Samurai/SJ413

Jos tossa erehtyisi ostamaan itselleen otsikon mainitseman maasturin, niin saako osia miten hyvin ja halvalla. Mitä jos joutuu tekemään moottori, vaihteisto, yms. suuremman remontin, niin rupeaako maksamaan vaan saako jostain vaikka kunnostetun moottorin hajonneenn tilalle sopivaan hintaan. Otsikon mainitsemani autot alkaa olla jo siinnä iässä, että tälläistä varmaankin tulee vastaan. Ja mistä osia saa?
3621
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ostin kyseisen mallin 40.000km mittarissa,vaihdoin pois 130.000 km ajettuna. Mitään muuta vikaa siinä ei ollut kuin että vaihteiston laakerit alko uliseen 120.000km kohdalla ja nokka-akseli ilmoitteli kulumisestaan naputuksella. Otin laatikon irti, vein korjaamolle laakereiden vaihtoon, maksoi muistaakseni pari tonnia koko pieti. Sen jälkeen oli hiljainen peli. Suzukissa on kuulemma pikkasen alimitoitetut laakerit askissa. Muuten kiva peli, lyömätön maastossa mutta vaarallinen ajettava liukkaalla pelkällä takavedolla! Auto pyörähtää nimittäin tosi nopeesti sivuluisuun kun akseliväli on niin lyhyt. Itselläni tämä tapahtui kerran moottoritiellä satanen lasissa. Tuurilla sain oikaistua ja senjälkeen oli kyllä liukkailla neliveto päällä! Kestävän laite noin muuten mutta kun korjaamaan joutuu niin varaosat tahtoo olla tyyriitä johtuen kai pienistä valmistusmääristä.

Äänestä

Ainakin toyotan koneet käyvät suht helposti kyseiseen autoon, alkuperäistä kunnostettua taitaa olla vaikea löytää. Muuten auto kyllä kestää järjetöntäkin käyttöä kun muistaa silloin tälläin huoltaa.

Äänestä

niin Suzukilla sinne pääsee ja takaisin!
Todellinen peto etenemään maastossa...jos jää kiinni niin vikaa saa kyllä etsiä taustapeilistä ;)

Maantiellä taas kurja peli juuri noiden talviominaisuuksien takia, sekä kauhia peli nyökkimään (lyhyt akseliväli). Mulla oli avosellainen(SJ413) jonkun aikaa ja mukava peli muuten oli...paitsi rupes kaasari jäätämään alle 10 asteessa jos ei muistanut kääntää ilmanottoa talviasentoon!

Nuohan ei enää maksa paljoa mitään, että varaosiakin luulis löytyvän "vie kokoauto" tyyliin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


VRi kirjoitti:

Jos tossa erehtyisi ostamaan itselleen otsikon mainitseman maasturin, niin saako osia miten hyvin ja halvalla. Mitä jos joutuu tekemään moottori, vaihteisto, yms. suuremman remontin, niin rupeaako maksamaan vaan saako jostain vaikka kunnostetun moottorin hajonneenn tilalle sopivaan hintaan. Otsikon mainitsemani autot alkaa olla jo siinnä iässä, että tälläistä varmaankin tulee vastaan. Ja mistä osia saa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu