Usko Jumalaan on sama asia kuin moraalinen realismi ja moraalinen realismi on sama asia kuin usko Jumalaan. Tiedätkö mitä moraalinen realismi tarkoittaa?
Moraalinen realisti pelastuu
13
216
Vastaukset
- logiikka
Moraalinen realismi on uskoa ihmisestä riippumattomaan objektiiviseen moraaliin. Tämä ei suinkaan ole sama asia kuin usko Jumalaan. Objektiivista moraalia voidaan etsiä vaikka mistä ja pyrkiä perustelemaan vaikka millä, kuten vaikkapa epämääräisellä "luonnollisuuden" käsitteellä, ja toisaalta on ihan mahdollista uskoa vaikka minkälaisiin jumaluuksiin olettamatta aidosti objektiivista moraalia.
- seeioleväärinnnnnnnnnn
Olet väärässä. Jumala on nimenomaan Sana ja tuo sana pitää sisällään ihmisestä riippumattoman objektiivisen moraalin.
- D23
seeioleväärinnnnnnnnnn kirjoitti:
Olet väärässä. Jumala on nimenomaan Sana ja tuo sana pitää sisällään ihmisestä riippumattoman objektiivisen moraalin.
Vastaa tähän: Onko jokin asia moraalisesti oikein koska jumala sanoo, vai sanooko jumala sen olevan moraalisesti oikein, koska se on moraalisesti oikein?
Jos valitset ensimmäisen vaihtoehdon, niin mistä jumala on sen moraalin oppinut?
Jos valitset toisen vaihtoehdon, silloin moraali ei ole objektiivista vaan jumalan subjektiivinen mielipide. - seonväärin
seeioleväärinnnnnnnnnn kirjoitti:
Olet väärässä. Jumala on nimenomaan Sana ja tuo sana pitää sisällään ihmisestä riippumattoman objektiivisen moraalin.
Sillä ei loppujen lopuksi ole merkitystä, koska ihminen joutuu tulkitsemaan sitä ja sen takia siitä tulee subjektiivista.
seeioleväärinnnnnnnnnn kirjoitti:
Olet väärässä. Jumala on nimenomaan Sana ja tuo sana pitää sisällään ihmisestä riippumattoman objektiivisen moraalin.
"Olet väärässä."
Ainostaan luomassasi mielikuvitusmaailmassa. Siinä maailmassa oikeassa ja väärässä olemisella ei ole mitään merkistystä todellisuuden suhteen.- seeioleväärinnnnnnnnnn
D23 kirjoitti:
Vastaa tähän: Onko jokin asia moraalisesti oikein koska jumala sanoo, vai sanooko jumala sen olevan moraalisesti oikein, koska se on moraalisesti oikein?
Jos valitset ensimmäisen vaihtoehdon, niin mistä jumala on sen moraalin oppinut?
Jos valitset toisen vaihtoehdon, silloin moraali ei ole objektiivista vaan jumalan subjektiivinen mielipide.Et ymmärtänyt mitä tarkoitin. En tarkoittanut että Jumala kertoo ihmiselle mikä on oikea moraalikoodisto vaan Jumala=moraalikoodisto.
- D23
seeioleväärinnnnnnnnnn kirjoitti:
Et ymmärtänyt mitä tarkoitin. En tarkoittanut että Jumala kertoo ihmiselle mikä on oikea moraalikoodisto vaan Jumala=moraalikoodisto.
Eli siis mitä tahansa Jumala tekee, on moraalisesti oikein, kuten tappaminen?
- Kenenmoraali
Uskoissa ei ole mitää realismia.
Moraali on taas katsojasta kiinni. Vertaa vaikka isis john tai gwb, kumpikin lienee uskovaisia. - fda
Lisää tuubasooloa. Olet sinä melkoinen uunoilun mestari.
- seeioleväärinnnnnnnnnn
Jumalani on Buddha ellette sitä tienneet
- fda
Kas kun ei Paavali.
- avaaja.on.homo
Pikemminkin palliväli. Puhuu nivuksitaan ja haukkuu kaikkia. Typerä kuin jumalaton viisaana. Ei edes tidä mitä todellinen uskominen on.
"Tiedätkö mitä moraalinen realismi tarkoittaa?"
Varmaan samaa kuin jyrin "moraalinen oivallisuus", joka sisältää mm. lausumat, että raiskattu pitää kivittää hengiltä jos hän ei huutanut tarpeeksi kovaa, että evolutionistit saavat raiskata kenet tahansa, että homot ovat kauhistus vaikka jyri on itsekin homo, ja että jyri on itse maailman ainoa oikea kristitty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1124568Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu273324- 203145
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt442949Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1192779Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka492777Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172569Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132305MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142115- 71911