Olen sitä mieltä että sosiaalituet pitäisi ehdottomasti lopettaa. Järjestetään lämmin vuode ja 2000 cal ruoka ettei kukaan palellu tai kuole nälkään.
On järjetöntä että sosiaalitukilaiset vaativat samoja elämisen perusstandardeja kuin työssäkäyvät. Kaikenmaailman somppuloisetkin jäisivät savimajoihinsa kun ei tulisi enään iphonerahaa ja gelagoldia ylellisyystavaroihin.
On järjetöntä että sosiaalitukilaiset vaativat samoja elämisen perusstandardeja kuin työssäkäyvät. Kaikenmaailman somppuloisetkin jäisivät savimajoihinsa kun ei tulisi enään iphonerahaa ja gelagoldia ylellisyystavaroihin.
Vastaukset 74
Vanhimmat
Valkoisille tukia mustille lähetetään jo tukia Afrikkaan se on tasa-arvoa eikö niin?
Tuota voisi harkita siirtymäajaksi jotta saadaan ulkomailta tulleet kelan ja sossun ikuiset elätit lähtemään pois Suomesta.
Sun siirtymäajan muuttaa sipilä pysyväksi.
Eikö sitä voi verokorttiin laittaa ruksin kenelle haluat maksaa veroja.
olen ehdottanut samaa.
Sellainen sovellus nettiin jossa porukat saisivat itse päättää avustettavan kohteen.
Minä ainakin kannatan, kulttuuri jää sitten ilman
Toisaalta Suomen hallitus ottaa kokoajan vitusti velkaa ja niillä maksetaan näitä maksuja.
Jaetaan kansa kunnolla. Niihin jotka kannattaa sosialismia, sosiaalitukia sekä avoimia rajoja ja niihin jotka kannattavat työtä, yrittämistä ja sillä itsensä elättämistä.
Entä jos ei ole töitä?
Samoin olen sitä mieltä että kaikki koulutus ja kasvatus valtion rahoilla pitää lopettaa. Jos on varaa tehdä kakaroita niin pitää olla varaa kasvattaa ja kouluttaakin ne. Myös kaikki valtion varoilla tapahtuva terveydenhoito ja sairaanhoito pitää lopettaa. Jokainen maksakoon itse jos sairastuu tai tarvitsee terveyspalveluja. Myös valtion varoilla tapahtuva kaikki teiden ja infran rakentaminen ja ylläpito pitää lopettaa. Jos jonkun tarvii mennä jonnekin niin tehköön itse oma tiensä sinne. Oikeastaan koko valtion voisi ajaa kokonaan alas ja taas säästyisi paljon rahaa.
Maataloustuet ja yritystuet ovat sosiaalitukia siinä missä muutkin tuet. Pois vaan.
Kansallisooppera ja muut teatterit muutettava liikelaitoksiksi eli lippujen hinnat sellaisiksi että kannattavat ilman valtion tukea. Taitelija-apurahat ja eläkkeet lopetettava. Kaikki joutavat kirjallisuus, taide ja tiedepalkinnot myös kuten esim. Millenium palkinto joka annetaan aina ulkomaalaiselle.
Totta!
Yksi matu saa n. 1200 e/kk käteen.
Yhmatumamma 1 lapsi saa ainakin 2.200 e/kk käteen.
Yhmatumamma 2 lasta saa yli 2.533 e/kk käteen. Vuodessa yli 30.000 euroa.
Matupariskunta jolla on pari lasta saa ainakin 2600 e/kk käteen.
Matupariskunta jolla on kuutisen lasta saa ainakin 4000 e/kk käteen.
Vuodessa lähes 50.000 euroa!!!
HALUATKO MAKSAA 50.000 euroa JOKA VUOSI YHDELLE matuperheelle VUOSIKAUSIA?
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14128203/yhmatulle-2533-ekk-kateen!
Onko mikään ihme ettei ne mee töihin?
Suurin osa matuista on työttömänä.
90-luvulla tulleista monet ovat olleet elätettävinä KOKO tuon ajan!
Kuka muka maksaisi luku- ja kirjoitustaidottomille MONTA TONNIA kuussa palkkaa?
Vaikka ne olis kuinka luku- ja kirjotustaidottomia niin kyllä nekin osaa laskee, ettei todellakaan kannata mennä töihin kun saman saa tekemättä yhtään mitään!
500 euron PERUSTULO eikä yhtään mitään muuta!
Kolme tutkintoa ja pätkätöissä.
Tulot noin 20 000e/ vuodessa (miinus verot ja eläkemaksut)
Valmistumisvuotena kela otti takaisinperintään kahden kuukauden asumistuet, koska olin töissä mutta en saanut palkkaa. Palkka tuli maksuun vasta loppuvuonna.
Sanoivat, että "voi voi".
Onko matuille tehty koskaan takaisinperintää?
ei ihme (noilla tuilla), että somppu ei opi suomen kieltä edes viidessä vuodessa.
Onko niille sanottu, että niiden ei koskaan tarvitse tehdä täällä mitään?
Jos yh- mamma vetää 2500 euron /kk tuet.....asumistuki lapsilisät. Miten siitä voi tulla noin paljon?
Lastenteko loppuu, jos yh- mamma ei saa edes leipää itselleen.
Missäs on työpaikat? Osa-aikaduunia yh-mammalle? Toisaalta minne yh- mamma laittaa lapset jos hän menee töihin? Päivähoito maksaa ehkä enemmän kuin mamma saa palkkaa.
Matuille ei pitäisi antaa kuin AP:n ehdottama ruoka ja ehkä yhteismajoitus jossain asuntolassa. Nälkä loppuu ja viha alkaa jos ne maksetaan laiskan rauhallisiksi.
Mutta ei täällä ole niille työtäkään, kun tehtaita ei vaan ole eikä niillä ole kielitaitoa.
Aika toivoton yhtälö. Pelisääntöjä on muutettava.
Ehdotan ensimmäisenä EU eroa, että saadaan verovarat kotiutettua omiin kohteisiin.
Sosiaalitukia pitäisi korottaa, kansalaispalkka 2000 euroa käteen jokaiselle kun kerran töitä ei ole. Tulevaisuudessa talous ei enää voi perustua yrittämiselle eikä työntekoon.
Mistä nää arvon rahaakaikille sen 2000 euroa teet jokaiseen lapaseen jos kukaan ei tee mitään?
No lisää velkaa ottamalla kuten tähänkin asti.
Sehän on aina punavihervassareiden keino.
Nehän aina väittää ettei velkoja tarvitse maksaa koskaan takaisin.
Millä Isis sotii jos ei sosiaalitukia olis?
Jollainhan Vihreittenkin on elettävä, että kyllä sosiaalituet ovat tarpeellisia.
Tämä oli hyvin perusteltu, vaikkei oikeudenmukainen
Tilintarkastajat huomasivat että matuille toimeentulotukipäätös tehdään SUORAAN 3 vuodeksi kerralla?
Suomalaisille tehdään joka kuukausi uusi päätös.
Sosiaalijohtaja TUNNUSTAA videolla: "Turvapaikanhakijoille myönnetään toimeentulotukea kerralla kolmeksi vuodeksi!"
https://www.youtube.com/watch?v=6hoc81mDkew
Matut saa suoraan 3 vuodeks toimeentulotuet eikä niiden tarvi mitään tiliotteitaan kenellekään näytellä!
Matuilla ON siis JO PERUSTULO?!
Suomessa on nykyään yhdenvertaisuuslaki, joka määrää ettei ketään, EI siis myöskään aitosuomalaisia, saa syrjiä!!!
Syrjintä on kielletty riippumatta siitä, perustuuko se henkilöä itseään vai jotakuta toista koskevaan tosiseikkaan tai oletukseen.
Se mikä on sallittua toiselle, pitää olla sallittua myös muille!
Jos ja kun matut saavat toimeentulotukea kerralla 3 vuodeksi, niin sama pitää olla myös suomalaisille.
JUMALAUTA mitä menoa
Ne saa siis kolmenvuoden elatuksen samantein??!?!
Kyllä+näin+ikäväkyllä+on.
JOKAINEN+viimevuonna+tullut+matu+joka+SAA+OLESKELULUVAN,
SAA+100%+varman+tulon+ainakin+seuraavaksi+3+VUODEKSI!!!
Yksi+matu+saa+n.+1200+e/kk+käteen.
Yhmatumamma+++1+lapsi+saa+ainakin+2.200+e/kk+käteen.
Yhmatumamma+++2+lasta+saa+yli+2.533+e/kk+käteen.+Vuodessa+yli+30.000+euroa.
Matupariskunta+jolla+on+pari+lasta+saa+ainakin+2600+e/kk+käteen.
Matupariskunta+jolla+on+kuutisen+lasta+saa+ainakin+4000+e/kk+käteen.
Vuodessa+lähes+50.000+euroa!!!
EU alkaa jakaa helikopterirahaa kaikille kansalaisille...
http://www.verkkouutiset.fi/talous/rahaa kansalle keskuspankki-49408
Hyvä olisi myös jos eläkkeelle jäätäisiin jo 45 vuotiaina kuten Kreikassa
http://dailycaller.com/2015/07/03/retirement-at-45-and-8-other-simple-reasons-greece-is-imploding-right-now/
Sosiaalituet ovat selkeä haaste etenkin kansan ikääntyessä ja maksajien joukon harventuessa, kuten huomattukin on. Meidän yhteiskunnassamme kuitenkin huolehditaan heikommistakin, vaikka tukia tietysti on pakko leikata silloin, kun niitä ei ole varaa maksaa entiseen malliin. Keski- ja suurituloiset ovat kantaneet tätä taakkaa harteillaan jo pitkään pienituloisten jäädessä nettosaajiksi ja kerätessä tukia helpottamaan elämäänsä.
Ongelmistaan huolimatta pidän tätä vaihtoehtoa kuitenkin parempana kuin sellaista mallia, jossa vain hyvät lähtökohdat mahdollistavat elämässä pärjäämisen. Jossa sairaus voi olla kuolemantuomio, kun ei ole varaa hoidattaa itseään. Jossa vain rikkaiden lapset voivat hankkia korkekoulutuksen. Jossa työttömäksi jäävä on almujen varassa. Näin siitäkin huolimatta, että hyvät lähtökohdat eivät näytä ihmisessä herättävän laajalti kiitollisuutta ja halukkuutta tehdä töitä hyvinvoinnin ylläpitämiseksi tai jopa parantamiseksi.
Pelkästään viimevuonna myönteisen oleskeluluvan Suomeen sai 17.796 matua.
Kun jokainen heistä on oikeutettu tämän jälkeen n. 1200 euron KÄTEIStukeen JOKA kuukausi, niin vuodessa YHDESTÄ matusta kertyy lähes 15.000 euron vuosi nettokulut.
Eli nämä kustantavat suomalaisille veronmaksajille lähes 260 MILJOONAA?!
Tänä vuonna lisää matuja saa oleskeluluvan.
Summa KASVAA jatkuvasti.
Tänä vuonna siis puolen vuoden aikana oleskelulupaa Suomesta on hakenut jo 12.153 uutta tyyppiä.
Myönteisiä on annettu 7729.
Eli viime ja tänä vuonna oleskeluluvan Suomeen on (puolentoista vuoden aikana) saanut jo 25.525.
Tarkoitat matulla tässä näemmä ketä hyvänsä oleskeluluvan saanutta.
http://www.migri.fi/download/64977_Ratkaisut_top-10_2015.pdf?ad47f90322bdd388
Suurimmat kansalaisuusryhmät näistä oleskeluluvan saaneista olivat venäläiset, kiinalaiset, intialaiset, ukrainalaiset ja vietnamilaiset.
Suurimmat syyt ovat olleet opiskelu (5869), työnteko (5436) ja perhe (3491). Oletpa sinne matuihin laskenut jopa paluumuuttajatkin (196).
http://www.migri.fi/download/64978_Ratkaisut_perusteittain_2015.pdf?6256690422bdd388
Ja nämä kaikki mielestäsi ovat nyt sitten 'oikeutettuja n. 1200 euron KÄTEIStukeen'? Osaatko perustella väitettäsi?
Jäähän siis kela ja sossumatuille melkoinen kiintiö noista oleskeluluvista. FAKTA.
Toki iso osa näistä varmasti jossakin vaiheessa yhteiskunnan tukia tarvitsee. Toisaalta iso osa myös tulee töihin ja maksaa niitä veroja. Laskelma mättää siis pahasti.
Vain matujen sosiaalituet tuhoavat suomen, koska ovat täysin ansaitsemattomia, ainoastaan haitallinen kuluerä suomelle, Meidän jätettä sanoi vanha ja viisas Irakilainen mies bagdadissa!
turvis- ja tukipäätöksiä on pakko perua.
tää ei vetele
ei todellakaan
Vaadin, että "heikko" aines, eli eläkeläiset, työttömät ja sairaat viedään kaasukammioihin, että saadaan matuille lisää rahaa!
Haliitus kyykyttää jo nyt meitä "heikkoa" ainesta, tappavat hitaasti meidät. Siihen verrattuna kaasukammio olisi armollinen "lopullinen" ratkaisu.
Ennen oli kotisynnytys, joten heti nähtiin kuka jää eloon, Esim varsinais suomen sairaanhoitopiiri 2011 <1000 g painavien keskosten hoito
11 lasta hinta 1.5 milj €
Miksi työttömyyttä pitäisi ylipäätään tukea muodossa tai toisessa? Yhteiskunta valittaa rahapulasta ja samaan aikaan jakaa työttömille miljardeja.
Työn tekoon kuuluu se riski, että joutuu työttömäksi. Yrittäjälle kuuluu se riski, että firma menee nurin. Mikä tässä on epäselvää?
Höpön löpö. Rasismi tuhoaa Suomen, ei mikään muu. Jokaikinen pakolainen tai turvapaikanhakija on ansainnut ruhtinaallisen rahallisen korvauksen siitä, että on vaivautunut tulemaan Suomeen asti julistamaan monikulttuurista riemusanomaa. Suomalaiset ovat valmiina maksamaan jokaisesta pakolaisesta tarvittaessa vaikka satoja tuhansia euroja, koska heidän tuomansa kansainvälinen henkinen pääoma antaa sellaista väriä ja piristysruisketta Suomen ummehtuneeseen ilmapiiriin, mitä ei mistään muualta saa!
Tuon saman 1200€/kk saa eläkettä käteen 35 vuoden tehdastyöläinenkin, että ei kannata kadehtia, se ei ole kummoinen saavutus.
Suomen talous taantuu ratkaisevasti AY-väkien (sekä työnantajat ja työntekijät) joustamattomuuden takia. Tässä tilannetta kuvaava musiikki: https://www.youtube.com/watch?v=UYUmeEoEgag
Justiin keväällä tehtiin kikysopimus. Muistelepa kokoomusTROLLI.
Työkavereille sanoin aina että kun viimeisen lyhennyksen pankkiin vien niin heitän herätyskellon laiturilta Päijänteeseen, ja näin kävi.
Siellä se on ollu toistakymmentä vuotta eikä nälkä ole päässyt yllättämään.
Kyllä tämä nykyinen järjestelmä kieltämättä aika hullu on, vastikkettomasti elätetään kaikkia jotka lonkkaa haluaa vetää, omat vielä hätinä ymmärrän mutta kun kaikki maailman ihmiset.
No oli miten oli, tässä laiturilla onki kaiteella ihmettelen tätä epätodelliselta tuntuvaa tilannetta, vastarannan ukko lähtee maanantaina töihin ja minulla kello on ja pysyy järvessä, vapaa elämäni on minulle tärkeämpää kun porvarin lihottaminen!
Vapaa elämä on tärkeää myös pakolaisille. Kukapa ei ottaisi sitä vastaan kun tarjotaan. Mieletöntä on se että Suomen veronmaksajilta kaikki kuitenkin lopulta kupataan. Se ei nosta taloutta ylös eikä työnteon motivaatiota. Se nostaa vihan: Mikä koko maailman sosiaalitoimisto Suomi on! Suomi on kotimaamme, eikä muiden. PISTE.
Jos suomi haluaa tälläistä sakkia maaperälleen, on se myös tuomittu hävitykseen. Historiassa muitakin sivistysvaltioita jotka ovat hävinneet sivilisatiosa. On käsittämätöntä kuinka poliittiset päättäjät ovat PETTÄNEET SUOMALAISET ja heikentäneet maan moraalia, mielestäni näiden poliitikkojen tulisi henkilökohtaisesti vastata suomelle aihituneesta vahinkosta.
Viisainta olisi jakaa palkkatyöt tasan kaikkien, myös sijoittajien, kesken. Nyt ahneet työhullut ja omistajat vievät isolta kansanosalta ihmisarvoisen tulevaisuuden. Tämä johtaa sisällissotaan.
Kaikki pummit heti HIKITÖIHIN !!! Ja kaikki tuet hevonvitun kuuseen !!!
Näin pakkasilla yhteiset majoitukset ja ruokailu kaikille sossutuella notkuville. Halvemmaksi tulisi kuin elättää jokaista omaan asuntoon
eutanasia pilleri ilman reseptiä apteekista, ilmaiseksi, ja päälle kilo heroiinia palkkioksi elämästä luopumisesta ja muuten vain helpottamaan, tätä minä kannatan, kuka on mukana, tulkaa mukaan vaatimaan kunnon kuolemaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa....b c d e f g jne
Eikö tuo ole jo raakaa
Ei, jos aloittaja itse näyttää muille esimerkkiä? :P :D
Ole hyvä?
tuo oli tarkoitettu.
Se on jo ottanut eli esimerkki näytetty...rohkeasti nyt perästä ei ole mitään pelättävää (tai ainakaan menetettävää)
Onneksi aloittaja ei ole tutustunut Finlexiin
Sopii...kunhan sama järjestely koskee myös yritys ja maataloustukia!
Eli ei mitään tukia pummi Nokialle tai Björn Whalroosille!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015041619526200_uu.shtml
http://www.hs.fi/talous/art-2000002707776.html
http://www.hs.fi/mielipide/art-2000002811264.html
Ei sosiaalitukia vain voi poistaa tai koko yhteiskunta romahtaa.Se on vain niin että sosiaalitukia saavat eivät sijoita rahojaan mihinkään vaan joutuvat käyttämään ne jokapäiväiseen kulutukseen,jos kaikki nuo kymmenet miljardit otettaisiim yhen äkkiä pois yhteiskunnasta,melkein kaikki yritykset menis konkurssiin välittömästi ja sitä myöten loppukin yhteiskunta.
Markkinatalous elämä vaan on tätä rahatasapaino taiteilua,haluttiin sitä tai ei.
Joopajoo tosiaan maataloustuki ja yritystuet on heti lopetettava!!
OECD:n vertailu: Työtön pääsee Suomessa helpommalla kuin naapurimaissa
Kansainvälisen vertailun mukaan työtön voi Suomessa kieltäytyä töistä lepsummin perustein kuin muissa Pohjoismaissa.
Sosiaalituet on suurin valtion kassaa rokkottavin turha menoerä
Taas on hakusessa, onko ihminen jonkun vapaamuurariloosilaisen orja vai vapaa sielu.
Meidän vihreiden mielestä elämän tarkoitus on leppoistaminen joka tapahtuu toisten kustannuksella.... Vasemmiston väki on muuten samaa mieltä
No, kohta sitten yli puoli suomea eläisi kaavailemassasi systeemissä kun työpaikkoja on jatkuvasti tarjolla yhä vähemmän ja vähemmän useamman työn tekemisestä sakotetaan, kuten myös yrittämisestä.
Matut kehuu kuinka mukava on Suomessa olla, on asunnot ilmasia ruoka vaatteet puhelimet ajokortit vieläpä auton saa kaikki on ilmasta mitään ei tarvi tehdä, näin nämä loiset kehuu, ja oppositiossa olevat puolueet haluaa lisää loisia tänne elätettäväksi, vetosivat hallitukseen noin kuukausi sitten heidän mielestä matujen määrä pitäs välittömästi kymmenkertaistaa suomessa ,, kyllä raha revitään kantasuomalaisten selkänahasta,,,
pysayttaa,kun jokaiselle työikaiselle ja -kykyiselle jarjestetaan jatkuvaa työta kunkin alan normipalkoilla. nain se on yksinkertaista ja tuho on tuhottu.
Työttömät karkotettava Suomesta rangaistuksen tai kuolemantuomion uhalla.
Niin, työkykyistä ja -haluista työvoimaa olisi hyödynnettävä paremmin. Eikä tuhottava ensin yrityksiä ja sitten latistettava niistä työttömiksi jääneitä kansalaisia palkattomiksi pakkotyöläisiksi puuhastelemaan tyhjää jossain yhdyskuntapalvelussa. Ihmisten pitäisi antaa tehdä työtä eikä pyrkiä tekemään koko kansasta valtion omistamia elättejä kuin neukkulassa aikoinaan.
Sosiaalituet kuuluvat sosialisteille ja vihreille, ne tuhoavat Suomen.
Voithan sä takakäteen maksaa valtiolle saamas tuet lapsilisistä ja ilmaisista opiskeluista ym takaisin. Tuskin kukaan estää.
Työttömille, eläkeläisille ja muille tuhoeläimille eutanasia. Kuka jaksaa elättää hyödyttömiä elukoita.
Yksi ihminenkö huutaa täällä yksinään.
Vaikeaa taitaa täällä laumassakaan huudella, mutta jos minäkin mielipiteeni sanon eli sosiaalitukien varassa notkuvilta äänioikeus pois näin niinku aluksi
Juopua saa yksin kalaruoan kera, ja jollei ole muuta tarjolla, kuin makkaraa niin laskettakoon se kalaksi sekin.
Yhteiskunta on ohteiskunta silloin kun se pitää jäsenistään huolta.Ilman sitä se on joukko yksilöitä ja vaipuu helposti anargiaan.
Yhteiskunnan tukiverkoston ollessa pitävä,se kantaa yhteiskuntaa pitää sen elinvoipaisena ja turvallisena elää. Se pitää yllä veronmaksukyvyn säilymistä ja työnteon kanatavuutta .
Sosiaaliturva kuuluu kaikille ja liiaksi se on ´näinä päivinä hajanainen ja jättää ulkopuolelle sosiaaliturvaa tarvitsevia liiaksi. Yrittäjät ovat mm. kärsineet tästä ongelmasta. Yhteiskunnassa pitää olla lupa yrittää ja epäonnistua .
Yhteiskuntamme on liiaksi kateuden kavama ja kuvitellaan helposyti ,että sosiaalisen tuen varaan joutuvat ovat vapaamatkustajia ja asemassaan oma ehtoisesti,vaikka lähes aina on kysymys olosuhteiden tuomasta pakosta. Tuosta syystä en ymmärrä laisinkaan esim,että työttömiä joita on rankaistu viemällä työ ja toimeentulöo pois ,työnantajan antaessa lähtöpassit, syyllistetään vielä ikäänkuin työttömyydestään. Varsinkin kun nykyinen työtilanne tiedetään varsin hyvin .Tyäötä ei ole ,eikä töihin oteta kuten ennen ,vaan työhön pääsyyn voi mennä pitkiäkin aikoja jos ylipäätänsä enää työllistyy kuuna päivänä.
Tilanne pitäisi ratkaista pikeminkin luomalal uusimuotoinen yhteiskunta ,joka vastaa työmarkkinoiden ja ajan haasteissin , pitäen huolen siitä että yhteiskunta ja sen jäsenet pysyvät elinvoimaisina .
Nykyisellään pätkätyöt ovat lisääntyneet ja sen tuomiin toimeentulo ongelmiin tulee suhtautua vakavasti ja hallituksen pyrkiä kaikin toimin turvaamaan kansalaisten toimeentulo vaikeinakin aikoina.Ikävä kyllä tämä hallitus ei ole toiminut tosioloja vastaavasti hallituksen velvoitteen mukaisesti valvoa kansalaisten intressejä parhaimmalla mahdollisella tavalla tuossa suhteessa ,vaan se on päinvastoin lähtenyt leikkaamaan perustulomahdollisuutta sen ollessa jo entisellään riittämätön.
Pelkäänpä että nykyisellään ja tehdyillä toimilla kasvatetaan tulevaisuuden ongelmia,pikeminkin kuin ehkäistään niitä ja kasvetetaan tulevaisuuden sosiaalisia menoja. Sosiaaliturva on yksi yhteiskunnan olemassa olon perustoista ja siksi se on myös jokaiselle perustuslaillisesti taattu.
Kun kohta maailma leviää käsiin, nin sinunkin pankkitilisi ja palkkasi häviää olemattomiin. Olet yhtä köyhä kuin muutkin. Nillitä sitten.
Sosiaaliturva kuuluu kaikille yhteisön jäsenille mikäli jäsenet ovat valmiita ottamaan vastaan myös velvollisuuksia sen eteen. Työttömäksi joutuminen on eri asia kuin elämäntapatyötön. Ei ole oikein että ainoastaan osa porukasta puurtaa ja maksaa veroja ikänsä. Veroja joilla tämä kaikki yhteiskunnan perusta rahoitetaan ja osa ei pane eläissäänkään tikkuakaan ristiin korkeintaan tekevät vain lisää lapsia jotka perivät vanhemmiltaan saman elämis tyylin.