ase- ja aateveljet. Molemmat tappoivat kommunisteja ja Suomen punaisia. Mikä jäi kesken Suomen lahtareilta 1918 niin sen Stalin vei ystävällisesti loppuun 1930-luvulla tappaessaan punapakolaiset.
Voiko enää liikuttavampia ase- ja aateveljiä olla. Hillitön väkivalta ja raakuus sekä kommunistien vihaaminen yhdisti nämä kaksi samaa päämäärää tavoittelemaan.
Voiko enää liikuttavampia ase- ja aateveljiä olla. Hillitön väkivalta ja raakuus sekä kommunistien vihaaminen yhdisti nämä kaksi samaa päämäärää tavoittelemaan.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Stalin tapatti maastaan kaikki kommarit ja Suojeluskunta teki sen täällä. Sitte Stgallin tapatti kaikki ne suomalaispunikit, jotka olivat päässee täältä valkoisia pakoon, buaaah ! Aika kornia on, todellakin.
Kun mennään ääripäihin niin tullaan yhteen. Suomen lahtarit ja Stalin, samaa sairaan väkivaltaista porukkaa molemmat. Jotakin piti aina vihata ja mieluummin tappaa pois ja näillä se joku oli Suomen punaiset.
Kyllä se päälahtari ja Stalinin koira Otto-Ville oli säälmätön pyöveli rajan takana.
Huttila-Tarkkis on ennen puolustanut Stalinia, miten hän on nyt kääntänyt takkinsa.
Sellaista kirjoitusta et löydä missä Anni puolustaisi Stalinia eli valehtelet taas kuten aina. Pystyisitkö edes yhden kerran kirjaileen totta, yrittäisit meidän muiden palstalaisten mieliksi.
Ainoa valehtelija on tällä palstalla hutila.
"meidän muiden palstalaisten mieliksi."
He, niin onhan teitä Huttiloita ainakin yksi, jopa kaksi. Kun riennät puolustamaan itseäsi, tai jopa siis voit olla ihan toinen henkilö, on se varmin tae, olet(te) väärässä, taas kerran....
Hei, ei tämä ole terapiapalsta missä omat ongelmat voi yrittää ratkoa riehumalla sekona.
Stalin ja stalin... Se ukko oli luonteeltaan ylilyönteihin taipuvainen tiikeri. Mutta miljoonien kuoltuakaan ei haluta ottaa asiasta selvää. Tiikeri voi olla hyvä sotilas, muttei välttämättä hyvä kenraali.
Ja venäjästä ylipäätään...
"Ei maassa ole diktatuuri, vaan tyypillinen Venäläinen valtaeliitin johtama "hallittu" demokratia.
Tämän kokoisissa valtioissa (vrt.Kiina, USA jne.) ei toimi "länsimainen" demokratia, vielä, koska perinteitä ei ole. Jos Venäjällä toteutettaisiin laajaa demokratiaa, se johtaisi useisiin pieniin valtaklikkeihin, jotka eivät epäröisi käydä aseellista valtataistelua. Venäjä on arvostanut aina vahvaa johtajaa, koska parempi yksi roti, kuin julmettu kaaos. Yhdysvalloissa presidentti edustaa myös tällaista hahmoa.
Kun puhutaan populaatioista koko luokaa 150 milj., ei kaikesta voi äänestää. Jo pelkät kansalliset erot ovat niin suuret maan sisällä, että demokraattisilla päätöksillä saadaan aikaan tietämättömien keskuudessa nationalistista kiihkoilua, propagandaa ja muita ilmiöitä, jotka vesittävät itse asiat. Siksi Venäläinen haluaa mieluummin luottaa johtajaansa, kuin tapella keskenään 1917-1920 malliin. Moni pitääkin länsimaisen demokratian rantautumista Venäjälle hajoamisen esiasteena. Siksi mm. ns. oranssi-vallankumous Ukrainassa, Georgiassa jne. koettiin todelliseksi uhaksi."
Että se on turha mollata jotain valtiota sen kehitysasteen tai olosuhteiden takia. Jos lasten annetaan kasvaa ikäluokkansa mukaisesti, niin miksei valtioidenkin? Venäjä tulee muuttumaan. Mutta se on sen oma asia. Kyllä sitä uskonnollisesti puhutaan ihmislapsista, mutta kun kyse on valtiosta, joka sekin perustuu ihmisen mielikuvitukseen, ilmeisesti kuvitellaan, että kaikkien valtioiden pitäisi kehittyä samaan aikaan, ja omaksua esteettä se, mitä muutkin? Edes suomi ei ole tehnyt niin. Lopulta suomi pakotettiin siihen. Tulokset muhivat pinnan alla, ja euroopassa, etenkin ranskassa tulokset näkyvät lisääntyneenä mamujen väkivaltana.
Ennemmin vaikka hallittu meininki venäjällä kuten nyt, kuin eri etnisten riidat, jotka pirstovat venäjän pahimmillaan eri valtioihin, ja siitä ei välttämättä suomikaan selviä naarmuitta. Ellei venäjällä ankaraa kuria pidettäisi, vaan sallittaisi kiihkonationalistien nousu valtaan, olisi suomi nopeasti entinen.
Asia joka kiusallisena halutaan vieläkin salata. Suomalainen porvari ja Stalin, siinä hauska pari. Mutta yhteinen vihollinen eli suomalaisen työläinen yhdisti nämä kaksi näennäisesti toisilleen vihamielistä paskasakkia hyvillä mielin samaan murhaorgiaan.
Nolottanee varmaan Suomen porvareitä nähdä Stalin työnsä jatkajana ja loppuunsaattajana. Siksi siitä ei paljon puhuta eikä pukahdella.
Moni on miettinyt kuka tulee Putinin jälkeen valtaan. Venäläisiäkin kuulemma pelottaa tämä kysymys. Jotkut (monet) uskovat arvelevat, että suomen valtaa Putinin jälkeen tuleva.
Ärsyttävintä sodassa on hyvien yksilöiden tuhoaminen alentamalla heidän ihmisarvonsa poliittisella, kansallisella tai muulla käsitteellä, naisia tapetaan mm. selityksellä "huora", joka madaltaa kynnystä ampua toinen "kelvottomana". Kuitenkin ampujat ovat valmiit käyttelemään näitä "huoriaan" oikein mieluusti tilaisuuden tullen.
Jos ihmiset saisivat jotenkin kunniakäsityksensä ja ihmisarvokäsityksensä takaisin, kun kiinalainen sananlaskukin menee, ettei hyvälaatuisesta metallista tehdä nauloja, eikä kunnon miehistä tehdä sotilaita. Osasyy verilöylyihin voi olla kelvottomat psykopaattiset johtajat, jotka käyttävät alaisiaan mielihalujensa tyydyttämiseen. Eniten ihmisen pitäisi varoa "siivoamasta maailmaa" omien käsitystensä pohjalta.
Minullekin se on hankala asia. Olen luonteeltani härkä, ja sitä mieltä, ettei maailmassa ole kuin yhdellä härällä oikeus olla olemassa, ja leijonan kuussa syntyneet pitäisi hävittää kaikki, ja kieltää syntyminen noihin luonteisiin.
Minkäs ihminen vihollisuuksille mahtaa? Mutta vihollinen tuntuisi hyvältä olla olemassa. En ihmettele, että joillekin ihmisille verilöylyt ja massamurhaamiset ovat hyvin luonnollinen asia. Suurin osa kuuluisista diktaattoreista on muuten syntynyt härän vuonna. Nämä asiat ovat useimmille ihmisille tuntemattomia. Silti he ovat valmiit tuomitsemaan ennemmin muita, koska eivät halua ymmärtää näitä. Olen varma, ettei Stalin joutunut mihinkään "helvettiin".
Olikohan Suomen suojeluskuntien eli valtion ja neukun kesken sovittu siitä, että kun Stalin tapattaa Suomen punapakolaiset niin Suomi siitä hyvästä sitten jollainlailla palkitsee Neuvostoliiton. Maailma on ihmeellinen paikka eikä kaikki konkelot tule koskaan yleiseen tietoisuuteen.