mikä on splatter-elokuva?
tyhmä kysyy, varmaan väärästä paikastakin...
tyhymä
5580
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
on luokiteltu genreihin eli kategorioihin, niin ku musakin. On "tavanomaista" horroria, haunded, splatter, gore etc.
Splatter on siis nimensämukaisesti verellä/eritteillä mässäilyä, ehkäpä hieman mustalla huumorillakin höystettyä, pilke silmäkulmassa tehtyä. Yksittäisessä leffassa voi tietysti esiintyä kaikkia kauhun lajeja, eikä näin ollen voi leffaa luokitella just ja ainoastaan määrätyn kategorian alaisuuteen.
Nyt kun tuli puheeksi, niin voisin kysäistä että mitä eroa on splatterilla ja gorella? Ja mitä on haunded? Pitikö lukea haunted? Kertokaahan muitakin lajeja ja esitelkää niitä.
(Jonkun on kysyttävä tyhmätkin kysymykset ja jostainhan tämäkin on opittava...)
Kun puhutaan splatter- ja gore-elokuvista puhutaan yleensä samasta asiasta.
Splatteria käytetään yleensä kun puhutaan verellä ja suolenpätkillä mässäilevistä elokuvista genrenä, kun taas gorella tarkoitetaan monesti sitä itse kohtausta (this movie has many gore scenes). Tosin gorea käytetään usein myös puhuttaessa mässäilevistä elokuvista genrenä. Eli termit ovat oikeastaan TÄYSIN sama asia :)
Sanakirjan mukaan:
splatter = roiskahtaa, roiskia, roiske, lätinä
gore = hyytynyt veri
Haunted taas tulee sanasta haunt = kummitella, ahdistaa, kiusata, vaivata jne
Esim haunted house = kummitustalo
-kaupallisuutta ja ihmisten kulutusta vastaan
-mainoksista ja ison budjetin leffojen mokista pilaa.
-niissä tehdään pilaa todistelusta ja siitä että
kun ison budjetin leffat yritetään suunnata kaikille.
splatterelokuva on useimmiten kauhuelokuva, jossa veri lentää aivan liioitellusti ja suolenpätkiä ja muitakin sisäelimiä löytyy. tämmöistä tapahtuu etenkin zombielokuvissa. jos haluat hyvän esimerkin splatterelokuvasta, kannattaa katsoa joku saw, braindead/dead alive, the beyond.... myös muutama zombikomedia on aika verinen: return of the living dead ja shaun of the dead