Nytkin sodassa Ukrainassa, Syyriassa ja jäätynyt konflikti Georgiassa. Välillä soditaan oman maan rajojen sisällä tshetsheniassa ja kylmän sodan ajan pitkästä sotalistasta en jaksa ruveta edes tarinoimaan.
Miksi Venäjän täytyy kaiken aikaa vain sotia ja sotia ja uhkailla ja uhkailla?
Miksi Venäjän täytyy kaiken aikaa vain sotia ja sotia ja uhkailla ja uhkailla?
Vastaukset 17
Vanhimmat
Putin tarvitsee sotia pysyäkseen vallassa.
USA sotii eniten, missä vain on luonnonrikkauksia, niin sinne jenkit hyökkäävät vaikka tekaistuin pertustein.
Saa Venäjä sotii, koska USA:kin sotii. Saa. Yhyy. Saa. Yhyyyyyy. Mixei muka sais? Ihan tyhmää jos vaan USA saa sotii mut sit Venäjä ei saiskaa yhtää sotii? Se ois epistä. Six Venäjäki saa sotii ku USA:ki saa sotii!
Suomikin saisi hyökätä Viroon, koska Irakkikin hyökkäsi Kuwaitiin. Päivänselvä logiikka, jonka vain idiootti kyseenalaistaa.
Jos Kiina hyökkäisi Venäjän kimppuun, niin olisin itse huutelemassa, että "Saahan Kiina sotia, koska USA:kin sotii". Uskon venäjäfanien tyytyvän tähän selitykseen mukisematta, koska sehän on erittäin hyvä perustelu Kiinan sotimiselle, että USA:kin sotii.
Niin?
Niin?
Niin?
USA saa ampua ydinohjuksen mihin huvittaa, koska minulla putosi aamulla leipäveitsi leipää leikatessani.
Talouskriisi päällä mutta eihän se sotimista estä.
Venäjä on pistänyt kaiken liikenevän aseisiin jo viidentoista vuoden ajan. Pakkohan niitä on voida käyttää... vaikka johonkin. Putin himoitsee hökkelikyliä lähialueiltaan, jenkit menee öljyn perässä.
Tämä siitä huolimatta, että Moskovalla on jo nyt vaikeuksia pitää koko federaation alue kontrollissaan.
Melkoisia valopäitä.
Yrittää olla yhtä kovis kuin USA, mutta se leikki päättyy taas kerran koko valtion hajoamiseen kuten kävi Neuvostoliitonkin kohdalla kun rupesi leikkimään supervaltaa.
Yrittää todistella, että 'osataan me itsekkin sotia', eikä olla USA:n avun varassa kuiten toisessa maailmansodassa.
Sitä juurikin.
Joutuu reenailemaan, koska on niin huonosti pärjännyt sodissa kautta historian.
Halu ottaa jenkeistä mallia.