Minttukirkko muuttui NARriksi

HävityksenKauhistus

Helluntailaiset pitivät ensimmäisen konferenssinsa ja ottivat kvanttihypyn eksytykseen Isokirjassa, joka on nyt NARpostoli-vetoinen Hillsongin ”kampus”. Tämä kävi selvimmin ilmi Johan Forsbäckin saarnasta sunnuntain ”jumalanpalveluksessa.”

Johan Forsbäck on nykyisen Filan, entisen Helsingin Filadelfian, johtava pastori. Helluntailaisilla on nyt uusi seurakuntamalli, joka on:Urbaani. Rokkaava. Ymmärrettävä. Elämää avartava.

Jeesus kuitenkin sanoo: ”Menkää ahtaasta portista sisälle. Sillä se portti on avara ja tie lavea, joka vie kadotukseen ja monta on, jotka siitä sisälle menevät” (Mt. 7:13).
Forsbäckin kavalan saarnan voi kuunnella tästä.

Helluntailaisten takinkääntöä todisti myös konferenssin ehtoollistilaisuus, joka alkoi ainakin puolituntisella Minttukirkon ”kuoron” esityksellä.

Konferenssin ehtoollistilaisuus on perinteisesti ollut pyhä ja arvokas tilaisuus ja musiikki on ollut kategoriaa ”Suuri rakkauden meri” sekakuoroesityksenä. Tuosta minttulaisten esityksestä oli pyhyys ja arvokkuus kaukana – se esim.alkoi hiphop- eli rap-”musiikilla”

9

228

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysyin

      Mikäs torakka täällä?

    • luuletkohuijaavasi

      NARsisti pelleilee. Seuraavaksi voisit kertoa Ison Kirjan veriletuista ja Jouko Ruohomäestä. Montako vaimoa sinulla on ollut, ainakin kolme?

      • kijgjjooffojgifjigo

        Joukolla ollut kolme naista yhtäaikaa ? Onko jokanainen saanut vähintään yhden orgasmin ?


      • SynninPalkkaOnKuolema

        Oletko pornoteatterista riippuvainen ja television yleissaastutuksesta? Raamattu ei ainkaan ole sinulle rakas, et kuulu Jeesukselle. Miksi häiriköit helluntai(kristinusko)palstalla? Täältä et 'orgasmejasi' saa.


    • Ihmettelenpä

      Häpeällisiä vastauksia.

      Eikö teitä muka nolota yhtään???

      • tee_parannus

        Aloittaja pelleilee. Ilmeisesti joku nauttii yrittäessään todistaa itselleen uskovien olevan tyhmiä. Hän voi kutsua tätä sarkasmiksi, mutta siihen hänellä ei taito riitä. Ihmisiä voi huijata, mutta Pyhää Henkeä ihmisen on turha yrittää pettää.


    • Anonyymi00008

      Meno on kovaa mutta maallista.

    • Voisin käväistä jos siellä olisi tilat myös bordellille...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      77
      798
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      146
      775
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      57
      666
    4. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      25
      663
    5. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      654
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      634
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      44
      597
    8. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      531
    9. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      27
      521
    10. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      513
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      27
      506
    12. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      476
    13. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      403
      468
    14. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      79
      459
    15. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      436
    16. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      63
      420
    17. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      29
      411
    18. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      404
    19. Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä

      Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole
      Tanssii tähtien kanssa
      3
      400
    20. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      36
      392
    Aihe