Hurreilta loppuu rahat

LoppuHäämöttää

Ruotsinkielinen media on vaikeuksissa, HBL potkii toimittajia pihalle ja Tokmannin pörssiarvo on parempi kuin Stockmannin.

Repikää siitä huumoria!

7

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VäistämättömänViivytys

      Callekin näki jo mikä odottaa ja hyppäsi eduskunnasta, kun vielä löytyi työnantaja.

      • HyiHäppee

        Calle on rintamakarkuri joka alkaa nyt myydä Suomea Kiinalaisille.


      • "Calle on rintamakarkuri joka alkaa nyt myydä Suomea Kiinalaisille. "

        Arvoisa puolustusministeri ei ole voinut käydä armeijaa nokkosihottuman takia :-)


    • Lukiolaistytsy

      Calle sanoi jäähyväispuheessaan ruotsin kielen aseman olevan huonompi kuin koskaan. RKP: n johdossa olevat naiset eivät tilannetta paranna.
      Calle näki, että pakkoruotsin eväät on syöty ja RKP:n vene vuotaa.
      Mikäli olisi mahdollisuus, että RKP pääsisi hallitukseen, olisi Calle jatkanut. RKP:n eduskuntaryhmän naisia ei mies kestä.

      Konstsamfundet ja muut säätiöt eivät pysty pakkoruotsia pitkään rahoittamaan. Nordea on huonossa maineessa, jopa Paavo Lipponen lopetti asioimisen. Pakkoruotsin tukijat alkaa loppua.

      • rususveko_taas

        Onhan tuo Callelta outo kommentti ottaen huomioon pakkoruotsin aikaistuksen ja kielikokeilun torppauksen. Mitä ihmettä vielä halutaan???

        Ehkä Calle tarkoittaa, että ruotsinkielisyyden väheneminen heikentää ruotsin asemaa? No siinä hän oikeassa, koska sehän on luonnollista!

        Toisaalta on syytä muista, että rusuvekot valittavat aina ruotsin asemasta oli syytä tai ei. Vähän niin kuin varman päälle.


    • peruS_Latva-Kakkonen

      Liikemies, pari kertaa edes-takaisin, työntö ja tuijotus.

      Kyösti Taka-Kakkonen

    • Maailma.muuttuu

      Ei hurreilta rahat lopu. Ne on vaan siiretty Ruotsiin. Ja nämä kaksikieliset tilaavat nykyään ruotsalaisia nettilehtiä. Samat uutiset kummassakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      201
      1561
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      971
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      826
    6. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      740
    7. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      738
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      338
      691
    9. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      676
    10. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      674
    Aihe