Joo, mun elämä on siis hyvin jännitävää. Alotin juuri opiskelun sosiaalialalla amk:ssa, ja jo nyt oon alkanu epäileen et onko musta tähän.
Ensimmäinen päivä varsinkin oli aivan HIRVEÄ!!
Jouduin ensimmäisenä esitteleen ja kertomaan jotain itsestäni 40 henkisen ryhmän edessä. Musta tuntu et mä kuolen siihen paikkaan! Seuraavaks meidät jaettiinkin Tutor-ryhmiin, jonka kans sit vietettiin lähinnä loppupäivä. Olin siis aivan kauhusta kankea!! Jotenkin sain melko normaalisti sanottua aina asiani, mut kyllä kaikki varmaan näki mun olemuksesta ja naamasta, millanen "luuseri" olen. Melkein kuulin niiden ajatukset, et miten toi on voinu tänne päästä, ja miten toi täällä selviää. Sen jälkeen tunnilla jos vaikka mun vieressä istuva tyyppi sano jotain opelle, niin et kaikki kääntyy kattoo sinne päin missä istuin, alko mun suu nykimään jännityksestä.
Suurin osa kursseistakin suoritetaan kuulemma ryhmätöinä ja esitelminä! Tää koko viikko on ollu yhtä jännittämistä.. mä melkein tärisen kauhusta, jos tiedän et mun pitää sanoo seuraavaks jotain.
Mut oon kuitenkin todella kiinnostunut tästä alasta, ja uskon et mulla on ihmisille annettavaa.
En mä pahemmin jännitä pienessä ryhmässä puhuessani,mut jos pitää yllättäen puhua niin et koko ryhmä kuulee..
Siis just tällaset yllättävät sosiaaliset tilanteet, johon ei oo voinu varautua, on mulle kauhistus!! Meen aivan pakokauhun valtaan, sydän hakkaa hulluna, tärisyttää jne..
Mut työelämässä oon pärjänny mielestäni hyvin!!
Työ yhteisö kun pysyy aina samana, ja on sopivan kokonen. Se et osaa hommansa, antaa rohkeutta muutenkin. Ja muutenkin ne tilanteet työssä on ihan erilaisia..
Onko muilla ollut vastaavanlaisia kokemuksia?
Onko joku hyvä lääke, mikä auttais? En haluis luovuttaa heti alussa.
sosiaaliala + sairaalloinen jännittäminen
8
5067
Vastaukset
- oneheart
...kauhee jännittää, etenkin sosiaalisissa tilanteissa. Esiintymiset just ja ylipäänsäkin kun "joutuu" avaa oman suunsa isomman ryhmän eessä. Olen saanut apua Propralista, se on jännityslääke ja auttaa mm. pulssiin, siis se niinku alentaa sydämensykettä. Mä suosittelisin sitä sellasiin tilanteisiin, se rauhottaa ja silleen kohottaa sit itsetuntookin.
- jännittäjä
Olen itsekkin kova jännittämään, olen opiskellut pari vuotta amk:ssa terv.alaa. Alussa pärjäilin jännitykseni kanssa melko hyvin...mutta toisena vuoteni se paheni, alkoi paniikkikohtaukset. Aikani siinä panikoituani tajusin hakea apua ja olen kohta vuoden syönyt yhtä masislääkettä rauhottavaa. Se on jonkinverran helpottanu.
Ehkä jännitys voi kohdallasi helpottaa kunhan pikkuhiljaa tulet tutuiksi muiden opiskelijoiden kanssa.
Elä vielä tässä vaiheessa luovuta, puhu vaikka opettajalle, terkkarille tai jollekkin! Uskon että saat apua jännittämiseen, se on kuitenkin aika yleistä. Eikä jännitys ole todellakaan este opiskella sosiaalialaa! Jotkut käyttävät jännitykseen lääkettä nimeltä Propral (ei ole mielialalääke), joka rauhoittaa noita oireita.
Kannattaa käydä lääkärissä, se auttaa sua sit etiäpäin. Voimia!- edellisen viestin kirjoittanut
Sorit, tuli sama nimimerkki kun ekan viestin kirjoittaneella.
- tärisijä
kuulostaa tutulta!itse opiskelen myös sosiaalialaa ja ONNEKSI on keksitty lääke nimeltä propral,luulen että sullekkin löytyy apu siitä. se on oikeasti helpottanut mun elämää ja tuonut itsevarmuutta, eikä ole edes pitkään käytettynä mitenkään haitallista eikä aiheuta riippuvuutta. mietin itsekkin ennenkuin aloitin koulun että mitä tällainen jännittäjä alalle hakee mutta pidän työstä kuitenkin eikä jännittäminen saa olla este jos muuten alasta tykkää. kärsin etenkin jännittäessäni käsien tärinästä, tämä ilmenee mm. kahvikuppineuroosina ja jos pitäätehdä jotain tarkkaa muiden nähden. ja koulussa esiintyminen tietty. ei muutaku lääkärille reseptiä hakeen, helpottaa huomattavasti elämistä ja jokapäiväisestä elämästä selviytymistä!
- jännittäjä myös
Opiskelen samaa alaa ja minua on vaivannut sama ongelma..Sanoisin, että vaiva on yllättävän yleinen.Itsekkin jännitän kamalasti luokan edessä puhumista, esitelmän pitoa ja yleensä suun aukaisemista koko ryhmän kuullen. Keskustelin asiasta terkkarin kanssa ja sitä kautta sain esiintymisjännitysoireita lieventävää Propral nimistä lääkettä.En ole vielä kokeillut sitä,mutta luotan sen toimivuuteen..Ei jännittäminen tee kenestäkään huonompaa, kyllä mekin täällä pärjätään!Mun mielestä sinunkin kannattaa puhua asiasta vaikka terkkarille, niin varmasti saat jonkinlaista helpotusta ongelmaan!
- Jännittäjä
Juu, kiitos rohkaisevista vastauksistanne!!
Mitenköhän paljon toi kyseinen lääke mahtaa maksaa, ja kuinka nopeasti se vaikuttaa?
Käytättekö sitä säännöllisesti vai pelkästään esitelmien/muiden jännittävien tilanteiden yhteydessä? Entäs noi masis lääkkeet ja rauhottavat? Voiko niistä tulla riippuvaiseksi?
Entä onko noi oireet poistunu täysin vai osittain?
Joo, pahin ongelma tässä mun kohdalla on just puhuminen. Kun mua alkaa tärisyttää tai hikeä pukkaa päälle, ja muutenkin oon ihan pakokauhun vallassa, tuntuu, ettei puhumisesta yksinkertasesti tule mitään. Jotenkin oon tän viikon selvinny, mut joskus aikasemmin lukiossa mun koko kroppa oli niin jännityksen vallassa, et mun puhe kuulosti ku jonku keitysvammasen puheelta. ( Ei millään pahalla kehitysvammasia kohtaan.. ) Ääni alkaa tärisemään, ja puhe kuulostaa hirveen kankeelta mongerrukselta.
Arvaa haluaako kukaan olla mun kans ton jälkeen tekemisissä?!
Mul on varmaan oikeesti joku paniikkihäiriö, aikasemmin mul oli lisäks hirvee bussi-kammo, syömis-kammo muiden nähden, suurten ihmis joukkojen kammo ym..
Ihaninta aikaa pitkästä aikaa mun elämässä olikin just välivuosi lukion jälkeen. Sain elää just omilla ehdoillani, ja toimia sen mukaan ku tuntu hyvältä. Mitään ei ollut varsinaisesti PAKKO tehdä. Pärjäsin hyvin töissä, ja melkein unohdin oireeni, kunnes PAM.. siinä ne taas ilmaantu vieraassa ympäristössä vieraiden ihmisten kanssa. - F 41.0
Jännittäjä kirjoitti:
Juu, kiitos rohkaisevista vastauksistanne!!
Mitenköhän paljon toi kyseinen lääke mahtaa maksaa, ja kuinka nopeasti se vaikuttaa?
Käytättekö sitä säännöllisesti vai pelkästään esitelmien/muiden jännittävien tilanteiden yhteydessä? Entäs noi masis lääkkeet ja rauhottavat? Voiko niistä tulla riippuvaiseksi?
Entä onko noi oireet poistunu täysin vai osittain?
Joo, pahin ongelma tässä mun kohdalla on just puhuminen. Kun mua alkaa tärisyttää tai hikeä pukkaa päälle, ja muutenkin oon ihan pakokauhun vallassa, tuntuu, ettei puhumisesta yksinkertasesti tule mitään. Jotenkin oon tän viikon selvinny, mut joskus aikasemmin lukiossa mun koko kroppa oli niin jännityksen vallassa, et mun puhe kuulosti ku jonku keitysvammasen puheelta. ( Ei millään pahalla kehitysvammasia kohtaan.. ) Ääni alkaa tärisemään, ja puhe kuulostaa hirveen kankeelta mongerrukselta.
Arvaa haluaako kukaan olla mun kans ton jälkeen tekemisissä?!
Mul on varmaan oikeesti joku paniikkihäiriö, aikasemmin mul oli lisäks hirvee bussi-kammo, syömis-kammo muiden nähden, suurten ihmis joukkojen kammo ym..
Ihaninta aikaa pitkästä aikaa mun elämässä olikin just välivuosi lukion jälkeen. Sain elää just omilla ehdoillani, ja toimia sen mukaan ku tuntu hyvältä. Mitään ei ollut varsinaisesti PAKKO tehdä. Pärjäsin hyvin töissä, ja melkein unohdin oireeni, kunnes PAM.. siinä ne taas ilmaantu vieraassa ympäristössä vieraiden ihmisten kanssa.Käyhän Yliopiston Apteekin nettisivuilla,siellä hinnat ym.
Propral on todella edullinen,beetasalpaaja,40 mg purkki maksanee alle 10 euroa/100kpl.
Antidepressantteihin ei synny varsinaista riippuvaisuutta,silti ne aloitetaan ja lopetetaan sivuvaik.johdosta asteittain,rauhoittaviin syntyy riippuvaisuus ja useimmiten toleranssi kasvaa.
Millään lääkkeellä harvan oireet kokonaan poistuvat,suosittelen sinulle kognitiivista terapiaa.
Sinulla tuntuu olevan noita fobioitakin(on ollut) suht paljon,joten sinuna varaisin ajan psykiatrilta ja lähdette sitten hänen kanssaan suunnittelemaan sinulle hoitosuunnitelmaa.
Paniikkihäiriödiagnoosia oireesi eivät oikein täytä,kriteereinä diagnoosiin on liuta oireita,osa sinulla on,mutta kaikki ahdistus/jännitys ei ole varsinaista paniikkihäiriötä.
Sinun diagnoosisi lienee sos.fob.
- Ex-superjännittäjä
Voisin sanoa, että tiedän oikeastaan jännittämisestä kaiken. Olen entinen superjännittäjä. Sosiaalinen jännittämiseni oli aikoinaan sitä luokkaa, että jouduin jopa jättämään työpaikkani. Kauppaan en enää mennyt, kuin ihan pakon edessä, samoin pankit ja lopulta jopa tutut kyläpaikat olivat kauhistus.Eli olin jo hyvin lähellä täydellistä "mökkiytymistä". Söin rauhoittavia, jotka hieman helpottivat, mutta tekivät elämän muuten hankalaksi, tuoden mukanaan valtavan väsymyksen ja tunteen siitä että "olin outo". Pelkäsin oikeasti, että olin tulossa hulluksi.
Jännittäminenhän on tunne ja tunnettahan ei voi järjellä käskeä. Eli vaikka kuinka tolkutat itsellesi, että tässä ei kannata nyt jännittää, niin se ei auta pätkääkään. Hulluksi tulemisen pelko on turha, siitä ei ole kysymys. Jännittäminen on valtavan yleistä, mutta itse ei sitä välttämättä tiedä. Sitä luulee olevansa outo ilmiö normaaleitten ihmisten joukossa. Väärin. Jännittäjiä on todella paljon, mutta kuka sitä nyt muille mainostaa ja muut eivät sitä useimmiten edes huomaa. Jännittäjä itse luulee että kaikki muut huomaavat sen, mutta näin ei ole.
Itse sain aikoinaan avun suggestoterapiasta. Epäilin aluksi vahvasti koko asiaa, mutta enpä epäile enää.Terapia kestää kauan ja auttaa pikkuhiljaa, mutta auttaa varmasti. En olisi silloin pahimpina aikoina voinut ikinä uskoa, että joskus olen jännityksistä täysin vapaa.Tänä päivänä olen esimiesasemassa ja joudun olemaan paljon "esillä", mutta suorastaan nautin siitä. Terapiassa on kyse täydellisen rentoutumisen oppimisesta ja siinä käydään läpi vanhoja, ehkä vaikeitakin asioita, joista jännittäminen on saanut alkunsa. Jännittäminenhän ei kuulu ihmisen normaaleihin tuntemuksiin, vaan se on syntynyt joidenkin asioiden vaikutuksesta. Tästä syystä se on myös poistettavissa oikeilla menetelmillä. Urheilijat käyttävät sitä paljon keskittymiskykynsä, ja sitä kautta suoritustensa parantamiseen. Myös ammatikseen esiintyviä ihmisiä on paljon tässä joukossa.
Suosittelen todella lämpimästi kaikille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 192635
- 441291
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70947Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää138925- 45871
- 61842
- 42806
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44795Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe165766Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis134725