Munuaisten vajaatoiminta

Koin kiusallisen lääkeseikkailun pari vuotta sitten kolesterolin vähentämisyrityksessä. Yksi seurauksista oli ankara närästys, johon määrättiin hoidoksi happosalpaaja Lanzoa. Tulos oli huono, mutta yritin vielä muilla, mm Antepsinilla. Monien lääkkeiden ohjeteksteissä mainitaan munuaisten vajaatoiminta yhtenä sivuvaikutuksena. Mistähän tuonkin taudin tunnistaisi ja nimenomaan ennen kuin on myöhäistä? Hakusana ko. aiheesta tuottaa karmeita uhkakuvia.
34627
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Erittäin harvoin lääkkeistä aiheutuu niitä sivuvaikutuksia mitä mainitaan.

Mutta munuaisten vajaatoiminnan näkee ehkä parhaiten verikokeessa, jolloin seerumin kreatiniini nousee yli normaalien rajojen.

Pieni ylitys (muistaakseni normaali on 200-400), voi se olla merkki munuaisten vajaatoiminnasta.

Olemuksessa huomaat oireet väsymyksenä tai pahoinvointina ja/tai turvotuksina nilkoissa.

Lääkäriltä kannattaa kysyä, eikä tehdä omia päätelmiä. Esim. kreatiniini on kehonrakentajilla /muilla voimailijoilla luonnostaan suurempi kuin muilla, ja muutkin asiat kuin sairaus saattavat nostaa sitä.

Äänestä
  • No jo ennenkuin Krea kohoaa ilmestyy usein valkuaista (albumiini) virtsaan. Se on jo merkki munuaisten toiminnan heikkenemisestä ainakin diabeetikoilla.

    Munuaisten toiminnan heikkenemistä ei välttämättä huomaa omasta olostaan ennenkuin tilanne on jo pitkällä.

    1Äänestä

  • Antsu1 kirjoitti:

    No jo ennenkuin Krea kohoaa ilmestyy usein valkuaista (albumiini) virtsaan. Se on jo merkki munuaisten toiminnan heikkenemisestä ainakin diabeetikoilla.

    Munuaisten toiminnan heikkenemistä ei välttämättä huomaa omasta olostaan ennenkuin tilanne on jo pitkällä.

    Kiitos vastanneille, se tyydytti ja rauhoittikin. Minulla on ollut vuosikymmeniä ongelmia virtsan vähäisen määrän kanssa, nyt oikeastaan paremmin. Kysymykseni perustui uteliaisuuteen, kun lääkemääräyksiä tulee enemmän kuin nuorempana.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kolistin kirjoitti:

Koin kiusallisen lääkeseikkailun pari vuotta sitten kolesterolin vähentämisyrityksessä. Yksi seurauksista oli ankara närästys, johon määrättiin hoidoksi happosalpaaja Lanzoa. Tulos oli huono, mutta yritin vielä muilla, mm Antepsinilla. Monien lääkkeiden ohjeteksteissä mainitaan munuaisten vajaatoiminta yhtenä sivuvaikutuksena. Mistähän tuonkin taudin tunnistaisi ja nimenomaan ennen kuin on myöhäistä? Hakusana ko. aiheesta tuottaa karmeita uhkakuvia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu