Anttila meni konkurssiin – tavaratalot jatkavat toistaiseksi toimintaansa normaalisti
Vähittäiskauppayhtiö Anttila on asetettu konkurssiin. Yhtiö jätti itse konkurssihakemuksen tiistaina Helsingin käräjäoikeuteen. Anttilan verkkokauppoihin ei tiistaina päässyt. Ennen konkurssijulistusta netistä tilanneet asiakkaat jäävät ilman tavaroitaan.
http://www.hs.fi/talous/a1468897929244
Vähittäiskauppayhtiö Anttila on asetettu konkurssiin. Yhtiö jätti itse konkurssihakemuksen tiistaina Helsingin käräjäoikeuteen. Anttilan verkkokauppoihin ei tiistaina päässyt. Ennen konkurssijulistusta netistä tilanneet asiakkaat jäävät ilman tavaroitaan.
http://www.hs.fi/talous/a1468897929244
Vastaukset 17
Vanhimmat
selvä+petos..Iso+40%:n+verkkkokaupan+ale+juuri+ennen+konkurssia.+Sitten+minullekin+ilmoitus+juuri+ennen+konkurssia,+että+tavaraa+ei+voida+toimittaa,+vaikka+tavara+jo+maksettu+verkkopankissa.
Näyttää+erittäin+törkeältä+laskelmoidulta+kuluttajien+huijaukselta.+Tuo+ale+varmasti+järjestetty+konkurssia+silmälläpitäen+ja+kerätään+verkkokaupassa+rahat+ennakkoon.
Kyllä eduskunnalla olisi tehtävänä korjata konkurssilakia, kun se asiakkaan noin selvän kuppauksen sallii. Toisessahan jutussa sanotaan, että varat ylittävät velat. Siis eihän rahasta ole pula.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001223339.html
Kauppa syntyy ja omistajuus tuotteeseen siirtyy ostajalle sillä hetkellä kun ostajan raha siirtyy myyjän haltuun tai tilille. Kaupan kohteena ollut tavara voi olla myyjän varastossa pitempiäkin aikoja sillä ei ole kauppaoikeudellisesti merkitystä. Myyjän konkurssi ei muuta asiaa. Myyjän vastuu kaupan ehtojen noudattamisesta siirtyy konkurssipesän hallinnolle. Professorit ja juristit näillä asioilla mielellään spekuloivat ja tärkeilevät kun eivät itsekään täysin ymmärrä mikä operaatio konkurssi oikeastaan on ja mitä siinä tapahtuu. Monesti konkursseisssa vieraat tavarat tulevat osaamattomien juristien toimesta myydyiksi alihintaan tutuille ja tuttaville eikä kukaan perään kysele.
Tässähän on oikeasti kyse törkeästä petoksesta ja varkaudesta. Anttilan toimitusjohtaja
tiesi aivan varmasti jo viikkoja ennen ilmoitettua konkurssia että pulju on menossa
konkursiin. Silti verkkokauppa pidettiin avoimena ja vielä houkuteltiin lisää ostajia
eli siis maksajia suurella alennuskampanjalla. Vaikka tiedettiin että rahat jäävät
anttilan tilille eikä tuotteita tarvitse konkurssissa enää toimittaa. Samoin on päivän
selvää että yhteys ko. asianajajaan eli ns. pesänhoitajaan on syntynyt jo paljon ennen
ko. konkurssin ilmoitusta. Jos konkurssi tuli muka täysin yllätyksenä ko.toimitusjohtajalle,
niin silloin kyseessä om erittäin epäpätevä johtaja tai emävalehtelija.Nyt täysin
tarkoituksellisesti vedätettiin verkkokaupalla maksajia viimehetkeen asti.Ja pienellä
kirjanpidollisella kikkailulla nämä maksetut rahat voidaan siirtää toimitusjohtajan
omalle tilille. Ja todennäköisesti kompuksessa oleva pesänhoitaja hyötyy myös tästä.
Tämä voitdaan myös todistaa jos poliisi tutkisi asian.Mutta näinhän ei tietenkään tapahdu.
Rahat kätketään ja keinotellaan kummallisen konkurssilain taakse eikä kukaan joudu
petoksesta vastuuseen. Mutta jos tavallinen asiakas menisi anttilaan ja varastaisi euron
suklaapötkon,niin jo olisi vartijat sekä poliisi kimpussa. Tulisi rikossyyte,rekisteri ja
rangaistus. Jos tästä anttilan toiminnasta ei nyt kukaan joudu vastuuseen ja asiakkaiden
rahat menetetään,niin sehän tarkoittaa silloin sitä että kuka tahansa voi perustaa
postimyyntifirman,ottaa velkaa jolla makselee luksusasunnot ja autot.Myydä netissä
verkkokaupassaan tuotteita joita ei tarvitse toimittaa,mennä konkurssiin ja pitää
maksetut rahat ilman mitään seuraamuksia. Näin ei voi toodellakaan olla.
Samanlaisesta toiminnasta huutonetissä on annettu rikosoikeudellisa tuomoita.
Onhan todella kummallista että nyt toimitusjohtaja voi tehdä petoksen ja ohittaa
rikosoikeuden vetoamalla johonkin konkurssilakiin. Ja mikä ihmeen konkurssi se on jos
kaupat toimivat edelleen normaalisti ja pesänhoitaja ilmoittaa että verkkokauppakin
avataan vielä udelleen?! Ja toimitusjohtajan palkka juoksee edellen. Välissä vain
huijattiin asiakkailta rahat. Näin ei voi olla. Tällainen toiminta on niin moraalisesti
väärin kuin olla ja voi sekä kertoo osaltaan oikueslaitoksemme mädännäisyydestä.
MItä siinä mariset. Ei pienillä kikkailuilla, eikä suurillakaan voida siirtää rahoja kennenkään tilille, koska siitä seuraa kavallussyyte ja tilintarkastajat joutuvat kuseen. Rahojen siirto pitää perustua todellisiin laskuihin. Konkurssilaki on säädetty velkojien saatavien takaamiseksi.
Sitä toimitusjohtajakaan ei voi tietää milloin rahoittaja taikka pankki vetäytyy pois rahoittamasta yritystä. Et voi Suomessa tietää sakslaisrahoittajan todellisia aikeita, sitä ei edes rahoittaja tiedä ennakkoon, vaan vasta sitten kun tilinpäätöstiedot ovat nähtävillä.
Siellä on nyt kiva myydä käteisellä niitä tuotteita jotka postimyynnistä tilanneet ovat maksaneet.
Ja jos ei kaikkea ole maksettu, tulee varmaan vielä karhulaskujakin.
Anttilan johto tiesi täsmälleen heikon kassatilanteenne.
Kuitenkin verkkokauppanne toimi ihan viime tunteihin saakka tiistaina.
Miksi yhtiön johto ei esim 2 viikkoa sitten ohjeistanut (asiakasta suojellakseen)
että verkko-ostoksiin kelpaa vain luottokortti. Näin olisitte suojelleet pienasiakkaita,
joilla ei ole ollut mitään kykyä ymmärtää ison, "suomalaisen" kaupan olevan täysin vararikossa
ja verkko-ostoksiin liittyvä rahojen menetysriski.
Kodin1 verkkokaupan sähköpostimainoksessa vielä konkurssipäivänä sellaiset mainossloganit
kuin "Suomen paras verkkokauppa" ja "Luotettava kotimainen".
Miten luotettavana ja kotimaisena itseänne piditte? Eikö tälläisen voi katsoa olevan jopa harhaanjohtavaa mainontaa?
Homma tuoksuu vahvasti. Milloin mahdettiin konkurssipaperit ja päätös tehdä.
Ehkä monta päivää ennen konkurssihakemusta.
Konkurssi oli valittu ratkaisuksi ja ja rahaa otettiin vastaan ja luvattiin toimittaa tavarat.
Eikö tätäkään kukaan viranomainen tutki.
Juupajuu tee valitus, pöljä äläkä marise.
Ei voi kun ihmetellä tätä touhua . Hallitus Sipilän johdolla runnoi läpi palkka-alet sun muut työläisten elintason huononnukset ,mukamas Suomi lähtee nousuun ? SAK:n pellet myötäilivät juttuja . Haloo ! Mitään nousuja ei ole näkyvissä paitsi konkurssi nousut joissa työttömiä syntyy lisää . Herätkää jo vai uskotteko todella jos Kokoomuksen ehdotus sunnuntailisien poisto palkoista toisi mukamas enemmän asiakkaita . Epäilen juttua . Jos ei jengi uskalla pitää kiinni oikeuksistaan ja nousta barrikaadille niin lopputulos on ,että kaikki saavutetut edut viedään.
Ammattiliitot upottivat Anttilan. Ihalainen ja Lyly varmaan hykertelevät tyytyväinenä.
Siellä alkoi keväthuumaus.
https://youtu.be/MYq4dn2SVWE
Osamaksulla olisi kannattanut tilata. Olemme konkurssissa, tilinumero ei ole voimassa.
Eipä ollut viikonloppuna ainakaan mahdollista tilata osamaksulla tai laskulla, vaikuttaa aika laskelmoidulta petokselta anttilan suunnalta.
Ei auta kuin koko johtoportaan rikoskuulustelu, jossa jokaiselta tentataan ketkä kaikki olivat tietoisia konkurssisuunnitelmasta, ja milloin tarkalleen ottaen.
Rikosilmoituksia tai tutkintapyyntöjä asiasta menemään!
Luuletko että homma noin päin toimii? Saatavat peritään kyllä vaikka ulosoton kautta, kunhan ne on ensin 100-kertaistettu perintätoimistojen avulla.
Sais mennä k-ketjukin konkkaan. Englantia ymmärtäville hetero marketit tilalle
rahat ku ostaa kaiken ulkomailta.