Tähän valtion ylisuuret velat johtavat

http://www.uusisuomi.fi/raha/121003-talousennustajan-hyytavat-lausunnot-kriisi-alkaa-1102015-kantavaestot-nousevat

Todellinen rytinä on vielä näkemättä. Merkkeli ilmoitti eilen varmistavansa, että rytinä alkaa pakolaispolitiikkansa jatkamisen myötä.

Monia demareita, Vihreitä ym:ta ei tämä kiinnosta. Hehän toitottavat suomen olevan varakas maa, vaikka tilanne on tämä:http://velkakello.fi/

Nuoria ja anarkistejakaan ei tällainen liikauta, kuten ei monia mamuja ja matujakaan. Hehän ovat kaikki tietämättömiä taikka kuten monet mamut ja matut, että tahtovat Eurooppaan tuhoja.
7111
6Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Viherpunavassarit eivät tajua, ettei hyysäys ole sitä tuottavaa työtä. Elättien haaliminen maailmalta paranna yhtään Suomen taloutta. Suomen olisi saatava sitä vientikauppaa ulos maasta, se toisi sitä rahaa Suomeen. Voisko Suomi alkaa viedä tuota " Moniosaajainsinöörimamuja " johonkin päin ja saada siitä vientituloja ?
Että silleen.

3Äänestä
  • Onko yhtään ehdotusta, miten Suomen vientituloja voi lisätä?

    2Äänestä

Matuja tulee pienenä virtana edelleenkin koko ajan, joten viemistä riittäisi. Pienistä puroista kasvaa suuri matujärvi, jos ei saada sitä pientäkin virtaa loppumaan. Ainakin vienti pitäisi suhteuttaa tulijoiden määrään, niin ei pääsisi ongelmat kasvamaan, vaikka kalliiksi tuo kierrätyskin tulee jatkuvana.

3Äänestä

"- Tarvitaan lakeja, jotka estävät valtioita lainaamasta rahaa. Olemme samassa tilanteessa kuin 1860-luvulla. Raha ei tee muuta kuin tuottaa korkoa. Ääliöitä riittää joka puolelle, Armstrong sanoo dokumentissa."
Ja tuohon voisi lisätä, että nollaan painetut korot eivät lisää talouden vetoa - tekevät kyllä velkaantumisen helpoksi ja syövät pankeilta kannattavuuden edellytyksiä , ja niinpä niitä kriisipankkeja putkahtelee.
Kaikki on epätervettä kun mennään äärimmäisyyksiin, vaikka kuinka olisi niin mukavaa asunnonostajalle ja -rakentajalle se nollakorko ...hmm..

1Äänestä
  • Raha on vaihdon väline. Sillä ei voi mitata kannattavuutta.

    Äänestä

  • Jaa milläs sitten mittaat kannattavuutta?

    Äänestä

  • absoluuttinen kirjoitti:

    Jaa milläs sitten mittaat kannattavuutta?

    Ei ole kannattavuusmittaria, mikä kelpaisi kaikille. Yksi pitää laiskottelusta toisen ollessa työhullu. Yksi haluaa omistaa, toinen ei.
    Mediassa ei näy juttuja rahan synnystä. Rahan ympärille on luotu mieletön koneisto käsitteineen, että yksinkertainen totuus ei paljastuisi rahan voimalla juoksutettaville palvelijoille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tulevanäkyy kirjoitti:

http://www.uusisuomi.fi/raha/121003-talousennustajan-hyytavat-lausunnot-kriisi-alkaa-1102015-kantavaestot-nousevat

Todellinen rytinä on vielä näkemättä. Merkkeli ilmoitti eilen varmistavansa, että rytinä alkaa pakolaispolitiikkansa jatkamisen myötä.

Monia demareita, Vihreitä ym:ta ei tämä kiinnosta. Hehän toitottavat suomen olevan varakas maa, vaikka tilanne on tämä:http://velkakello.fi/

Nuoria ja anarkistejakaan ei tällainen liikauta, kuten ei monia mamuja ja matujakaan. Hehän ovat kaikki tietämättömiä taikka kuten monet mamut ja matut, että tahtovat Eurooppaan tuhoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu