Vuokralaisen tulee saada myös samansuuruiset vuokratakuut jos niitä pyydetään vuokralaiselta.Takuu suojelee myös vuokralaista jos vuokranantaja ei sitoutudu omien velvoitteidensa hoitamiseen esim silloin jos vuokrasuhde katkeaa kun vaaditaan vähintään 1 vuoden sitoutumista vuokrasopimukseen.Sitoutuminen on molemminpuolista tai esim kun konkurssi vie vuokranantajan omistusasunnon.
Lukekaa molemminpuolisesta vuokratakuista ja vaatikaa niitä !!
Lukekaa molemminpuolisesta vuokratakuista ja vaatikaa niitä !!
Vastaukset 9
Vanhimmat
kaippa ne vuokra huijaritkin tajuaa toimia sellaisissa kaupungeissa missä tuo asuntojen vuokraustoiminta on vähän laajenpaa..on koulutoimintaa laajalti,yrytyksiä ym.. jää kato kiinni pikku kylällä niin äkkiä
Jos vuokralaisen muutaman satasen vuokria vastaan pitää saada vakuudet pitää vuokralaisenkin maksaa täydet vakuudet vaikkapa 150 000 euroa maksavaa kämppää vastaan. Jos siis halua vuokrata kämpän on ensin talletettava 150 000 euroa vakuustilille.
AJATTELE nyt senkin prkl pummi minkälainen ero asioissa on?
Vuokranantaja laittaa kalliin asunnon vuokralle ja voi menettää sen kokonaan jos hullu persaukinen vuokraaja tuhoaa sen. Ja vakuutena on vain muutamia satasia tai korkeintan tonni-pari. Kyllä vuokraajilta pitäisi saada pantiksi ainakin useita kymppitonneja.
Mikään vakuutuskaan ei korvaa jos vuokralainen tuhoaa asunnon eikä pysty vahinkoja maksamaan.
höpö-höpö
Onnea vuokrakämpän hakuun aloittajan ohjeilla :) heh heh, empä ole pitkään aikaan typerämpää kuullutkaan heko heko.. heh heh..
kyllä se nyt naurattaa mutta totuus on tarua ihmeellisempi.lueppas molemminpuolisesta vakuudesta ja kommentoi sitten vasta.monet vuokranantajat on pummeja yhtäkaikki ,ryöstävät vuokralaisen vakuudet keksityillä verukkeilla.aloittaja on ihan oikeassa.
On siinä riskit vähän eri luokkaa. Vuokralaisella ei ole pelissä kuin joku hassu satanen ja vuokranantajalla voi olla satoja tuhansia.
Vakuutukset kuntoon !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Et kuule pummi tiedä mistään mitään. Mikään vakuutus ei korvaa jos vuokralainen tuhoaa asunnon eikä pysty maksamaan korvauksia.
Vakuutus korvaa vaikkapa vesivahingon joka sattunut arvaamatta mutta ei korvaa sitäkään jos vuokralainen on sen aiheuttanut.
Vakuutus ei korvaa mitään vahinkoja jonka vuokralainen tahallaan tai piittaamattomuuttaan aiheuttaa.
höpö-höpö paskiainen ! Vakutukset kuntoon ,,,ja jos ne ei korvaa niin tuomion kautta valtionkonttori maksaa...huijarivuokranantajat varastavat asiakkaiden (vuokralaisten) rahat !
Molemminpuolinen takuu on molempien turvaksi varsinkin jos vuokranantja venkuilee...näin se homma menee !