Joidenkin muslimien vaikeus integroitua Länteen

muslimitjalänsi

Tuntuu että muslimeilla ja erityisesti nuorilla jotka ovat päässeet Eurooppaan tai jopa Usa:han niin tuntuu että ei ole väliä kuinka kovaa he työskentelevät ja toivovat että heidät rinnastetaan hyviksi eurooppalaisiksi tai amerikkalaisiksi nuoriksi,niin monet törmäävät seinään. Joitakin heitä nimitellään pahoilla sanoilla ja profiloidaan päivittäin. Vaikka heillä olisi hyviä ja vaikka tietokone nörtti kavereita joilla on pyrkimys rakentaa parempi tietokone tai tulla keksijöiksi tai miljönääreiksi niin monilla musliminuorilla tulevaisuuden näkymät ovat synkät tai heidän sisimmmässään on tunne että ei ole kivaa ja ei ole löytänyt paikkaa yhteiskunnasta. Varsinkin jos heidän vanhempansa tai osa sukulaisista muuttaa takaisin kotimaahansa auttamaan muita perheenjäseniä ja sukulaisia ja pahimmassa tapauksessa joku nuori jää asumaan yhdessä radikaali veljensä kanssa.

Moni nuori muslimi taistelee sen eteen että olisi hyvä oppilas ja saa hyviä numeroita mutta syvällä oleva synkkä mieli voi muuttaa sielun katkeraksi jos hänellä on huono elämän tilanne, ja hän alkaa etsiä tapaa saada vihansa ulos ja alkaa tehdä rauhassa itsensä kanssa suunnitelmia. Hän haluaa ryhtyä toimiin, kuten ehkä hänen veljensä on jo tehnyt. Kuten niin usein näillä sorrettuiksi kokeneilla on sisäinen ääni joka kutsuu tekemään pahaa kiusaajille.
Hän alkaa ehkä ajattelemaan että ihmiset ja tässä tapauksessa Länsimaat, jotka ovat luoneet tämän pahan ja muslimia sortavan järjestelmän ja sen on maksettava kova hinta.

Muslimien karaktääri ja luonne on äärimmäisen lähimmäisriippuvainen ja sosiaalinen ja yksinolo tai sinkkuus ei kuulu muslimin kulttuuriin koska muslimimaissa sinkkut ovat "out" ja niitä ei arvosteta koska muslimeilla on iso suku ja koko ajan porukkaa ympärillä.
Tällaisessa isossa porukassa ei helposti synny ongelmia jotka voisivat johtaa terrorismiin tai rikollisuuteen mutta yksin olevat ja ajelehtivat muslimit ovat vaaravyöhykkeessä.

Välillä tuntuu että Eurooppa ei ole ehkä se paras paikka nuorelle muslimille aloittaa elämä vaan ehkä olisi niin että ensin käydään koulut,mennään naimisiin ja saadaan lapsia ja kun asita on kunnossa ja ammatti valmiina niin sitten voi kokeilla asua Euroopassa kokeeksi vaikka vuosi tai pari ja sitten miettiä onko hyvä.
Jos muslimi on syntynyt Euroopassa niin sitten keskittyä opiskeluun ja harrastaa hyviä asioita hyvien kavereiden kanssa ja välttää katkeria ja vihaisia ihmisiä.

5

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muslimitjalänsi

      Vielä haluan jatkaa tätä sillä että itse uskon näiden terrori-iskujen välivaihe jonka esiintyminen vähenee ajan saatossa.Muslimiyhteisöillä jotka asuvat Euroopassa on ristipaineita ja heidän sisällään on eripuraa koska ulospäin halutaan näyttää että asiat ovat kunnossa ja nämä Euroopassa tapahtuvat iskut eivät ainoastaan hermostuta kantaväestöä vaan myös muslimiyhteisöt kokevat tämän raskaana ja jokainen uutinen mikä suuntaa asiat pois muslimien tekemistä terroristi-iskuista on helpotus.
      Jokainen vanhempi iloitsee lastensa menestyksestä ja kun näitä menestystarinoita alkaa toteutumaan myös muslimien elämässä niin se näkyy heti positiivisena voimavarana.Muslimeilla tämä on vielä konkreettisempaa koska heidän sosiaalinen
      kulttuurinsa on patriarkaattinen jossa mies tulee ensin ja sitten vasta nainen ja perhe,suku,uskonto,kunnioitus,kasvojen säilytys,menestys ja lakihenkisyys ovat herkkiä ja tärkeitä muslimeille.

      • kiitän

        Kiitos kauniista avautumisesta,
        (vaikka sun toinen viesti oli jonkun muun kirjoittama/sanelema?)
        Olen ajatellut samoin, muslimikulttuurissa suku, perhe ovat tärkeitä, naisilla ei ole paljon arvoa, paitsi kodinhoitajina ja poikalasten synnyttäjinä ( ja sekopäisten miestensä rauhoittajina). Uskonto ja sen säännöt ei ole kaikille ollenkaan tärkeää, mutta kriisioloissa, esim. maahanmuutossa ne korostuvat.
        Kunniakulttuuria ei varmaan Suomessa ole muilla kuin romaneilla?


      • muslimitjalänsi

        Ensimmäisessä viestissä oli otteita eri artikkeleista joissa käytiin läpi erilaisia tapauksia joissa muslimitaustaisten nuorten vaikeuksista uudessa kulttuurissa ja miten auttaa yleensä nuoria pärjäämään ja vahvistamaan itsetuntoa.Myös kiusaamiseen liittyvät ongelmat ovat ajankohtaisia.
        Elävässä elämässä meidän tehtävänä on rakastaa lähimmäistä ja autettava heikompia,sairaita ja köyhiä.


      • insallah

        Elävässä elämässä meidän tehtävänä on rakastaa lähimmäistä ja autettava heikompia,sairaita ja köyhiä.

        Ja jokaisen naisen velvollisuus on synnyttää vähintään kolme pikku-fatalistia.

        Kun olemme vähemmmistönä voimme vedota oikeuksiimme ja kun meistä tulee enemmistö poistamme oikeudet.

        Ja nämä hullut maksavat itsensä kipeiksi tästä kaikesta.

        Allah on tosiaankin suuri.


    • Turkeyturism

      Video oli hyvä.Turkki on kaunis maa ja siellä on rikas historia.Aina oppii uutta kun sydän on avoin.Ihmisten on hyvä matkustaa.Se avartaa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      101
      5460
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      82
      4768
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      139
      4732
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      367
      2149
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      103
      1897
    6. 101
      1682
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      257
      1538
    8. 369
      1282
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1101
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      1040
    Aihe