Venäjä ja Kiina pitävät yhteisen vuosittaisen laivastosotaharjoituksen syksyllä Vladivostokin, Kiinan ja Japanin merellä.
Merisotaharjoitukseen osallistuu 30 sota-alusta, 60 hävittäjää ja helikopteria ja noin 1000 sotilasta.
Sotaharjoituksen tarkoitus on kehittää Venäjän ja Kiinan merivoimien valmiutta vastaamaan mihin tahansa uhkaan.
Venäjän ja Kiinan merivoimat ovat pitäneet yhteisiä laivastosotaharjoitiksia ja kehittäneet sotilaallista yhteistoimintaa sekä valmiutta vuodesta 2012 lähtien.
Merisotaharjoitukseen osallistuu 30 sota-alusta, 60 hävittäjää ja helikopteria ja noin 1000 sotilasta.
Sotaharjoituksen tarkoitus on kehittää Venäjän ja Kiinan merivoimien valmiutta vastaamaan mihin tahansa uhkaan.
Venäjän ja Kiinan merivoimat ovat pitäneet yhteisiä laivastosotaharjoitiksia ja kehittäneet sotilaallista yhteistoimintaa sekä valmiutta vuodesta 2012 lähtien.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Venäjä ja Kina ovat tehneet USAn ja NATOn 2 sotasuunnitelmaa tyhjiksi:
1) USA ja NATO eivät pysty sulkemaan Venäjän ja Kiinan kauppa- ja sotalaivaston reittejä eivätkä Venäjän ja Kiinan öljyn, kaasun, metallien kuljetuksia.
2) USAn ja NATOn on turha enää kuvitellakaan maihinousuhyökkäystä Kiinaan ja Venäjälle.
Ei Natolla ole ollut enää pitkään aikaan reaalimahdollisuuksia taistella edes Venäjää vastaan....se suurempi juttu on taktiset ydinaseet joilla jenkit kuvittelevat lamauttavansa Venäjän maavoimat ja komentokeskukset.
Mutta nyt sekin on sikäli hankala juttu, koska Venäjä on suoraan ilmoittanut iskevänsä jenkkilään asein, joita on mahdotonta torjua....laittaa miettimään?
Laittaahan se miettimään että kuinka paskahousu tuollainen ryssänhuora voikaan olla.
tiltun lapsellisia väittämiä?
Kriisitilanteessa Venäjän laivasto on pussissa sekä Itämerellä että Mustalla Merellä!
Toki se yynelle merelle sentään pääsee:-)
MIKSI kukaan tekisi maihinnousua Venäjälle, joka romahtaa talouteensa 1-2 vuoden sisällä muutoinkin:-)
Venäjän sotalaivasto on liikkuvuudessaan ja tulivoimassaan täysin ylivoimainen USA:n ja NATO:n laivastoon verrattuna ja kohta on Kiinakin, joskin Kiina tarvitsee vielä perinteisiäkin sotalaivoja omaan puolustukseensa.
Pitää paikkansa. Siksi Venäjä siirtää kömpelön lentotukialuksensa Välimerelle.
Usa ei uskalla enää yrittämäänkään lähelle Venäjän ja Kiinan rannikkoa lentotukialuksillaan:
1) Usan lentotukialukset ovat puolustuskyvyttömiä Venäjän ja Kiinan yliääniohjuksia vastaan
2) Usan lentotukialukset ovat puolustuskyvyttömiä Venäjän ja Kiinan ilmavoimia vastaan
3) Usa ei pysty operoimaan lentotukialuksillaan lainkaan Venäjää ja Kiinaa vastaan, sillä lentotukialusten on pysyttävä niin kaukana Venäjän ja Kiinan rannikolta, että Usan ja Naton hävittäjät eivät yllä operoimaan Venäjään ja Kiinaan kun tukialusten hävittäjien ja niiden aseiden toimintasäde ei riitä.
Jos Usa ja Nato ovat niin tyhmiä että työntävät lentotukialuksensa Venäjän ja Kiinan väliin niin se on sitten kunnon Sanwich.
Jos Trumpilla olisi valtaa tarpeeksi, tultuaan valituksi...lopettaisi hän vastakkainasettelun...nythän se on ollut miltei yksinomaan jenkkien provosointia.
Trumpista tulee vielä suurmies.
Jos Trumpilla olisi valtaa tarpeeksi, tultuaan valituksi...lopettaisi hän heti Tiltun vihaamat lentotukialukset. Trump on tekotukkansa alla Venäjän mies, jonka tavoitteet ovat yhtenevät Venäjän Tiltun kanssa! Siksi Tiltu miehestä tykkää!
Trump haudataan vielä kremlin mausoleumiin! Venäjä pokkuroi häntä vilä satojen vuosien päästä! Ellei sitten romahda seuraavan parin vuoden aikana!
Venäjä ja Kiina ovat jo maailman mahti. USA vain räpistelee enää.
Venäjä ja Kiina ovat jo maailman merivoimien mahti. USA vain räpistelee enää.
Taas tiltun lapsellisia väittämiä?
Kriisitilanteessa Venäjän laivasto on pussissa sekä Itämerellä että Mustalla Merellä!
Toki seTyynelle merelle sentään pääsee:-)
MIKSI kukaan tekisi maihinnousua Venäjälle, joka romahtaa talouteensa 1-2 vuoden sisällä muutoinkin:-)
Kiina liittyy Venäjän ja Syyrian sotarintamaan Syyriassa Usan, Naton rahoittamia, aseistamia, kouluttamia terroristeja vastaan.
Usa ja Nato eivät pysty hyökkäämään Venäjälle eikä Kiinaan meren kautta.
EI tietenkään kun ei ole pienintäkään sellaista aikomusta!
Huvittavaa (tai traagista pikemminkin) Valkeakosken Tiltussa on se, että hän uskottelee itselleen koko maailman käyvän jatkuvaa sotaa ja jutut ovat sitten sen mukaiset!
Tiltun ongelma on se, että:
- kukaan ei hyökkää Venäjälle
- kukaan ei hyökkää Kiinaan
- Suomi ei kuulu Natoon
- Suomi ei koskaan hyökkää vaan vain puolustaa omaa aluettaan
Tiltulle tuntuu olevan mahdotonta elää todellisuudessa silloin kun sota pärisee kaiken aikaa Tiltun lahossa kaalissa!
Venäjä ja Kiina sopivat eilen merisotaharjoituksen suunnitelman.
Harjoitus vielä vähän laajeni aiotusta.
Kiina osallistuu sotaharjoitukseen myös uudella lentotukialuksellaan.
Osana Kiinan ja Venäjän puolustuskumppanuutta Venäjä tuo maajoukkoja Kuriilien saarille prikaatin verran ja lisäksi ohjusten varoitusjärjestelmän.
Venäjä tuo corvettejaan Venäjän ja Kiinan sotaharjoitukseen eli Kiina taitaa ostaa niitä.
Kiina osallistuu lentotukialuksillaan, Venäjän lentotukalus on Syyriassa.
Venäjän jansen sukellusveneet osallistuu Kiinan ja Venäjän merisotaharjoitukseen.
Kiina joka isännöi Kiinan ja Venäjän merisotaharjoitusta ilmoitti että harjoitus vakauttaa alueen turvallisuutta ja että sotaharjoituksen avulla Venäjä ja Kiina oppivat operoimaan paremmin yhdessä.
Venäjä ja Kiina integroivat sotalaivastoaan.
Kiina ei 'integroi' yhtään mitään romahtavan Venäjän kanssa!
Vapiskaa+agressiivisen+NATO:n+kannattajat:+Kiinan+mahtavat+ja+loistavat+naissotilaat+paraatimarssilla.
https://youtu.be/-z5pRYacssM
These+are+awesome+and+bright+Chinese+female+soldiers.+
Chinese+women+comprise+about+4.5+percent+of+total+military+personnel+in+the+PLA.+Serving+in+the+military+enjoys+high+popularity+among+young+Chinese+women+because+it+opens+opportunities+for+education+and+training,+better+jobs+in+the+future,+possible+residence+in+cities,+and+higher+status+in+society.Nearly+all+women+soldiers+serve+in+traditional+female+roles+or+in+military+support+positions+and+are+concentrated+in+headquarters,+hospitals,+research+institutions,+and+communication+facilities.+There+they+serve+as+medical+workers,+administrative+personnel,+communications+specialists,+logistical+support+staff,+political+and+
propaganda+workers,+scientific+researchers,+and+technicians.+
Kauniita+kiinalaisia+naissotilaita+!
Beautiful+Chinese+Women+Soldiers!
https://youtu.be/V5qlW38vGnM
There+are+about+7+percent+women+in+Chinese+Military.+Many+of+them+are+in+officer's+rank+also+but+women+are+not+assigned+combat+role.+Chinese+women+soldiers+are+cute,+beautiful,+glamorous.+Women+in+Chinese+PLA+are+mostly+in+civilian,+non-+combat+role+like+doctors,+nurses,+administrative+staff+and+so+on.+There+is+also+no+women+fighter+in+People's+Liberation+Army+Air+Force(PLAAF).+Now,+female+soldiers+are+deployed+on+Military+Medical+Ships+in+PLA+Navy.+However,+China+exemplified+by+offering+women+the+officer's+rank.+Some+eight+women+ended+up+in+reaching+the+rank+of+Major+General+also.+Recently+Indian+Air+Force+(IAF)+&+Ministry+of+Defence+has+given+go+ahead+for+women+soldiers+in+combat+role.
Kiinan+Kansan+Vapausarmeijan+vahvuudesta+7+%+on+naissotilaita.+Monet+heistä+ovat+myös+upseereja.+Kiinan+naissotilaat+ovat+söpöjä,+kauniita,+lumoavia.+Kansanarmeijan+naiset+työskentelevät+enimmäkseen+siviilitehtävissä,kuten+sairaanhoitajina,lääkäreinä,hallintohenkilöstön+tehtävissä+ja+niin+edelleen.
Kansan+Vapautusarmeija+on+esimerkkinä+naisten+etenemiselle;
kahdeksan+naista+on+edennyt+kenraalimajuriksi+sotilasuralla.
Venäjä ja Kiinan yhdistävät asevoimiaan Usan ja Naton uhkaa vastaan.
Kiina ja Venäjä näyttävät 8 päivän ajan modernilla aseilla ja yhteisellä komennolla Usalle ja Natolle kenellä on hegemonia Etelä-Kiinan merellä.
Kiina ja Venäjä ovat strategisia talous- ja puolustuskumppaneita.
Filippiinit osallistuvat Venäjän Kiinan merisotaharjoitukseen virallisena tarkkailijana joka myös estää ulkopuolisia Usata ja Natoa häiriköimästä alueella.
Venäjän ja Kiinan merisotaharjoitus on upeaa seurattavaa, täysin toista maata kuin USAn, NATOn, Suomen merisotaharjoitikset, joiden kuviot tietää jo ennalta.
USAlle ja NATOlle tyypillisen asepröyhistelyn sijaan, Venäjän ja Kiinan merivoimat keskittyivät erilaisiin taktisiin, operatiivisiin muodostelmiin, organisoitumisiin, hyökkäykseen, puolustukseen, suojaamiseen, iskuihin jne.
Oliko harjoitus 'analoginen' vai 'digitaalinen'? :-D Sujuuko se ylivoimaisesti kymmenkertaisella äänennopeudella? :)
;-)
Ja tässä laivastoharjoituksessa säästetään polttoainetta. Kiinan laivat ovelasti hinaavat Venäjän sota-aluksia, jolloin myös perässä pysyminen on varmaa!
Tässäkin suhteessa Venäjän ja Kiinan merisotaharjoitus on aivan toista luokaa kuin vastaavat lännessä!
Kiinan laivaston komentaja kiitteli Venäjää ja heitti piikinkin että Usan ja Naton sukellusveneet eivät uskalla tulla lähemmäksi kun Venäjältä sotaharjoitukseen osallistuvat sukellusveneiden tuhoaja-alukset Admiral Tributs ja Admiral Vinogradov.
Taitaa se 'piikki' olla syntynyt Valkeakosken Tiltun lahoissa aivoissa?
Maailmassa EI OLE sotaa! Jos harjoitus pidetään kv vesillä ei kukaan uhkaa ketään olipa s-vene tai ei!
Tiltun ajatusmaailma on niin merkilklinen ettei sitä muut ymmärrä. Ei rauhan aikana merialueella liikkuminen mitään uskallusta vaadi!
Venäjällä ja Kiinalla on jo sotilaallinen herruus Aasiassa, mutta asiantuntijat arvioivat, että Usalla on vielä voimaa saattaa Aasia epävakauden tilaan.
Olet oikeassa: Usa ja Nato eivät tosiaankaan uskalla sukellusveneillään lähellekään Venäjän ja Kiinan merisotaharjoitusta.
Niillä on muutama pinta-alus kyttäämässä sotaharjoituksia, mutta niidenkin sijainnit on nätisti ilmoitettu Venäjälle ja Kiinalle.