Porche 911:ssa suora kutonen. Kaasutin asennetaan pakosarjaan. Wheelers dealers.
Auto-ohjelmien "käännöstekstit"!
Lysmyinen
15578
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Aika paljon käännöskukkasia kaikissa näissä "täytekanavissa", usein aika huvittaviakin.
Jossain oli juttua että käännökset tehdään nopeasti (halvalla) ja tarkastamatta, joten sekundaa pukkaa ainakin silloin kun kääntäjä ei osaa ko. alaa.
Paljolti tehdään käännösohjelmilla ja siitä fiksataan. Kyllä kääntäjät varmaan osaavat hommansa, mutta jos ei anneta riittävästi aikaa, kaikkea ei ehditä varmistaan ja tarkistaan.
Kääntäjänä on tietysti joku ajokortiton koulutyttö joka ei tiedä autoista hevonvittuakaan, pääasia että tekee työnsä halvalla. Alkaa olla jo niin huonoa käännöstyötä että ns. käännöstekstit pikemminkin häiritsee ohjelman katsomista, ei niistä enää juuri hyötyäkään ole.
Jos jotain tehdään niin tehdään se kunnolla tai ei ollenkaan!
Viimeisin huvittava oli kun joku löysi yrityksensä, Suomessa ne perustetaan.
Voisi kuvitella että käännöstyön tekee pikkurilli pystyssä lattea litkivä kokoomushintti.
Saattaa ollakin.
Monihan noista kääntäjistä on pakotettu olemaan jonkinlainen itsenäinen yrittäjä. Sitten kun ostajaa kiinnostaa vain ja ainoastaan mitä se käännös tulee maksamaan tai ketä sen tekee halvimmalla, ei tarvitse ihmetellä että ne käännökset on tehty vasemmalla kädellä hieman sinne päin. Se on se sananlasku, sitä saa mitä tilaa.
Kumma että vain auto-ohjelmat on käännetty perseelleen.
Mistä näin päättelet.
Todennäköisesti vain huomaat herkemmin omasta mielenkiinnosta johtuen ne auto aiheisten sarjojen virheet. Jos kuuntelet yleisesti tarkemmin puhetta ohjelmissa ja vertaat sitä tekstityksiin niin noissa on monasti paljon pikku virheitä. Varsinkin näillä "halvoilla" kanavilla, kuten viitonen, kuutonen ja mitä näitä nyt onkaan. Isoilla kanavilla on vielä jonkinlainen laadunvalvonta olemassa, joten siellä ne virheet ovat harvinaisempia, mutta niitä on.
Monasti miljardit ja biljoonat ovat menneet sekaisin kun amerikkalaisesta tuotannosta on kyse. Yksi syy tuohon saatta kiireen lisäksi olla, että halvat käännökset tehdään ääni nauhalta, jolloin pieni kuulemisvirhe aiheuttaa tuollaisen ja koska tehdään halvalla ei sitä tekstiä enää tarkasteta. Ja jos kääntäjällä ei ole tuntemusta alalta jolta käännös tehdään kaikki virheet pääsevät mahdollisen tarkastuksen läpi.
Alternatorista tulee generator ja puola on kela, vmp!
Oikeasti käyttäkää asiantuntijaa eikä googlekääntäjiä!
Leijona luola ei ole hai häkki, myöskään!
Wheeler dealers ohjelmassa kyllä joka kerta käännösvirheitä kun puhutaan auton osista. Tekstitys kertoo jotain ihan muuta kuin mitä itse ohjelmassa korjaavat.
Puolalaisessa Syrenassa oli dynamo ja jotain muutakin huvittavaa. Aika helposti kävi maadoituksen muuttaminen > -, meni museoon, mutta ei oikein museokunnossa enää.
Autoalan hintatason tietäen ei taida löytyä sellaista autoasiantuntijaa kääntämään auto-ohjelmia Suomeksi mihin tv-yhtiöillä olisi varaa :D
Venttiilien keinuvivut, vipuvarsia. Kierroslukumittari, kiihdytysmittari.
Tänä aamuna National Geographicilla huumekartelleilla oli armored cars, joka käännettiin 'aseistettu auto'.