Törmäsin netissä "taiteilijaan" joka tekee maalauksia/piirustuksia valokuvista. Esimerkkikuvissa kiinnitti huomioita niiden liiankin täydelliset mittasuhteet ja yksityiskohdat alkuperäiseen kuvaan verrattuna. Lisäksi, olen harrastanut jonkin verran kuvankäsittelyä, ja kuvat olivat kovasti samanlaisia kuin kuvankäsittelyllä saa tehtyä varsin helpostikin. Epäilen että kuvat on todellisuudessa muokattu digitaalisesti pop-art tyylisiksi tai piirustuksiksi, ja sitten kopioitu tavalla tai toisella kankaalle. Onko tällainen toiminta tuttua?
Maalaus valokuvasta - huijaus?
9
1419
Vastaukset
- Auttaisi----
----tuota arviointia jos linkittäisit kyseisen taiteilijan tänne.
Nyrkkisääntöhän on että jos manipuloi valokuvia joillakin kuvankäsittelyohjelmilla, niihin valokuviin pitää olla oikeudet.
Jos taas teet fyysisesti käsityönä maalauksen valokuvista, ei sinulla ole mitään hätää valokuvan omistusoikeuksista jos maalauksessa on elementtejä joita ei valokuvassa ole. Vaikka pyrit kopioimaan pensselilläsi valokuvia, tuskin silloinkaan koira haukkuu perääsi. Maalaaminen ja sen jälki jo sinällään on sen verran poikkeavaa valokuvaan verrattaessa että siinä ei ole mitään seikkaa mihin tarttua edes oikeudellisesti. Sama koskee myös piirtämistä.
Asiasta on useita ennakkotapauksia taiteilijan hyväksi oikeudellisessa mielessä, joten turvallisesti voit aloittaa vaikkapa sarjatuotannon.
Eri asia sitten on onko tuollainen taiteen tekeminen ammattitaiteilijoiden mielestä "eettisesti" oikein. Mutta niin on monia mielipiteitä kuin on taiteilijoitakin. Itse kuvataiteilijana olen sitä perinteistä mieltä että "antaa kaikkien kukkien kukkia" ja kyllä tänne maailmaan mahtuu kaikenlaiset taiteentekomenetelmät kuin "ismitkin" joten miksi tuollaisesta edes kantaa huolta?
Teen paljon skissejä kesäisin luonnossa jotka toteutan maalaten tai piirtäen talven aikana valmiiksi. Olosuhteiden niin salliessa, saatan jopa maalata teoksen ihan valmiiksikin luonnossa.
Talvella yleensä teen tilausten mukaan ja usein valokuvista. Harvemmin enää on niitä pitkäveteisiä istuntoja jolloin kohde istuu mallina. Itselleni kyllä sellainen olisi kaikkein mieluisinta.
Älä vaivaa päätäsi noin turhilla joutavuuksilla. - rtkk
Kannattaa välttää uilkolaisten lehtien kuvia, sillä siellä ovat tarkempia nuissa asioissa!
- Totta---
----ja varsinkin amerikkalaisten ammattivalokuvaajien teokset kannattaa jättää siinä mielessä rauhaan. Ovat pirun ammattiylpeitä ja mustasukkaisia niistä ja kääntävät kaikki kivet saadakseen "plagioinnista" kaiken rahallisen hyödyn itselleen ja yleensä vielä jopa onnistuvat siinä. Oikein vaanivat tuollaista tilaisuutta.
- Gusliering
Mikä mahtaa olla aloittajan ongelma? Onko valokuvista maalaaminen taas jotain "huijausta" tai muuta sellaista? Kaikkea mahdollista on tehty maan ja taivaan välissä. "Onko tämmöinen toiminta tuttua?". Voi jeesus. Nyt on joku tarkkasilmäinen taidepoliisi päässyt merkittävän rötöksen jäljille.
- bouguereauasdsd
Mun mielestä tossa ei sinänsä ole kyse mistään etiikasta. Vaan lähinnä siitä että valokuvasta täysin yksi, yhteen kopioitu maalaus on ruma. Pakko ymmärtää jotain asioiden muotoilusta, väreistä ym. jos haluaa tehdä maalauksia. Sellanen piirtoheittimellä kopiointi ehkä miellyttää jonkun täysin asiasta ymmärtämättömän silmää, mutta siihen se sitten jääkin.
- Gusliering
No sinä ainakin haluat tehdä toistuvasti oman ymmärtämättömyytesi selväksi. Mutta autetaanpa sinua taas kerran: foto- ja hyperrealismilla on jo aika pitkät perinteet olemassa, ja niissä perinteissä valokuvamaisuus on tavoiteltu ominaisuus. Niitä tyylilajeja ei ole koskaan edes yritetty määritellä sen sinun rakkaan 1800-lukusi maalauksen kriteereillä. Tietämättömyyttä ja ymmärtämättömyyttä on täsmälleen tuo sinun oma kuvitelmasi, jossa luulet kaikkien maailman maalareiden omaavan samat tavoitteet kuin sinulla itselläsi.
- bouguereauasdsd
no varmasti valokuvauksellisuus on tavoiteltu ominaisuus. Miksei sitten vaan jättäisi tota kuvaa pelkäksi valokuvaksi?
Fotorealismi lähinnä puhuttelee taiteesta ymmärtämättömiä ihmisiä joita kiinnostaa joku yksityiskohdilla ja pehmeällä maalipinnalla revittely.
Ja kun kerran menit henkilökohtaisuuksiin niin sinä olet taas yksi tampio, johon uppoaa kaikki mahdolliset tyylisuunnat ja ihan mikä vaan bullshitti joka on kirjoitettu taidehistoriaan. Ehkä onkin niin että jotkut nämä uusista suuntauksista onkin täyttä roskaa? Ketä vittua esimerkiksi tosissaan kiinnostaa installaatiot, eiköhän jokaisella ole oman vajan nurkassa kasa romua muutenkin. Miksi sitä romua pitää lähteä katsomaan jonnekkin museoon? - niiin---
bouguereauasdsd kirjoitti:
no varmasti valokuvauksellisuus on tavoiteltu ominaisuus. Miksei sitten vaan jättäisi tota kuvaa pelkäksi valokuvaksi?
Fotorealismi lähinnä puhuttelee taiteesta ymmärtämättömiä ihmisiä joita kiinnostaa joku yksityiskohdilla ja pehmeällä maalipinnalla revittely.
Ja kun kerran menit henkilökohtaisuuksiin niin sinä olet taas yksi tampio, johon uppoaa kaikki mahdolliset tyylisuunnat ja ihan mikä vaan bullshitti joka on kirjoitettu taidehistoriaan. Ehkä onkin niin että jotkut nämä uusista suuntauksista onkin täyttä roskaa? Ketä vittua esimerkiksi tosissaan kiinnostaa installaatiot, eiköhän jokaisella ole oman vajan nurkassa kasa romua muutenkin. Miksi sitä romua pitää lähteä katsomaan jonnekkin museoon?---Bare on Bare eikä muuksi muutu. ;)
- Gusliering
bouguereauasdsd kirjoitti:
no varmasti valokuvauksellisuus on tavoiteltu ominaisuus. Miksei sitten vaan jättäisi tota kuvaa pelkäksi valokuvaksi?
Fotorealismi lähinnä puhuttelee taiteesta ymmärtämättömiä ihmisiä joita kiinnostaa joku yksityiskohdilla ja pehmeällä maalipinnalla revittely.
Ja kun kerran menit henkilökohtaisuuksiin niin sinä olet taas yksi tampio, johon uppoaa kaikki mahdolliset tyylisuunnat ja ihan mikä vaan bullshitti joka on kirjoitettu taidehistoriaan. Ehkä onkin niin että jotkut nämä uusista suuntauksista onkin täyttä roskaa? Ketä vittua esimerkiksi tosissaan kiinnostaa installaatiot, eiköhän jokaisella ole oman vajan nurkassa kasa romua muutenkin. Miksi sitä romua pitää lähteä katsomaan jonnekkin museoon?"no varmasti valokuvauksellisuus on tavoiteltu ominaisuus. Miksei sitten vaan jättäisi tota kuvaa pelkäksi valokuvaksi?"
Esimerkiksi Chuck Closen eräs alkuperäisistä ajatuksista oli käsittääkseni se, että pyrkimys ei ole maalata valokuvaa, vaan kyseessä on maalaus, jonka mallina on valokuva. Eräänlainen asetelma siis. Mutta syitä hyödyntää valokuvamaisuutta on varmaan yhtä monta kuin tekijöitäkin.
Eri asia on tietenkin se, että yrittää tehdä valokuvan pohjalta maalauksen, joka näyttää siltä, että se on tehty elävästä mallista. Siinä tulokset ovat monesti aika huonoja. Edellä mainittu touhu ei kuitenkaan ole samaa kuin fotorealismi. Luulisi olevan silmää erottaa nämä kaksi pyrkimystä toisistaan.
"Fotorealismi lähinnä puhuttelee taiteesta ymmärtämättömiä ihmisiä.."
Olemme varmaan samaa mieltä siitä, että suurin osa kansasta ei ole taiteen tuntijoita ja ymmärtäjiä? Kultakausi ja muu vähän siltä näyttävä ja siihen tyyliin perustuva romanttinen sonta on ollut perinteisesti kaikista suurinta kansansuosiota nauttinut tyylilaji tässä maassa. Sattumaa?
"Ja kun kerran menit henkilökohtaisuuksiin niin sinä olet taas yksi tampio, johon uppoaa kaikki mahdolliset tyylisuunnat ja ihan mikä vaan bullshitti joka on kirjoitettu taidehistoriaan."
En pidä kaikesta taiteesta, mutta koska olen sivistyneempi kuin sinä, kykenen kuitenkin ymmärtämään sellaistakin taidetta,mistä en henkilökohtaisesti pidä.Onko taidehistorian huomioima taide "bull shittiä"?
Tiesitkö, että myös sinun arvostamasi suuntaukset on kirjoitettu taidehistoriaan?
"Ehkä onkin niin että jotkut nämä uusista suuntauksista onkin täyttä roskaa? Ketä vittua esimerkiksi tosissaan kiinnostaa installaatiot, eiköhän jokaisella ole oman vajan nurkassa kasa romua muutenkin. Miksi sitä romua pitää lähteä katsomaan jonnekkin museoon?"
Tässä tämä sinun outo lapsellisuutesi juuri näkyy kirkkaimmin: Jos et pidä jostain, et kykene ymmärtämään, jos joku muu pitää. "Argumenttisi" "Kuullostavat jälleen kerran ainoastaan sairaalloisen kontrollifriikin kiukuttelulta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1856533Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto955437Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1233407Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2403275Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat852396Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku32125Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191756Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val471709Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi451537- 981376