Kaikki ne pienet rentouttavat synnit

Juhanness

Olen luonteeltani ahdistunut ja neuroottinen ihminen. Rentoutusta elämääni ovat aiemmin tuoneet pienet synnit kuten masturbointi, tarot/enkelikortit, ennustelu, unien tulkinta, horoskoopit, jooga, keksittyjen hulvattomien tarinoiden kirjoittelu nettiin, flirttailu myös muiden kuin oman puolison kanssa, seksuaalisen "värinän" havaitseminen tavallisessa arkielämässä ihmisten välillä, seksuaaliset fantasiat (myös omaa sukupuolta edustavien kanssa) yms. Ongelmana näissä on myös tulkinnanvaraisuus, sillä osa noista on monen kristityn mielestä ihan ok ja osan mielestä taas ehdottamasti ei, etenkään tietoisesti harjoitettuna.

Uudistuin uskossani pari vuotta sitten ja siitä lähtien olen vältellyt yllä mainitun tyylisiä epämääräisiä ehkäpä syntisiä asioita. Olo ei ole siitä autuaammaksi muuttunut, vaan musta on tullut vähän kuin tahdoton zombie, joka yrittää olla Jumalalle mieliksi uhraten samalla omasta hyvinvoinnistaan.

Olen myös arka todistelemaan uskostani ja moni ystäväni kun on aika kristinuskon vastainen niin tuntuu melkein kuin sosiaaliselta itsemurhalta alkaa heillä julistaa uskoani.... Silti olen (monesti pakonomaisesti) todistellut tutuille ja tuntemattomille ja potenut huonoa omaatuntoa silloin kun en ole sitä tehnyt. Olen kuitenkin välillä saanut myös suurta iloa hyvän sanoman kylvämisestä, mutta ei se helppoa ole ollut.

Puolisoni ei ole uskossa ja seksuaalisuuteni rajoittaminen on ollut hänen kannaltaan negatiivista, hän nimittäin piti minusta flirttailevana ja seksikkyyttäni enemmän esille tuovana enemmän kuin nyt pidättäytyväisempänä.

Ainoa läheinen uskovainen ystäväni taas on hyvin lakihenkinen ja muita tuomitseva, mikä ei helpota tilannettani.

Missä on uskon ilo vai onko tämä nyt sitä ristin kantamista ja elämänsä kadottamista löytääkseen sen oikean elämän Jeesuksessa?

Pelkään vaan, että kun oikein tiukkaan muottiin yritän itseni änkeä, niin jossain kohtaa pato murtuu?

3

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • capretsö

      Hei, otan osaa vai mitenkä se pitäisi sanoa, tunnistin melkein itseni kirjoituksestasi. Minäkin olen pohtinut näitä asioita paljon. Olen myöskin halunnut uudistua uskossani. Äsken kun kirjoitin sinulle pidempään niin jostain syystä kirjoitukseni katosi yhtäkkiä, ilmeisesti paholainen on tämän takana, en nyt jaksa samaa toistaa enää uudestaan.

      Toivotan sinulle tsemppiä - ja kyllä me perille päästään Taivaan Isän johdolla. Siunausta!

    • OlviIII

      Käy alkossa, nussi vaimoas, lainaa kirjastosta filosofian-, ja psykologiankirjoja ja löydä itsesi uudelleen.

      • exfundis

        Tätäpä komppaan ;) On tärkeintä,että et anna KENENKÄÄN toisen ihmisen,pastorin tms. määritellä sitä,mikä on tai ei ole syntiä,vaan käytät jumalan antamia aivoja hyväntekemiseen edes joskus jos pystyt! Sinusta eikä varmasti ystävästäsikään tule koskaan täydellistä tai synnitöntä,eli relaa vähän.. Juo joskus pari kaljaa,mutta vain se kaksi, himoitse joskus vaimoasi,mutta VAIN vaimoasi, muistaen viisaat sanat:kuka voi kantaa tulta helmassaan puvun palamatta? Puhtaille on kaikki puhdasta,mutta saastaisille ei ole puhdasta mikään ja tämän tulisi herättää tajuamaan,kuinka paaaljon tärkeämpää on pitää se sydän lähellä Jumalaa ja Häntä kaipaavana ja syntinsä ja armahduksen tarpeen tunnustuvana,kuin fariseusten tavoin maksella tilleista ja mintuista kymmenyksiä siunauksia metsästäen.. Kaikki on teille luvallista,mutta ei kaikki ole hyväksi-siis AIVAN kaikki-omalla vastuulla on päätellä,missä menee se oma raja. Jos et satuta välillisestikään ketään esim.niillä kahdella kaljalla joskus,ehkä olet liian yksinkertaisesti ja tietämättömästi ajattelevien seurassa liikaa? Ja muuten:mieti,MITÄ oikeastaan on "uudistua uskossa"? Tutustu esim uskontojenuhrientukeen,objektiivisesti ja kehittä itsellesi hiukan ymmärtämystä elämää ja rikkinäisiä ihmisiä kohtaan,sillä:"laupeutta minä tahdon,en uhria" :) Päätökset teet aina kuitenniin lopulta sinä itse ja veikkaanpa,että tulet lopulta siihen lopputulokseen,että et kestä tuota kristillisyyden kurkkua kuristavaa,rintaa puristavaa ja harteita taakoittavaa oppikokoelmaa ja tekohurskasta jeesustelua kovinkaan kauan,nää on niin nähty,valitettavasti. Väärä syyllisyys romukoppaan,olet ihminen,jonka osana on Jumalan antaman jaksamisen mukaan pyrkiä hyvään,eikä näännyttää itseäsi kun et täytä kirjanoppineiden ylihengellisten laumasielujen asettamaa mittaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4458
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      156
      3352
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      58
      2667
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2584
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      133
      2487
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1721
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1590
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      38
      1293
    Aihe