Seurakunta on hyvin keskeinen osa uskonelämää. Millainen on ateistinen vastine seurakunnalle? Mitä se odottaa jäseniltään? Onko jäsenyydelle jotain vaatimuksia, ja jos on niin mitä? Millaisia tehtäviä ateistilla on ateistisessa seurakunnassa? Mitä ateisti saa seurakunnalta ja mitä itse puolestaan antaa seurakunnalle?
Ateistinen seurakunta
seeioleväärinnnnnnnnnnnn
66387
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 66
Vanhimmat
Ei sellaista ole. Ateismi ei ole uskoa, eikä se tarvitse uskonnon välineitä.
en usko
Jos sellaista ei siis ole, niin mikä yhteisö on lähimpänä ateistista seurakuntaa?
Ei mikään, koska ateistit hyvin harvoin hengailevat ihan vaan niin kuin ateismin merkeissä. MUita merkityksellisiä yhteisöjä ja ryhmiä toki elämässä on, kuten perhe, ystävät, työyhteisö, harrastuspiirit jne., mutta yleensä ei mitään ateismiin pohjaavaa. Ateismi kun ei ole uskonto eikä ideologia.
Ei sellaista ole.
Mä haluisin rohkasta teitä siinä tapauksessa oikeasti kerääntymään yhteen ja viettämään aikaa yhdessä. Yleensä jos jokin asia on kivaa yksin, niin se yhdessä on vielä monin verroin kivempaa.
Totta, ei varmaankaan ole. Eikö sellaisen voisi siinä tapauksessa perustaa?
Meillä on kaikenlaisia harrastuksia, joiden parissa tavataan kavereita ja vietetään aikaa mm. puhuen pehmeitä. Eikö sinulla ole?
Myös harrastukset voivat kuulua osaksi seurakuntaelämää, mutta jos toimintaa ei määritä ateistinen säännöstö ja organisaatio, niin miten sitä silloin voisi kutsua ateistiseksi seurakunnaksi?
Pitäisköhän se sitten samalla vaivalla perustaa jalkapalloa pelaamattomien seura, väittelemisestä erityisesti kiinnostumattomien klubi ja tupakointiin silleen aika välinpitämättömästi suhtautuvien yhdistys?
Ihmiset tykkäävät vietää aikaa keskenään samanhenkisten kanssa ja moni varmasti viihtyisikin mainitsemasi kaltaisissa yhteisöissä.
Hankala vaan löytää aikaa kaikelle jos pitää perustaa oma yhteisö kaikelle mitä en harrasta.
Mistä ateistit sitten iloitsevat? Jokainen ihminen saa varmasti jostakin iloa? Eivätkö monet ateistit kuitenkin saa ateismistaan iloa joka olisi kiva jakaa muiden ateistien kanssa?
Sinä olet kuule saanut jo vastauksen tähän asiaan useampaan kertaan, tässä keskustelussa ja aiemmissa. Pengopa nyt vähän muistiasi ja katso jos se vastaus palaisi mieleen, ettei tarvi tätä samaa asiaa toistuvasti selittää.
Muistan vaan sen, ettei ateisteja yhdistä mikään muu kuin se etteivät usko jumaliin, mutta eikö heitä kuitenkin yhdistä myös siitä aiheutuva ilo, ja missä on ilo, niin siellä varmastikin on myös halu jakaa iloa, eikö totta?
"Muistan vaan sen, ettei ateisteja yhdistä mikään muu kuin se etteivät usko jumaliin"
Kerrankin olet oikeassa....kaikkkien näitten aivopierujesi jälkeen muistat jotain oikein!!!!
"mutta eikö heitä kuitenkin yhdistä myös siitä aiheutuva ilo, ja missä on ilo, niin siellä varmastikin on myös halu jakaa iloa, eikö totta?"
Noh, lyhyeksi jäi tämäkin ilo, ett oikeesti tajuut jotain ateismista!!!
Höh, Kyllä mä tajuun ateismista! En vaan sitä ymmärrä ja siksi kysynkin, että miksi ateistit ei haluis jakaa sitä iloa jonka he saavat ateismista? Mä uskon, että ateistit haluis kyllä jakaa sitä iloa mutta heille vaan ei oo muodostunu sellaista yhteistä paikkaa ja tapaa sellaiseen.
No kerro miten sä jakaisit sitä iloa muille, ettet keräile esim. postimerkkejä??? :D :D Tai miten kaljut jakavat iloa muille heidän hiusten väristään?? :D :D
Tulkitsen siten, että tuossa kaljuvertauksessa hiusten väri vastaa uskovaisen jumalaa? Mä en kuitenkaan tarkottanu sitä, että ateistit kokoontuis yhteen jakamaan jumalaan liittyvää iloa vaan sitä iloa jota ateismi heille tuottaa.
"Mä haluisin rohkasta teitä siinä tapauksessa oikeasti kerääntymään yhteen ja viettämään aikaa yhdessä."
Etkö jo tajunnut että ihan esimerkiksi perhe ateistille on riittävä!?
Kaikilla ateisteilla ei välttämättä ole perhettä ja kaikkien ateistien perhe ei välttämättä ole ateistinen. Mutta hyvä pointti jokatapauksessa. Hyvin jaksat kirjottaa ja elävöittää palstaa.
Miksi sä jotakin "seurakuntaelämää" pakotat ateisteille? Jos aiot ateisteja käännyttää johonkin "paskaasi" niin se on lähinnä silloin turpakeikka josta paluuta ei ole, jollet sitä ennen ole hankkinut lääkäriltä hullunpapereita tai psykoosilääkitystä!!
Mitä muuten sanoisit ystävällesi, jos hän käyttäytyisi sua kohtaan tosi huonosti? Ihmiset ei halua satuttaa toisiaan vaan olla ystävilleen helliä. Ehkä haluaisit koskettaa sun ystävää niin kuin itse haluaisit tulla kosketetuksi. Kosketus on todella tärkeää ja tekee todella hyvää.
"Mistä ateistit sitten iloitsevat?"
Ihan kuule näistä pienistä arkisista asioista, joita te hihhulit ette osaa edes ymmärtää!
Kosketus saattaa olla myös hyvin piinaavaa jos se tulee yllättäen, pyytämättä ja liian lähelle tai väärään kohtaan. Moni saattaa jopa katkeroitua. Lapsia monesti kosketaan hiuksista tai korvasta kovin ottein jotta he oppisivat. Mutta ollaan me aikuiset helliä toisillemme.
Ehkä niitä asioita voisi jakaa ateistisessa seurakunnassakin, niin oma ilo voi muuttua muidenkin iloksi ja moninkertaistua.
En tiedä mitä kimppakivaa vielä Jehovatyttöjen kanssa keksittäisi suihin oton jälkeen. Saattaisivat olla senkin jälkeen hyvin "villillä päällä", että siinä unohtuisi HEILTÄ Jahveet, Jeesukset ja Jumalat ja kun työntäisin kaluani sen kosteeseen emättimeen niin toteaisivat yhteen ääneen varmasti: "Voihan Jahve kun tekee hyvää, AH-AH-AH-AAAA..." ja välissä toinenkin haluaisi?!
Moni uskova nainen uskoo miehen kyrpään!?!
Sulle perhe tarkoittaa, mitä?
"Ehkä haluaisit koskettaa sun ystävää niin kuin itse haluaisit tulla kosketetuksi. "
Miehenä tietysti naispuolista ystävääni haluaisin kovasti koskettaa ja häntä helliä ja heti kun olisin avovaimoltani piilossa niin voisin mennä hieman pidemmällekin! :D
"Lapsia monesti kosketaan hiuksista tai korvasta kovin ottein jotta he oppisivat. "
Kerroppa osoitteesi niin tilaan sosiaalitantat teille kylään, kun pahoinpitelet lapsia?
"Mutta ollaan me aikuiset helliä toisillemme. "
Mä lyön näin aikuisena sua turpiin, jos tulet mua kadulla vastaan, riippumatta sun sukupuolielimestäsi!
Mitä iloa on siitä että takerrut lasten hiuksiin kiinni?!
Kyllä mä osaan iloita kuule ilman minkäänlaista seurakuntaakin.
Esimerkiksi mehän kavereideni kanssa pari viikkoa sitten naurettiin sun kirjoituksillesi, jos muistat! Kyllä sitä ILOA löytyy ilman seurakuntaakin.
Niitä kavereitani oli täällä 3 ja vain 1 on niistä ATEISTI, kuten minäkin. En tiedä miksi ne 2 muuta "USKOVAA" nauroivat sun jutuillesi!?
"Tulkitsen siten, että tuossa kaljuvertauksessa hiusten väri vastaa uskovaisen jumalaa?"
Jep. Nyt voitkin kertoa minkä väriset ovat kaljun hiukset? :) Ja voiko kalju iloita ja jakaa sitä iloa hiusten väristä muille???
"Mä en kuitenkaan tarkottanu sitä, että ateistit kokoontuis yhteen jakamaan jumalaan liittyvää iloa vaan sitä iloa jota ateismi heille tuottaa."
Tästä ei nyt tietenkään ollut kyse!!! Joko ymmärrät tahallaan väärin tai sitt on luetun ymmärtämisessä kovasti parantamista!!!
Ai nii. Jätit näppärästi vastaamatta siiihen, miten sä jakaat iloa muille, ettet keräile postimerkkejä?
Tai voisitko perustaa vaikkapa "seurakunnan", jossa ette usko joulupukkiin ja sitten iloitsette yhdessä ettette usko??? Sen jälkeen perustat "seurakunnan", jossa ette usko menninkäisiin ja voi sitä ilon määrää, jonka tunnette :D :D
Vastaan, että kalju ei voi iloita hiustensa väristä mutta hän voi iloita siitä ettei hänellä ole hiuksia.
Koska sinä ja muutama muu(?) täällä olette epäilemättä, jos kukaan, Jumalan aitoja sotureita, niin Jumala on selvästikin niin ärtynyt parista mitättömästä ateistista, että Hän panee teidät tuottamaan tätä tolkutonta mölinää kai maailman loppuun asti. Jos Jumala ateistien pelastuksesta olisi kiinnostunut, niin ei kai Hän kaltaisillasi älyttömillä pöpöttäjillä heille käsinukkeleikkejänsä pelaisi?
Ei Jumala ihan oikeesti ole kiinnostunut ihmisten pelastuksesta. Eihän Jumalalla ole mitään syytä sellaiseen. Ihmisellä sen sijaan on paljonkin syytä olla siitä kiinnostunut. Jumala on kiinnostunut kyllä ihmisistä mutta vain jos heistä voi olla hyötyä Hänen suunnitelmassaan.
Älä nyt niin kamalasti pelästy, että teologiasikin aivan persmäkeen lähtee. Minkä takia se Jumala ainoan poikansa sitten uhrasi ellei ihmiselle pelastusta tarjotakseen? Tällöin Jumala (ei kai Jumala sinun tarpeidesi mukaan muutu?) vaikuttaa periaatteessa aika kiinnostuneelta ihmisten (ihmisiä kai ateistitkin on?) pelastuksesta.
Jumala uhrasi ainoan poikansa, ei siksi, että Häntä kiinnostaisi ihmisten pelastus vaan siksi, että ihmisiä kiinnostaa oma pelastuksensa. Jumala ei ole niin itsekäs kuin me ihmiset.
Kiva että Jumalan oikeana soturina selität totuuden Jumalan rakkaudesta omaksi kuvaksensa luomaa kohtaan - eilen vielä tiennyt en ;-D
"Jumala uhrasi ainoan poikansa, ei siksi, että Häntä kiinnostaisi ihmisten pelastus vaan siksi, että ihmisiä kiinnostaa oma pelastuksensa."
Eiköhän se Jeesuksenne jotakin pahaa ollut tehnyt, jotta hänet (k)ristiinnaulittiin!? Puhui liikaa paskaa, johon liian moni uskoi tms. (!?) kuten te jeesustelijahihhulit yhä edelleenkin?! Teille sama ristiinnaulinta ois poikaa, jotta tietäisitte sen nahoissanne mitä järkeä on siitä, että palvotte nykyisin jotakin päästään hullua sälliä eli Jeesustanne !! Painukaa VIIVANA jo sinne helvettiin, kun TIEDÄTTE sellaisen olemassa kerran olevan!!!!
Sillä helvettiin menollanne ainakin säästytte siltä ettei teitä hihhuleita Suomen kaduilla AINAKAAN minun aloitteestani nyrkkiraudoin turpiin hihhulia mätkäistä, jos sellainen sattuu vastaan tulemaan!
Silloin ei katsota myöskään sukupuolielintä tai ikää, jollei sitten tyttö halua pitkäkyrväiseltä mieheltä kunnon kyytiä!
Ateistit ovat hyvin sekalainen seurakunta.
Se voi pitää paikkansa. Pidättekö te toisistanne? Haluaisitteko kokoontua yhteen ja viettää aikaa yhdessä ja tehdä jotain hauskaa?
No seurakunta taitaa olla sellainen missä kokoonnutaan suorittamaan jotain rutiinia. Tuskin se kovin monelle hauskaa on.
Kiva, että sulla on seurakunnan suhteen mielikuvia ja odotuksia. Ehkä seurakunta tosiaankin voi olla juuri sellainen kuin kuvailet, mutta viimekädessä jäsenet kuitenkin tekevät seurakunnasta näköisensä. Jeesuksen seurakunnassa toki Jeesuskin on läsnä vaikuttamassa asioihin. Ateistit voivat tehdä omasta seurakunnastaan ihan omannäköisensä yhteisön, jossa on tietyntyyppistä toimintaa sekä erilaisia tehtäviä ja omat liittymisvaatimuksensa.
Seurakunnissa toki voi olla vaatimuksia, kukapa haluaisi sellaiseen jossa häntä ei hyväksytä? Onneksi ateismiin ei kuulu muuta kuin se että ei usko yhteenkään teistiseen jumalolentoon. Kuka tahansa on niin kauan ateisti kunnes hänet mahdollisesti ohjelmoidaan lapsena kulttuurinsa teistisiin näkemyksiin ja palaa taas ateistiksi kun huomaa että se teismi ei ollutkaan todenmukaista.
Haluaisitko sinä että olisi ateistinen seurakunta jossa viettää yhdessä aikaa samanhenkisten ihmisten kanssa ja jakaa ajatuksia? On todella tärkeää saada vinkkejä sellaisilta jotka ovat itse samalla polulla.
Mikä on se sun seurakuntas missä tapaat samalla polulla olevii?
Haluisitko tulla tutustumaan? Voin ottaa sut mukaan, jos haluat.
Miks sä häpeet kertoo sitä?
En tuo näitä asioita tähän pilkattavaksi. Jos olet oikeasti kiinnostunut, niin olet lämpimästi tervetullut käymään siellä.
Sä häpeet mitä sä oot tai sit sä teeskentelet
Monessa seurakunnassa suhtaudutaan jokseenkin kaksijakoisesti nettievankeliointiin, koska se voi olla aika vaarallista. En ehkä ensimmäisenä olisi mainostamassa täällä omaa seurakuntaa koska mulla ei ole sen nimenomaisen seurakunnan valtuuksia evankelioida täällä. Mulla on ainoastaan sydämellä tämä palsta ja olen täällä omana itsenäni enkä erityisesti minkään seurakunnan edustajana.
"No seurakunta taitaa olla sellainen missä kokoonnutaan suorittamaan jotain rutiinia."
Toki jos niiden seurakunta on se, että kauniit tytöt jakavat kaduilla ja toreilla "Vartiotornia" -ostan tietysti OITIS lehden, jos ne kummatkin tytöt ottaa multa sen lehden hinnalla suihin ja saan viedä niiltä kummaltakin neitsyyden!?! :D Raha annetaan kumminkin vasta jälkikäteen...hehheee...JOS viitsin niistä rahaa niille tytöille edes antaa! :D
Sä olet teeskentelijä
Eipä siitä paljon mitään tulisi.
Ensimmäinen edellytys puuttuu: Seurakunnan kokoamiseksi tarvitsee lauman hyväuskoisia ja helposti vedätettäviä ihmisiä.
No niin, siksipä niitä seurakuntia ei muut perustakaan kuin ne jotka pitäytyvät tietysti tarkkaan tiettyihin periaatteisiin, koska ne ovat ainoat ja absoluuttisesti oikeat tavat asioiden, halujen ja käyttäytymisen hahmottamiseen.
Seurakuntalaiset osaavat esimerkillisesti erottaa ”meidät” ja ”noi” toisistaan.
Seurakuntalaisia yhdistävät kaikki muut näkökulmat, koska ne ovat Helvettiin joutuvien pakanoiden ininää. Heitä ei tarvitse pitää minään (ja sama koskee homoja ja naisia).
Ateistia sellainen taas ei kiinnosta, kun ei usko tuohon mainioon helvettiin ja a:t pitävät jopa naisia ja homoja ihmisinä.
Mutta jos nyt sellaiseen tilaisuuteen löytyisi kiinnostunutta ateistiporukkaa, niin ainakin tämä kielillä puhuminen, kun vieraiden voimien ohjaamana joku ördläävä ja kuolaava seurakuntalainen päästää käsittämätöntä kieltä, jäisi myös vähille koska ateistit ovat sen verran koulutettuja, että erottavat siansaksan ja vieraat kielet koulutuksensa ansiosta. Taitaisivat tilata ambulanssin kielillä puhujalle?
Muutenkin seurakunnan innokas harrastelu, erilaiset pyllistelyt voisivat jäädä vähiin, kun ateisti ei periaatteessa korkeampiin voimiin usko.
En aio keskustella sun kanssa tästä aiheesta.
Milloin sä olet osannut keskustella?!
Me ateistit vietämme usein kimppakivaa. Usein teemme ateistijunan.
Jaa, kiva että Jehova nimim.Juna vastasi! Nuuskittekoe tekinpallihikee kuten me Lestadiolaiset Suviseuroilla?
Millainen on Jehovajuna?
Ateisteilla ei ole vastiketta seurakunnalle. Saat edelleenkin hakea papin virkaa niistä hihhuliluostareistasi!
Jos kysytään millainen on ateistínen seurakunta, niin sen luonnollinen vastakysymys on selvittää millainen on teistinen seurakunta ja missä sellainen kokoontuu.
Teistinen seurakunta on tietysti sellainen, jonka jäseniä ovat aivan kaikki yksi- ja monijumalaisia uskontoja ja uskoja tunnustavat henkilöt mukaan lukien hindut, kristityt, islamistit, spagettimonsteriin uskovat ja tietysti se kotimainen Karhun kansa. Voisin joskus tulla katsomaan kyseisen seurakunnan jumalanpalvelusta, jos sellainen jossain järjestettäisiin...
seeioleväärinnnnnnnnnnnn: Tiedät sen varmaan itsekin että sä olet vitun tyhmä!
Onhan ateismin tiimoilta perustettu yhdistyksiä ja klubeja, mutta kaikkia eivät moiset kiinnosta.
Mm. Vapaa-ajattelijat on sellainen.
Nythän vain on niin, että ateistien maailmankatsomukset voivat olla tyystin erilaiset,
yksi on vanhan liiton kommunisti, toinen uusliberaali oikeistolainen, kolmas moderni vihervasuri, neljäs jotain muuta.
Yksi ateisti ei voi sietää uskontoa ja uskovaisia missään muodossa ja pyrkii aktiivisesti toimimaan uskonnon kitkemiseksi, toinen pitää uskonnollisuutta olennaisena osana suurten ihmisjoukkojen arkea ja hyväksyttävänä tosiasiana...
Ateisteja yhdistävä tekijä on vain se, etteivät he usko Jumalaan.
En koe, että Jumalaan uskomattomuudessa tuntisin erityistä yhteenkuuluvuutta
ihmisten kanssa.
Yleinen tieteen ja järjen, rationaalisuuden(joka useimmilla tuntuu johtavan ateismiin) puolesta toimiminen on saanut minut liittymään aatteelliseen yhdistykseen ja kokoontumisissa kävinkin niin kauan kun niitä
lähikaupungissa järjestettiin.
Nyt sitten tällä kertaa uskovainen aloittaja häpeää seurakuntia, ja siksi yrittää vangatä että kyllä aiteisteillkin on sellaisia oltava tai niiden vastineita. Ateismikin on uskonto, kukaan ei voi olla uskomatta mielikuvitusihmeolioluojiin. Hohhoijaa, ei uutta auringon alla -eikä tosikristityn korvien välissä.
Tää on taas tätä uskovaisten hatrrastamaa projisointia ja vikojensa, tollouksiensa, ulkoistamista atesiteihin.