Kaikki ne pienet rentouttavat synnit

Juhanness

Olen luonteeltani ahdistunut ja neuroottinen ihminen. Rentoutusta elämääni ovat aiemmin tuoneet pienet synnit kuten masturbointi, tarot/enkelikortit, ennustelu, unien tulkinta, horoskoopit, jooga, keksittyjen hulvattomien tarinoiden kirjoittelu nettiin, flirttailu myös muiden kuin oman puolison kanssa, seksuaalisen "värinän" havaitseminen tavallisessa arkielämässä ihmisten välillä, seksuaaliset fantasiat (myös omaa sukupuolta edustavien kanssa) yms. Ongelmana näissä on myös tulkinnanvaraisuus, sillä osa noista on monen kristityn mielestä ihan ok ja osan mielestä taas ehdottamasti ei, etenkään tietoisesti harjoitettuna.

Uudistuin uskossani pari vuotta sitten ja siitä lähtien olen vältellyt yllä mainitun tyylisiä epämääräisiä ehkäpä syntisiä asioita. Olo ei ole siitä autuaammaksi muuttunut, vaan musta on tullut vähän kuin tahdoton zombie, joka yrittää olla Jumalalle mieliksi uhraten samalla omasta hyvinvoinnistaan.

Olen myös arka todistelemaan uskostani ja moni ystäväni kun on aika kristinuskon vastainen niin tuntuu melkein kuin sosiaaliselta itsemurhalta alkaa heillä julistaa uskoani.... Silti olen (monesti pakonomaisesti) todistellut tutuille ja tuntemattomille ja potenut huonoa omaatuntoa silloin kun en ole sitä tehnyt. Olen kuitenkin välillä saanut myös suurta iloa hyvän sanoman kylvämisestä, mutta ei se helppoa ole ollut.

Puolisoni ei ole uskossa ja seksuaalisuuteni rajoittaminen on ollut hänen kannaltaan negatiivista, hän nimittäin piti minusta flirttailevana ja seksikkyyttäni enemmän esille tuovana enemmän kuin nyt pidättäytyväisempänä.

Ainoa läheinen uskovainen ystäväni taas on hyvin lakihenkinen ja muita tuomitseva, mikä ei helpota tilannettani.

Missä on uskon ilo vai onko tämä nyt sitä ristin kantamista ja elämänsä kadottamista löytääkseen sen oikean elämän Jeesuksessa?

Pelkään vaan, että kun oikein tiukkaan muottiin yritän itseni änkeä, niin jossain kohtaa pato murtuu?

3

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • capretsö

      Hei, otan osaa vai mitenkä se pitäisi sanoa, tunnistin melkein itseni kirjoituksestasi. Minäkin olen pohtinut näitä asioita paljon. Olen myöskin halunnut uudistua uskossani. Äsken kun kirjoitin sinulle pidempään niin jostain syystä kirjoitukseni katosi yhtäkkiä, ilmeisesti paholainen on tämän takana, en nyt jaksa samaa toistaa enää uudestaan.

      Toivotan sinulle tsemppiä - ja kyllä me perille päästään Taivaan Isän johdolla. Siunausta!

    • OlviIII

      Käy alkossa, nussi vaimoas, lainaa kirjastosta filosofian-, ja psykologiankirjoja ja löydä itsesi uudelleen.

      • exfundis

        Tätäpä komppaan ;) On tärkeintä,että et anna KENENKÄÄN toisen ihmisen,pastorin tms. määritellä sitä,mikä on tai ei ole syntiä,vaan käytät jumalan antamia aivoja hyväntekemiseen edes joskus jos pystyt! Sinusta eikä varmasti ystävästäsikään tule koskaan täydellistä tai synnitöntä,eli relaa vähän.. Juo joskus pari kaljaa,mutta vain se kaksi, himoitse joskus vaimoasi,mutta VAIN vaimoasi, muistaen viisaat sanat:kuka voi kantaa tulta helmassaan puvun palamatta? Puhtaille on kaikki puhdasta,mutta saastaisille ei ole puhdasta mikään ja tämän tulisi herättää tajuamaan,kuinka paaaljon tärkeämpää on pitää se sydän lähellä Jumalaa ja Häntä kaipaavana ja syntinsä ja armahduksen tarpeen tunnustuvana,kuin fariseusten tavoin maksella tilleista ja mintuista kymmenyksiä siunauksia metsästäen.. Kaikki on teille luvallista,mutta ei kaikki ole hyväksi-siis AIVAN kaikki-omalla vastuulla on päätellä,missä menee se oma raja. Jos et satuta välillisestikään ketään esim.niillä kahdella kaljalla joskus,ehkä olet liian yksinkertaisesti ja tietämättömästi ajattelevien seurassa liikaa? Ja muuten:mieti,MITÄ oikeastaan on "uudistua uskossa"? Tutustu esim uskontojenuhrientukeen,objektiivisesti ja kehittä itsellesi hiukan ymmärtämystä elämää ja rikkinäisiä ihmisiä kohtaan,sillä:"laupeutta minä tahdon,en uhria" :) Päätökset teet aina kuitenniin lopulta sinä itse ja veikkaanpa,että tulet lopulta siihen lopputulokseen,että et kestä tuota kristillisyyden kurkkua kuristavaa,rintaa puristavaa ja harteita taakoittavaa oppikokoelmaa ja tekohurskasta jeesustelua kovinkaan kauan,nää on niin nähty,valitettavasti. Väärä syyllisyys romukoppaan,olet ihminen,jonka osana on Jumalan antaman jaksamisen mukaan pyrkiä hyvään,eikä näännyttää itseäsi kun et täytä kirjanoppineiden ylihengellisten laumasielujen asettamaa mittaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      61
      6703
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      60
      6039
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      126
      5243
    4. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      17
      3912
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      45
      3859
    6. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      132
      3490
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3470
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      172
      2945
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2799
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      60
      2645
    Aihe