Mitä mallia suosittelette?

bgfgsg

Jos vaatimuksina on että alle 10 tonnilla saisi ok-kuntoisen joihin ei tarvi mitään suurempia korjauksia (toki ikä saa näkyä ja pikkuviat ei haittaa) ja että malli olisi sen verran yleinen että osia olisi tarvittaessa saatavilla?

Merkillä ei ole niin suurta väliä, ajanjaksolta 1955-1975 saisi olla. Ja toki V8:lla.

10

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiva-Auto

      Katsele myynti-ilmoituksia, mitä tuolla budjetilla saa.

      • bgfgsg

        Ongelmana vaan että kunnot vaihtelee niin rajusti ja on vaikea sanoa mitä kaikkea niissä joutuu korjaamaan kun ei tiedä hyväkuntoisen hintaluokkaa. Sen takia kysyn mitä malleja saa hyväkuntoisena alle kymppitonnin. Lisäksi ei tiedä yhtään varaosien saatavuudesta.


    • Kiva-Auto

      Se, mitä missäkin autossa kaipaa laittamista, selviää kysymällä myyjältä. Hyväkuntoistenkin pyyntihinta vaihtelee mallin, korimallin, varustuksen ja yleisen haluttavuuden suhteen. Amerikkalaisten vanhempiinkin malleihin on teknisten osien saatavuus todella hyvä. Harvaan vuosikymmeniä vanhaan autoon voi mennä ostamaan osia esim. suoraan hyllystä. Merkistä, mallista, korimallista ja varustuksesta riippuen sisustuksen- ja koristeosien saatavuus on tapauskohtaista. Samoin peltiosien.

      Sinulla on budjetti, sinä itse tiedät haluatko projektin, customoidun, lauluauton vai mahdollisimman ehjän ja alkuperäiskuntoisen, sinun valintasi.

    • sulleSopiiCorolla

      Aloitus on mitä typerin.

    • sami_Tampereelta

      Paras on sellattii jenkkilä mis mahtuupi poikien kaa olla intiimimmin.

    • bgfgsg

      Ilmeisesti tätä palstaa ei lue kukaan jenkeistä tietävä.

    • trollannutvm2002

      chevrolet sparkin saa viidellä tonnilla ja parilla tonnilla ostat jenkkilippu wunderbaumeja... lidlistä grilli usa perunasalaattia ja kuuntelet tietty ganesia litra rasvaa tukassa.

    • Pursiseura

      Nyt on nettiautossa rambler rebel seittemän tonnin huitteilla ja siihen löytyy varaosia yllättävän hyvin. Itellä on pari vuotta uudempi rebel, on muuten mahtava auto! Eikä oo pahemmin tarvinnu ees hitsailla. Myös dodge dartteja saa halvalla ja nyt oli Jyväskylässä New yorker ~9000

    • 453tr6t5tg56r

      Varmaan varmin olisi ostaa joltain kunnon jenkki autojen harrastajalta.
      Ja välttää ostamasta parkkipaikan nurkkaan mädäntyneitä rotteloita näiltä ketkä täällä on vastaillu kysymyksiisi :)

    • PIÄNTÄ_LAITTOO

      Joo tota yx tulis mieleen. LADA. Pane siihen vaikka allisonin v12 ja ei kun kovaa ajoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      120
      12469
    2. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      67
      5084
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      156
      4434
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      466
      4218
    5. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      118
      4118
    6. 73
      3764
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      54
      2843
    8. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      2813
    9. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      2069
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      22
      1698
    Aihe