Täysin työkykyisiltä ja liikkuvilta ihmisiltä

Hyväidea

on evättävä oikeus eläkkeelle jäämiseen ja eläkkeiden maksamiseen. Miksi jäädä eläkkelle kun voivat liikkua ja tehdä töitä normaalisisti. Eläke on annettava niille joilta on mennyt hyvä liikkumiskyky ja työn teon majhdollisuus.
Kaikki työkykyiset jatkakoot töitä.
Eläke heille jotka eivät pysty kunnolla liikkumaan eikä enää oel tilanteen tasalla.

13

253

2Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kansalainentäs

      No et tunnu olevan tilanteen tasalla sitä se tekee,kun liikaa pohtii.

    • Nojotvain

      Jätetään se kunkin työkyvyn määrittäminen alan ammattilaisille.

    • hethteh

      Ehdotan , että kaikki trollit lähetettään Siperiaan pakkotyöhön.

    • Tiedätkö, että on olemassa eläkeläisiä, joilla on mennyt työ- ja toimintakyky, vaikka he näyttävätkin ulkopuolisen silmiin ihan tavallisilta tallaajilta, terveilta ja liikkuvat itse? Minä kuulun heihin. Minulla on liikenneonnettomuudessa tullut vaikea aivovamma ( muut sinunlaisillesi useimmiten näkymättömät vammat kuten ataksia), jonka takia en kykene enää työhöni tai mihinkään muuhun samantasoiseen työhön. Sitä eivät voi sanoa täysin ulkopuoliset, kykeneekö joku työskentelemään vai ei, vaan se on lääkäreiden, kuntouttajien yms. selvitettävä, kuten minunkin tapauksessa tehtiin. Olin omassa työpaikassani työkokeilussa ja koko työkyvyn arvioimisprosessi kesti pari vuotta. Kertoo ehkä sekin jotain, että ennen kuin työkykyä lähdettiin selvittämään, olin sairaslomalla 3 vuotta - toipumassa yksinkertaisesti vammoistani.

      • kaikkieinäypäällep

        Minä olen myöskin fyysisesti hyväkuntoinen, olen työelämässä , fyysisesti aika raskaassa työssä. Ikää 56-vuotta. Nyt todettu vaarallinen sydänsairaus, mikä tulee rajoittamaan työkykyäni paljon. Leikkaus ei vielä ole kardiologin mukaan mahdollinen, vaan tilannetta seurataan.

        Työnantajalla vaikeuksia uskoa lääkärinlausunnoista huolimatta ettei raskaita nostoja yms. sairautta pahentavaa voi tehdä, kun " olen niin hyväkuntoisen näköinen ja soveltuva "työhöni


    • roletaari

      Tuolla ehdotuksella olisi kaamea seuraus.
      Ennestäänkin huonokuntoinen, työtön, laiskotteleva nuorisomme rappeutuisi nykyistäkin tehokkaammin ja sehän tulisi yhteiskunnalle kalliiksi ja pahenisi tulevaisuudessa.

      Kokonaisuuden kannalta olisi parasta, että ihmiset eläköityisivät ajoissa ja mahdollisimman terveinä.

      Ennen lopullista eläköitymistäni 60 vuotisena ehdin kehittymään lupaavaksi alkoholistiksi työvuosina koetun sydäninfarktin kera syöden reippaita annoksia verenpaine- ja kolestrolilääkkeitä.
      Kun vapaus koitti niin pystyin hoitamaan itseni kuntoon.
      Vaimoni eläköityi viime tipassa 52 vuotisena.

      Tämä on yhteiskunnalle halvinta sekä terveydenhoitokustannusten, että nuorten työllistymisen muodossa.

    • tähänsemenee

      Tuotahan se Sipilän hallitukset toimeet on suoraan sanottuna.

    • taj

      Kelahan arvioi nytkin pystyykö työkyvyttömyyseläkkeelle hakija minkäänlaiseen työhön. Jos oikein tiukka linja otettaisiin, niin jos ei ole neliraajahalvaantunut, niin kyllä johonkin pystyy. Ainakin puhelinmyyjäksi.

      Julkishallinto on erikseen. Sieltä pääsee eläkkeelle heti jos ei omaan työhön pysty.

      • Ei pidä paikkaansa. Ei sieltä pääse eläkkeelle yhtään sen helpommin kuin muualtakaan. Samalla tavalla työkyky arvioidaan, olipa työnantaja julkinen tai yksityinen.

        Se ero systeemeissä kuitenkin on, että liikenteen henkilövahingoissa arvioidaan työkyky OMAAN tai muuhun koulutus- ja kokemustasoa vastaavaan työhön (paitsi jos itse haluaa toisin). Minusta se on ihan oikein ainakin samanlaisissa tapauksissa mitä minulla, että työkyvyttömyyteen eli eläkkeeseen johtaneet vammat aiheutti minulle toinen ihminen omalla ajovirheellään.


      • BUAH_ihmettelee
        Piukka kirjoitti:

        Ei pidä paikkaansa. Ei sieltä pääse eläkkeelle yhtään sen helpommin kuin muualtakaan. Samalla tavalla työkyky arvioidaan, olipa työnantaja julkinen tai yksityinen.

        Se ero systeemeissä kuitenkin on, että liikenteen henkilövahingoissa arvioidaan työkyky OMAAN tai muuhun koulutus- ja kokemustasoa vastaavaan työhön (paitsi jos itse haluaa toisin). Minusta se on ihan oikein ainakin samanlaisissa tapauksissa mitä minulla, että työkyvyttömyyteen eli eläkkeeseen johtaneet vammat aiheutti minulle toinen ihminen omalla ajovirheellään.

        Mutta, mutta, PÖTKÖPÖLVÄSTI, sinähän olet kertonut joutuneesi nuorehkolla iällä katalan spyyk... eikun fyysisen sairauden runtelemaksi??? Nyt syynä onkin sitten jonkun toisen ajovirhe. Keneen viittaat? Omiin vanhempiisi, ehkä?


      • Kyllä se oli poliisin mukaan toisen syy, kun ajoi minun päälleni suojatiellä (ylitin tietä suojatietä pitkin, mutta en muista tilanteesta yhtään mitään, filmi meni poikki yli kuukaudeksi). En siis ole minkään sairauden runtelema, vaan yliajossa vaikeasti vammautunut.


    • Höhöhöhöhö

      Eipä työttömällä ole varaa paikkakuntia vaihdella muutenkaan että se siitäkin vai tajutaanko täällä että se maksaa jo muutaman tonnin heti alkuunsa...ei taideta tajuta jos itse sitä ei ole tarvinnut tehdä. Työtön ei saa pankistakaan lainaa edes 1000€ että se siitä.

    • Loispummi

      Mitä töitä pitäis jatkaa kun ei niitä missään oo...Just.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2137
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      42
      2105
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1070
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1013
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      284
      906
    Aihe