Sotamies Abdille naurettiin

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016071821925802_uu.shtml

Onko Steven Spielberg jo tekemässä elokivaa "pelastakaa sotamies Abdi" ?
78725
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 78

Vanhimmat

Kyllä olisi itselläkin ollut vastaavassa tilanteessa pokassa pitelemistä.

1Äänestä

Tuosta Yle ja A-studio jauhaa viikkotolkulla.

1Äänestä

Onko Abdi jo tänään ajankohtaisessa kakkosessa ja ylen pääuutisissa?

1Äänestä

  • Varmasti on.

    1Äänestä

  • Ihan kohta Presidentti ja Pääministeri kommentoivat.

    Äänestä

Aivan, tämähän menee kuin käsikirjoituksessa.

1Äänestä

Onneksi kaikki kantahenkilöstö on maahanmuutto myönteistä suomen varuskunnissa.

Vai onko........

1Äänestä

Onko taaskaan yhtään silminnäkijää tapauksille?

1Äänestä
  • Sehän on mun broidi...Eka kassulla vika kassulla....Waltterin serkku...eka pysäkillä vika pysäkillä jou jou jeeeeee

    Äänestä

  • Eikö muka kantasuomalaiset valita vastaavista ja paljon pienemmistäkin. On todella säälittävää pilkata lapsia tai kun palvelee armeijassa Suomen puolesta. Intissä sentään on hyvä yhteishenki ihon väristä riippumatta, mutta vanhempia reserviläisiä lapsettaa.

    Ei etuoikeuksia ulkomaalaistaustaisille, mutta ei myöskään syrjintää. Liikaa ei pidä ottaa, mutta etenkin täällä syntyneisiin pitää suhtautua kuin kantasuomalaisiin. Myös velvollisuuksien suhteen, mustalaisetkin töihin ja taparikollisille kovemmat rangaistukset, matuille karkoitus.

    1Äänestä

Suvakkien piti nopeasti repäistä jostain "Valtteri 2.0", kun muslimimatut ovat taas tehneet parhaansa näyttääkseen, että heidän ideologiansa on ollut katastrofaalinen virhe. Nyt voi taas kirjoittaa FB:ssä, että "hiton rassistit" tai "kyl nää mamut on niiq niin iqui" ja tuntea olevansa Hyvä Ihminen™ (melkeinpä yli- sellainen) ja tuudittautua uskoon, että monikulttuuri ja massamaahamuutto muslimienemmistöisistä kehitysmaista ovat ainoa oikea tie onneen.

1Äänestä

Isoisäni Günther Von Esel, eli natsisaksam luutnantti, sekä suomalaishuoram (mummini) nussija sanoi minulle aina näin: Oikea sotilas voi olla vaim arjalainem!
Siksi siis sikisim puoliarjalaishuoram kohdusta ja isäni puolesta melkeim itse puhdah arjalainem, mikä tarkoittaam että mikään neekemi eim voim wolla valkoihoisem armejam sotilas!
Eläkööm arjalaisveri! Eläkööm suur saksa!
Siskoni Helga painaa jo 159 kiloa! Olem käynyt katsomassa laihdutusvinkkejä vastarimtaliikkeem sivuilta! Käy sinäkim!!
www.vastarina.com
Seig heim!!!

1Äänestä

Miksi takia näitä uutisia ei ,koskaan tule toisinpäin tummaa solvaa valkoista??

1Äänestä

Facebookissa on miljoonia tapauksia miksi niistä ei kirjoiteta??

1Äänestä

Sanoiko joku tuota Abdia kakan väriseksi?
Sanoiko joku että tuo Abdi joutaisi helvettiin Suomesta .... takaisin Afrikkaan?

1Äänestä
  • Sanoiko joku, että Abdi käy armeijaa?

    Abdi käy armeijaa, mutta hänen solvaajistaan montaa ei ole edes otettu armeijaan. Koska liian hullu tai tyhmä.

    1Äänestä

  • qwertydfg kirjoitti:

    Sanoiko joku, että Abdi käy armeijaa?

    Abdi käy armeijaa, mutta hänen solvaajistaan montaa ei ole edes otettu armeijaan. Koska liian hullu tai tyhmä.

    Onko mitään todisteita siitä, että välikohtaus on mennyt Abdin kertomalla tavalla tai että se on ylipäätään tapahtunut?

    1Äänestä

  • kysymys_kuuluu kirjoitti:

    Onko mitään todisteita siitä, että välikohtaus on mennyt Abdin kertomalla tavalla tai että se on ylipäätään tapahtunut?

    Mitään muita todisteita välikohtauksesta ei ole kuin Abdin oma sana.

    1Äänestä

  • Jättikö metro Sotilaan pysäkille!?Ihan kamalaa jos näin kävi.
    Missä kakan väristen adoptiomutsi?Apuun heti.

    1Äänestä

On siinä hyyskärinpaskan iltaPASKAlehti taas uutisen keksinyt!?

1Äänestä
  • Mikäs homoraakattu sinä olet? Halusit istua kutsuntamajurin syliin ja pöyhiä niskatukkaa.

    1Äänestä

Voiko somali mies ottaa käskyjä naispuoliselta alikersantilta?

1Äänestä

Mahtaa kapiukot vetää kyyryyn kun ensimäiset ammunnat... sviddu!

1Äänestä

Muutaman vuoden päästä voi jokin komppania olla täynnä somaleita.

1Äänestä

Iltalehden hyysärit voivat tehdä "uutisen" vaikka kamelinpaskasta.

1Äänestä

Nuita itärajalle kun ryssät tulee seuraavan kerran...

1Äänestä

Ei näillä ole kyllä huumorin tajua yhtään. Tuonkin olisi voinut kuitata sillä. Mutta itsepä ovat ennakkoluulot saaneet käytöksellään aikaan mikä on sinänsä ikävää täysin mihinkään syyttömän ollessa kyseessä.
Kumma kun mediassa ei ole itkemässä muiden kulttuurien kuten suomalaistuneiden japsien, kiinalaisten ym edustajia vaikka varmasti saavat ihmetystä ja kommentteja aikaan missä liikkuvatkin.
Uskoisin että minäkin jos menisin esim. kenian armeijaan.

1Äänestä

Huh, näitä meidän maailmankansalaisia... Vaikuttavat itse ihan vasta viidakosta reväistyiltä. Ookea reaktio olisi hävetä heidän puolestaan.

1Äänestä

Aasialaiset ja länsimaiset maahanmuuttajat ovat pääosin itsensä elättäviä työssä käyviä ihmisiä. Somali armeijassa ei siinä mielessä ole outo asia, sillä armeijassakin kaikki tulee ilmaiseksi. Vaatetus, ruoka, tv, playstation jne. Somalilla on tuttu ja turvallinen olo armeijassa.

1Äänestä

Ja päivärahat

1Äänestä
  • Onko päivärahassa suojaväri lisä!?

    1Äänestä

Eikös armeijan hernekeitossa ole seassa ehtaa sikaa? Sipulia päälle, niin kyllä pierettää somali poikiakin.

1Äänestä

Kuinkas muslimit toimivat Ramadanin aikaan armeijassa? Hiljaisuus alkaa 22:00 ja sen jälkeen täytyy olla hiljaa.

1Äänestä

"Kuinkas muslimit toimivat Ramadanin aikaan armeijassa? Hiljaisuus alkaa 22:00 ja sen jälkeen täytyy olla hiljaa."

Entäs sodassa hernekeittopäivänä? Muuttuuko ärtsoppa halallihasta tehdyksi sian sijaan?

1Äänestä
  • Yöllä ns välirauha , alkaa älämölö ja mässäily . Suomisoturit nukkuu eri tuvissa.

    1Äänestä

Minuakin kiinnostaa tietää, tottelevatko muslimit suomen armeijassa naispuolisia ali-kersantteja? Ja kuinka sian ihan kanssa toimitaan?

1Äänestä
  • Entäs aseiden kanssa? Kääntyykö piippu kohti vääräuskoisia ikään kuin refleksinä heti kun on kovat piipussa?

    1Äänestä

Hyvä kysymys. Voi siinä vieruskaverilla viime aikaisten uutisten valossa oma ammunta häiriintyä.

1Äänestä

Naispuolisten alikessujen tavara on onneksi kunnossa.

1Äänestä

Läheskään kaikki kantasuomalaisetkaan ei käy armeijaa, hienoa että haluaa puolustaa tätä maata, eikä ole edes itse valinnut tänne tuloa. Eiköhän mies ole tunnistanut Suomen armeijan asua, aika ylireagoinnilta tuntuu joka tapauksessa ja mitä ihmeen järkeä pilkata ja naureskella, aikuiset ihmiset. Elintasopakolaisia en itsekään tänne halua, enkä musuja, mutta tämä ainakin tuntuu sopeutuneen hyvin, onpa uskontonsa mikä tahansa.

1Äänestä
  • No katsokaan tilannetta uudestaan kun ammunnat alkavat.

    1Äänestä

Minäkin sain joskus kuunnella vittuilua liikuskellessani intin kuteissa. Olisi pitänyt varmaan syyttää niitä niittinaamaisia anarkomarkoja rasismista.

1Äänestä
  • Arvasin että sinä vitun psykoosipotilas olet myös ryssäspämmin takana. Etkö ole koskaan niissä vapaaehtoishommissa jota niin hehkutat?

    1Äänestä

  • Eihän se niille kuulu jos on intin vaatteissa tai vaikka Naton vaatteissa.

    1Äänestä

Abdi osaa nyt Jihadin tarvitsemat taidot hyvin, onneksi olkoon armeijan idiootit!

Ajan kysymys.

1Äänestä
  • Kaltaisesi idiootit tuntuu suorastaan haluavan terrorismia Suomeen., ehkäpä jonkun kohdalla onnistutte, toivottavasti olet silloin uhri. On eri asia vastustaa mamuttamista asiaperustein tai olla rasisti perusteettomasti. Enemmän taitaa Abdilla olla järkeä kuin sinulla.

    1Äänestä

  • Suomessa syntynyt, Suomen kansalainen menee armeijaan. Johan meteli syntyy, vain tummemman ihon takia! Ei ihme, että kantasuomalaiset ei oikein pärjää armeijassa, heillä on huonon yleiskunnon lisäksi päänupissa jotakin sekaisin.
    Kauhea räpätys ensin siitä, että Halla-aho on ollut sivari, nyt toisinpäin, armeijaan ei pidä armeijaikäisen miehen mennä!
    Tämä Suomi on sellainen ruikuttajien maa, nuoret läskiset miehetkin täynnä kauhua ja pelkoa. Eilen armeijaan piti mennä, tänään armeija on tyhmien paikka. Vanhat miehetkään ei enää tunnista Suomen armeijapukua.
    Onneksi maahanmuuttaja-venäläiset ovat vaaleaihoisia, ei tarvi julkisella paikalla käydä sotapojan käteen kiinni, ja alkaa huutamaan "et avaa sitä reppua". Tosin jos vastaus tulee venäjäksi, vanha pappa voi saada sydänkohtauksen!

    1Äänestä

Jo on matalat uutiskynnykset nykyisin. Vai onko noiden suklaa naamojen elämä niin pumpulia nykyisin, jotta pieni vittuilu tai bussista jääminen aiheuttaa hirvittävän järkytyksen ja lehteen soittelun?

Odottakaahan kun pääsette työelämään. Pomot vittuilee, asiakkaat vittuilee ja vielä kotona nuudelisoppaa syödessä saat lukea lehdistä vittuilua kuinka saat liikaa liksaa ja TV:stä vielä samat vittuilut. Päälle vielä kaikkien naureskelut.

1Äänestä
  • Täh, ei suklaa vaan paska. p a s k a.

    Äänestä

Niistä voisi vääntää ihan ihka oman isis-pataljoonan

1Äänestä
  • Siitähän punikit unelmoi ja haluaa kaikki kahdessa viikossa radikalisoituvat rikastajat asekoulutukseen.

    1Äänestä

  • kosto.1918.tappiosta kirjoitti:

    Siitähän punikit unelmoi ja haluaa kaikki kahdessa viikossa radikalisoituvat rikastajat asekoulutukseen.

    Punikit ja suvakit on nykyään erikseen.

    1Äänestä

Minä ja palstat muut sivarit nauramme Sotilaalle. Me emme uhraa itseämme Suomen puolustamiseen.

1Äänestä

Eihän+tuossa+mitään+vikaa+ole.+Harmi+kun+99%+ählyistä+pilaa+loppujenkin+maineen.

1Äänestä

Abdi, älä inise. Ehkä sinustakin kasvaa mies armeijassa.

1Äänestä
  • Sinusta ei kasvanut, mutta Sissihän onkin tytön nimi.

    1Äänestä

Kuinka kestää rintamalla, jos jonkun hörhön naureskelu vie yöunet.

1Äänestä
  • Rintamalla? Oletko unohtanut että ählyt ovat täällä nimenomaan koska pötkivät pakoon ensimmäistä pamausta.

    Äänestä

ai niin, sorry

Äänestä
  • Naisten kohdalla ymmärrän kielteisetkin kommentit. Miksi naisilla pitää olla oikeus mennä armeijaan, mutta ei velvollisuutta. Pitäisi olla sama molemmilla sukupuolilla, vapaaehtoinen tai pakollinen, sitten ei olisi mitään sanomista kenelläkään.

    Äänestä

Herätkää tähän maailmaan joo herätty on sen verran pahasti on paukkunut
pitkin eurooppaa kyllä siinä alkaa kaikki muutkin heräilemään.

Äänestä

Ehkä nämäkin ylväät somalitaustaiset sotilaat palaavat kotimaahansa normalisoimaan tilanteen.

Äänestä
  • Onhan täältä lähtenyt sinne presidenttiehdokaskin, länsimaisilla opeilla voisivat saadakin maan asiat kuntoon. Turha mamuille on kostaa jos eivät tee täällä mitään rikollista, päättäjien vikahan se on jos ottavat esim elintasopakolaisia. Toivottavasti jatkossa eivät anna enää pysyviä oleskelulupia vaan esim vuosi kerrallaan kuten monissa maissa tehty. Pitäisi sallia vain työperäinen maahanmuutto, muslimipakolaisten pitäisi mennä naapurimaihin omaan kulttuuriinsa.

    Äänestä

just joo

Äänestä

Onkohan Abdi ollut jo metsäkeikalla?

Äänestä

Saako abbi iltapusun ja halin kessulta, jotta saa unta. Tuollainen luuseri ei sovi armeijaan.

Äänestä

toimittajan keksimää. "Suomessa koko ikänsä asunut Abdi toivoo, ettei ihmisiä tuomittaisi ulkonäön perusteella" Toimittajat voisivat hieman kaivella kyseisen herran rikoshistoriaa ja julkaista siitä otteita.

Äänestä

Älkääs nyt, Abdi voi olla taitava piiloutumaan puskaan vihollisilta. Kaikkea hyvää Abdille

Äänestä

Vasen, vasen, vasen kaks kolme

Äänestä

Meneekö Abdi saunaan muiden varusmiesten kanssa?

Äänestä
  • Ei Abdi voi mennä saunaan kun eiväthän muslimit saa näyttää pippeleitään edes oman uskontokuntansa jäsenille. Aina on oltava housut jalassa.

    Äänestä

Pelastakaa sotamies Abdi

Äänestä

Ugalabugala, riviin järjesty

Äänestä

Montahan somalia on Venäjän armeijassa?

Äänestä
  • Vain Abdin oma kertomus olemassa, mistä me tiedämme menikö juttu ihan justiinsa hänen kertomallaan tavalla, en ihan usko.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


onko_keksittyä kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016071821925802_uu.shtml

Onko Steven Spielberg jo tekemässä elokivaa "pelastakaa sotamies Abdi" ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu