Näkyleipä,Raamatussa

Juuta

Mainitaan vanhassa testamentissa todisteena siitä, että uskonnolla on myös huumausaine juuret. Äijät ovat tulkinneet palavat pensaat ja muut ihmeet todella tapahtuneeksi, vaikka ne ovat parta Jeesusten, äijänkäppyröiden saamia näkyjä.

7

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelkkää.huuhaata

      Raamattu perustuu kuvitteluun aivan samalla tavalla kuin satukertomuksilla on tapana.

      • No, nyt puhut totta!


    • NormasliaJaMuuta

      Kyllähän unet ja kuvitelmat ihan todellisia ovat eivätkä niihin tarva huumausaineita vaan mielikuvitusta ja luovaa aivotyöskentelyä. Ennenvanhaan niin unien kuin monien luonon ilmiöiden lisäksi uskottiin olevan ennusmerkkejä jotka enteilivät tulevasta ja niihin suhtauduttiin vakavasti esim Suomessa sanottiin ennenvanhaan "Iltarusko aamun pasko". Tosin toki myönnän että Mooseksen palavassa pensaassa on ollut tekemistä metaani höyryjen ja rikkikaasujen kanssa.

      Ihme tasd on yksinkertaisesti asia jota emme pysty lonkalta selittämään emmekä heti ymmärtämään, sen ei siis tarvitse yliluonnollista kuten David Hume on väittänyt vaan luonollinen ihme on tarkemmin tutkittuna helppo selittää poiskin. Niin kauan kuin emme kuitenkaan ymmärrä tapahtunutta se pysyy meille ihmeenä esim silminäkijä X ei ole ollut tietoinen siitä miten Jreesus kykenee parantamaan sairaita mutta huhun perusteella jJeesus kykenee ihme tekoihin ja näin asiaan uskovana silminnäkijä X on välittänyt tiedon eteenpäin ja se on päätynyt sellaisenaan evakeliumiin sillä tapahtumien taustoja on ollut vaikeaa saada enään selville.

      Tulevaisuuden ennustaminen taas on helppoa, kukavain voi sanoa mitä tilevaisuudessa tulee tapahtumaan, ennustusten toteutuminen taas on toinen asia ja täysin sattumasta kiinni. Hyvällä tuurilla ennustus voi osua kohdilleen joko kokonaan tai vain osittain mutta myös ajankululla ja ennustuksen tulkinnalla on merkitystä esim jos sanon että tulevaisuudessa Suomi joutuu sotaan Ruotsin kanssa niin ennenpitkään tulevaisuudessa tälläinen tilanne tulee vastasn omipa se sitten aseellinen konflikti tai vain maiden välistä poliittista sanaharkkaa.

    • > esim Suomessa sanottiin ennenvanhaan "Iltarusko aamun pasko".

      Itse asiassa tuossa on ihan perääkin. Ruskea ilta tarkoittaa että lännessä on pilvimuodostelmia. Pääasiallisista tuulisuunnista johtuen nämä pilvet tuppaavat aamuun mennessä olemaan sitten päällä. Saattaapi sataa...

      • Juuta

      • MakeaaMannaa
        Juuta kirjoitti:

        http://forum.netmission.fi/forum/yleiset/yleiset-asiat/4195-sienet-ja-varhaiskristillinen-taide?p=217875#post217875

        vastaus täällä

        Hankala sanoa mitä manna todella oli, tuossa linkissä esitetty teoria kuitenkin perustuu sanan suomenkieliseen käännökseen. Juutalaiset taas puolestaan ovat kitjoittaneet kautta aikain että talmundiin että manna oli pieniä valkoisia hunajaleivän makuisia siemeniä joista voitiin jauhaa jauhoa leipää varten. Juutalaiset eivät kuitenkaan tieneet mitä tuo kasteen jälkeen maahan ilmestynyt rapea liuskeinen ohut siemenkerros oli ja kyselivät toisiltaan "Man hu?" (Mitä se on?) Josta nimitys manna juontaa. Vehnästä valmistetun leivän lisäksi raamatussa leivällä tarkoitetaan mm mitätahansa syötävää, ei siis pelkkää leipää.


      • juuta

        Hunajan makuista vehnänsiementä. Johon iskevät madot heti seuraavana päivänä. Et lukenut linkistä mitään. Vaan irrotit asiayhteydestä vakio selityksen manna sanalle. Jo on naurettavaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      3295
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      119
      1314
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1255
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      71
      1028
    5. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1021
    6. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      187
      1006
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      947
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      921
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      66
      900
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      78
      855
    Aihe