Harkimo jakoi haikean viestin meriltä tärkeänä merkkipäivänä: "Välillä..."
Joel Harkimo on lähtenyt yksin purjehdukselle Atlantin yli. Tsemppiä ja voimia, Joel Harkimo! Lue lisää: https://www.s341578- 821173
Sedun opettaja?
Kukas Sedussa on ahdistellut alaikäisiä opiskelijoita? Tämä kansankynttilä oli saanut monta varoitusta, mutta sama homma421162Bess jakoi hämmentävän kuvan - Anna Puu heittää roisin kommentin: "Onneks ei oo eka synnytys"
Ohhoh! No nyt on aika provosoiva kuva Bessistä. Kivoja kommentteja julkkisystävät laukoo... Tiesitkö, että Bessin (s.151050- 561039
- 481015
Mitä mun pitää tehdä?
Mitä me mies tehdään? Mitä sä haluat mun tekevän? Mä en tiedä. Mä luulen tietäväni, että molemmat kärvistelee tunteid40968Keskusta on kovassa nousussa
Persut ovat jäämässä kauas taakse. Maaseudun ihmiset ovat palaamassa järkiinsä epäonnistuneen persuseikkailun jälkeen.126937Näytät paremmalta kuin koskaan ennen
Aivan jokaisena päivänä. Minä pidän sinusta parhaimman huolen. Lupaan sen, sen voin luvata.38916