Zoelystä Yasminiin, hiustenlähtö..

emfie

Mulla on ollut zoelyt käytössä 2 vuotta. Olen käyttänyt niitä aina silloin tällöin laatta kerrallaan, kun mies on suomessa lomilla (tekee töitä ulkomailla vielä vuoden verran). Ja mulla on nyt tän epäsäännöllisen käytön aikana tullut järjetön hiustenlähtö, oma paksu tukka on historiaa. Ja olen varma että se johtuu pillereistä, sillä kaikki muut mahdolliset jutut jotka vois aiheuttaa hiustenlähtöä, on tarkastettu. Nyt kuitenkin gyne laitto mulle Yasmineihin reseptin, ja sano että ne vois auttaa hiustenlähtöön mutta oon netistä lueskellu et ne just on aiheuttaneet suurimmalle osalle käyttäjistä hiustenlähtöä.. niin mietin tässä että vaihdanko nyt merkkiä vaiko en. Voiskohan tää hiustenlähtö johtua myös esimerkiksi siitä etten käytä zoelyjä mitenkään säännöllisesti vaan taukoa saattaa olla 2-3kk laattojen välissä? Mielipiteitä?

2

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maaria25

      Miksi et syö vaan putkeen niitä pillereitä? Useiden haittavaikutusten, kuten tiputteluvuodon ja veritulpan riski on suurin juuri ensimmäisinä kuukaisina käytön aloittamisesta. Sinulla tämä aika alkaa joka kerralla alusta kun alat syödä pillereitä. Ymmärtääkseni pillereiden ehkäisyteho perustuu siihen, että elimistö hillitsee omaa hormonituotantoa kun synteettisten hormonien vuoksi vaikuttaa, että hormoneja on jo tarpeeksi. Uskon, että tähän liittyy aina jonkunlainen sopeutumisvaihe. Sinä romutat kaiken sopeutumisen lopettamalla ja aloittamalla pillerit aina uudelleen. Vähemmästäkin menee kroppa sekaisin. En ihmettelisi vaikka se olisi osasyy hiustenlähtöön.

    • hfhfhfdhf

      Kierukka? Onhan sitä muitakin vaihtoehtoja kuin pillerit. En ole ikinä kuullut tuollaisesta satunnaiskäytöstä.

      Itse olen käyttänyt yhdistelmäpillereitä vain muutaman kuukauden elämästäni, keltarauhashormonia vuosia eri muodoissaan. Viimeisenä n. 15 vuotena en mitään hormonaalista. Kuparikierukkakin poistettu 7 v sitten, eli tosi luomusti mennään. Ikää 42.

      Hiustenlähtöön aloin kiinnittää huomiota vasta parin vuoden sisällä. Sitä ennen pidin hiukset vuosia siilinä, eli ei niin näkynyt. Hiukseni ovat tosin aina olleet ohuet. Useimmilla hiukset harvenevat iän myötä, sitä ei vaan nuorena tajua, että niin käy. Itselläni olen huomannut, että mikä vaan stressi tai sairaus saa hiuksia lähtemään enemmän. Pari kertaa vuodessa on sattunut tällainen sulkasato, vaihdevuosia lähestyvällä luomukierrolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      279
      5266
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      60
      4872
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      96
      3784
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      52
      2790
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      22
      2327
    6. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      47
      1898
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      119
      1819
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      99
      1556
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1115
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      153
      1104
    Aihe