Suomi ei hae natojäsenyyttä nyt, eikä nykyisen hallituksen aikana, eikä seuraavankaan, koska se on kepujohtoinen. Itseasiassa Suomi ei tule koskaan hakemaan natojäsenyyttä, ei löydy siihen 2/3 enemmistöä eduskunnasta (sen perustuslakimme määrää).
Minusta tämä fakta on nyt suoraan kerrottava natovouhottajille, jotta ymmärtävät elää muutakin elämää kuin naton perseen nuolijoina.
Minusta tämä fakta on nyt suoraan kerrottava natovouhottajille, jotta ymmärtävät elää muutakin elämää kuin naton perseen nuolijoina.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Tarkkispoika yrittää taas pelata omaa agendaansa!
MUISTUTAN vastaavasti tosiasiasta, että erityisesti Kepun toimesta hllitusohjelmaan otettiin ns Nato-optio, joka oikeutti hakemaan jäsenyyttä jos tilanne kääntyy sellaiseksi, että hallitus näkee sen välttämättömäksi!
On Tarkkispojan oma tulkinta, että se edellyttää 2/3-osan enemmistöä.
Toisaalta vuoden 1974 poikkeuslaki todisti, että tarvittaessa maassa sumplitaan VAIKKA 5/-osan enemmistö kun hyväksi nähdään!
Tottakai porvarihalllitukseen otettiin kokkareitten mieliksi ns optio, vähän näytät olevan politiikasta perillä. Siis ei kepu asiaa aja, vaan kyse on hallitussohjelmasta ja sovusta. Sillä ei siis ole käytännön merkitystä.
Perustuslakia ei tulkita omavaltaisesti, siellä se lukee selvästi, koski myös eu jäsenyyttä haettaessa se 2/3 vaatimus, mutta taisit olla niin mitätön rääpäle tuolloin, ettei sinulla ole hajuakaan asiasta.
Nyt ei eletä 70 lukua.
Niele vaan totuus, helpottuu sinunkin elämäsi, eikä tarvitse sinun enää roikkua täällä (tällä palstalla) joka päivä tuntitolkulla
Sen option vaati hallitusohjelmaan nimenomaan Kepu ja Sipilä! EI ole kyse ajamisesta vaan siitä, että tilanne radikaalisti muuttuu, jolloin myös hallitus voi muuttaa kantaansa!
Perustuslaissa ei sanota, että tällaisessa asiassa vaaditaan 2/3-osan enemmistö. Jos niin uskot niin tuoppa kohta näytille! Ja turhaan Tarkkispoika turvaudut taas nimittelyyn! Muutajhan et osaa...
Joten niele itse totuus. Keksintösi ei toimi ja optio on ohjelmassa! Nyt ei todellakaan eletä 70-lukua! Luojan kiitos!
Lukisit sen perustuslain, etkä uinttäisi joutavia, nato jäsenyyttä koskee samat perustuslain osat kuin eU jäsenyyttäkin.
Tässä sinulle pykälä 94 perustuslaista, siellä on mainittu "kansainväliset järjestöt ja toimielimet", joille siirtyy merkittävää toimivaltaa Suomen täysivaltaisuuden kannalta, näihin eittämättä kuuluu NATO (kuten kuuluu eu ja siksi vaadittiin tuolloin 2/3 enemmistöä eduskunnassa), Eduskunta siis päättää natojäsenyyden hakemisesta ja siihen vaaditaan 2/3 enemmistö, MOT:
Kansainvälisten velvoitteiden ja niiden irtisanomisen hyväksyminen
Eduskunta hyväksyy sellaiset valtiosopimukset ja muut kansainväliset velvoitteet, jotka sisältävät lainsäädännön alaan kuuluvia määräyksiä tai ovat muutoin merkitykseltään huomattavia taikka vaativat perustuslain mukaan muusta syystä eduskunnan hyväksymisen. Eduskunnan hyväksyminen vaaditaan myös tällaisen velvoitteen irtisanomiseen.
Kansainvälisen velvoitteen tai sen irtisanomisen hyväksymisestä päätetään äänten enemmistöllä. Jos ehdotus velvoitteen hyväksymisestä koskee perustuslakia tai valtakunnan alueen muuttamista taikka Suomen täysivaltaisuuden kannalta merkittävää toimivallan siirtoa Euroopan unionille, kansainväliselle järjestölle tai kansainväliselle toimielimelle, se on kuitenkin hyväksyttävä päätöksellä, jota on kannattanut vähintään kaksi kolmasosaa annetuista äänistä. (4.11.2011/1112)
Kansainvälinen velvoite ei saa vaarantaa valtiosäännön kansanvaltaisia perusteita.
Nimittelyyn? kerropa tarkemmin missä kohtaa sinua nimittelen? Itsehän nimittelet.
Toiveesi että tilanne muuttuisi radikaalisti, on utopiaa ja edelleen hallituksen kokoonpanosta riippumatta asiasta päättää eduskunta.
Kepun politiikasta: Vanhanen valittiin kepun puoluekokouksessa presidenttiehdokkaaksi ja vaaliohjelman ydin Vanhasella on natovastaisuus.
Niele vaan totuus.
Liittymiseen riittää puolet Eduskunnasta! Niele itse totuus, tarkkis!
Minulla ei ole mitään TOIVETTA siitä, että tilanne muuttuisi radikaalisti, mutta SE VOI muuttua myös vastoin toiveitamme ja silloin Suomi käyttää optiota!
Mitä pressanvaaleihin tulee niin Vanhasen on helpompi päästä Venäjän pressaksi kuin Suomen! Tuoreimman HS-gallupin mukaan 89 prosenttia suomalaisista on sitä mieltä, että Niinistö on hoitanut tehtävänsä erittäin tai melko hyvin. Lähes puolet antoi hänelle erinomaisen arvosanan, ja huonon arvosanan kannalla oli vain prosentti vastaajista.
Niele itse vaan totuus.
Onkos sinulla ongelmia luetun ymmärtämisessä? Ei perustuslaki muutu sinun kiukunpuuskien mukaan. Natoon liittyminen vaatii yksiselitteisesti 2/3 enemmistön eduskunnassa.
Suomi käyttää optiota mikäli eduskunta niin 2/3 enemmistöllä päättää.
Kyse ei ollut siitä tuleeko Vanhasesta pressa (ei tule), vaan kepun kannasta natoon.
Sinun juttusi ovat mielikuvituksen tuotetta, joissa ei ole totuuden häivääkään.
Ns. Nato-faktat täällä: http://rayhablogi.blogspot.com/2016/07/nato-faktat.html
Tuo oli miehen puhetta. Täydennän vielä sillä että Suomea ei tultaisikaan enää hyväksymään enää Naton täysivaltaiseksi jäseneksi. Suomen osalta Nato tarjouksen päivämäärä on ikävä kyllä umpeutunut.
Turha täydennellä, koska Naton taholta on viime päiviin saakka vkuuteltu, että Suomelle ja Ruotsille on portti auki. Joten kolli on väärässä!
Mitä Tarkkispoikaan tulee niin turha uskotella, että olisin kiukkuinen sinun hölmöilyjesi tähden!
Jos ei kerran EU:hun liittyminen edellytä 2/3-osaa niin ei sitä tee sitten Natoon liittyminenkään!
Toisaalta asia ei ole edes relevantti. Jos turvallisuustilanne radikaalisti muuttuu (jota kukaan ei toivo) ja optioon turvaudutaan niin on varmaa sekin, että MYÖS 2/3-osaa Eduskunnassa löytyy. Eduskunta kun etsii, Tarkkispojasta poiketen, vain SUOMEN ETUA!
Vanhasella on oma kantansa asioihin ja Kepulla omansa. Sipilä on lähenyt siitä, että optio on hyöyllinen ja siitä luopuminen hullua.
Pikku-Putte voi tarjota meille vielä yllätyksiä!
Oletkos jotenkin jälkeenjäänyt???? Euroopan unioniin liittyminen edellytti 2/3 enemmistöä ja se syntyi kun kepu Ahon johdolla suostui. Ethän sinä raukka edes perusasioita tiedä.
Jos ja jos.....jos turvallisuustilanne niin radikaalisti muuttuisi, olisi Suomen jäsenyydenhaku jo myöhäistä. Mutta ei radikaaleja muutoksia ole tulossa, kuten ei natojäsenyyttäkään Suomelle.
Kepun kanta on Vanhasen kanta, sipilä ei ole esittänyt kantaansa puoleen eikä toiseen. Optio saa olla, onhan se itseasiassa aina ollutkin.
Kaipasit esimerkkejä haukkumisesta? Kelpaako tämä: "Oletkos jotenkin jälkeenjäänyt"!
"Jos ja jos.....jos turvallisuustilanne niin radikaalisti muuttuisi, olisi Suomen jäsenyydenhaku jo myöhäistä."
Tuo on pelkkä oma otaksumasi!
"Mutta ei radikaaleja muutoksia ole tulossa, kuten ei natojäsenyyttäkään Suomelle."
On arvokasta, että meillä on näin "luotettava takuumies" kun Tampereen Tarkkispoika, jonka kompassinneula väräjää aina itään. Liekö olet edes Suomen kansalainen!? Luottosi ei taida kuitenkaan takuumieheksi riittää! "Tarkkis on Tarkkis vaikka voissa paistais"!
Vanhane on pelkkä ehdokas eikä mikään Kepun linjanvetäjä! Sipilä on paljon merkittävämmässä asemassa ja juuri hän vaati option hallitusohjelmaan!
Ei tuo ole haukkumista, vaan tosiasian esilletuomista, ethän edes lukemaasi ymmärrä.
Kepun linja on presidentin vaaleissa juuri Vanhasen edustama, et sinä siitä mihinkään pääse, kepussa on natoon haluavat minimaalinen vähemmistö.
Niin ja tiedoksesi, en ole kuvittelemasi tampereen tarkkispoika, Noh, juttusi ovat muutenkin kansakoulutasoa, joten sopiihan tuo sinulle.
Avauksessa olleita faktoja et pystynyt mitenkään kumoamaan, joten alat höpöttämään jostain kuvitteellisesta tarkkiksesta.
Ei nyt kannata vastata tuolle trollaavalle nato-nasselle yhtään mitään.
Tämän palstan kyseinen nato-nasse häirikkö olisi valmis myymään vaikka oman äitinsä siitä hyvästä että Suomi liittyisi natoon.
Kyseinen kirjoittaja kärsii pahoista mielenterveydellisistä ongelmista.
Hänet pitäisi saada hoitoon todella kiireesti
"Ei tuo ole haukkumista, vaan tosiasian esilletuomista".
No, jos nibä taas totean, että Tarkkispoika on vihoviimeinen mulkvist niin eihän sekään ole haukkumista vaan tosiasioiden kertomista:-D
Et itse tunnu ymmärtävän: Vanhanen EI OLE = Kepu eikä Kepu ole = Vanhanen. Ehdokkaalla on asioihin omat kantansa, mutta puolueen pj:n kanta ratkaisee!
Kertomani asiat ovat faktoja ja optiossa on kyse poikkeustilanteesta. Etkö itse tiedä olevasi tarkkispoika:-)?
Minun äitin on jo edesmennyt, mutta toki olen valmis myymään SINUT Pietariin sen edestä, että liitymme Natoon. Kumoikin maa silloin voittaa.
Asiasi ei muutoin parane vaikka kirjoitat eri tunnuksella itsellesi tukiviestejä. Sinut tunnistaa aina muutamasta vakiofraasista.
Hehheh, et sinä mitään tunnista, olet vainoharhainen. Niin sinä käy että pää pehmenee kun on ottanut elämäntyökseen vain ja ainoastaan yhden asian, täällä natopalstalla notkumisen.
Olen kirjoittanut vain "Muistuttaja" nikillä. Harvemmin käyn tällä palstalla. Silloin tällöin tänne kirjoitan ja vain faktaa.
Puolueen puheenjohtajan kanta ei ratkaise natokantaa, oletkos ihan pihalla, tsiisus sentään, ei kepussakaan sentään diktatuurissa eletä. Kepu ei ole hakemassa natojäsenyyttä nyt, eikä myöhemminkään.
Joten, niele totuus, trolli.
Puolueen puheenjohtajan kanta on huomattavasti tärkeämpi asioissa kuin jonkun pressaehdokkaan, jonka läpimenolla ei ole mitään mahdollisuuksia!
Joten niele vain totuus, Tarkkis!
Nooh!
Sellaisille mielenvikaisille kyllä löytyy lääkkeet, jotta nekin eläisivät todellisessa maailmassa.
höpötystä, Vanhasen valitsi puoluekokous yksimielisesti ohjelmineen kaikkineen. Kepu siis seisoo Vanhasen takana myös natokysymyksessä.
Sinä olet se jankkaaja ja jankkaat vielä tämänkin vastauksen jälkeen.
Hallitus voi aina kaatua, jos siellä on kansan turvallisuutta vastustavia maanpettureita. Mikäli turvallisuustilanne muuttuu huonommaksi, alkavat suomalaiset vaatia toimia. Ruotsissa puhutaan samaa. Mikään Venäjän pelaama tilanne ei ole varma demokraattisessa yhteiskunnassa.
Trollit tietävät tämän itsekin, koska yrittävät manipulointia näppäimistö sauhuten.
Hyvä on jälleen muistuttaa natohörhöjä tästä tosiasiasta.
"Ettei totuus unohtuisi"
Tahtooko hän revanssin 98v. jälkeen ???????????.
Suomen NATO-jäsenyys on pelkkä ajoituskysymys.
Sieltä se tulee, TAKUUVARMASTI! :)