kirjoitusten perusteella. Ongelmina on vaan
Sipilän sijoitukset: Suomen lakien mukaisia
Kansaneläkkeiden pienieneminen: jos sitä on tapahtunutkaan.
Lehtomäen nimitys Solidiumin hallitukseen. Mitä väliä?
Kepun ja maatalouden mollaus. Jatkunut jo vuosikymmeniä, ei mitään vaikutusta
Kovin on hyvin asiat kun nuo ovat saitin aiheita.
Sipilän sijoitukset: Suomen lakien mukaisia
Kansaneläkkeiden pienieneminen: jos sitä on tapahtunutkaan.
Lehtomäen nimitys Solidiumin hallitukseen. Mitä väliä?
Kepun ja maatalouden mollaus. Jatkunut jo vuosikymmeniä, ei mitään vaikutusta
Kovin on hyvin asiat kun nuo ovat saitin aiheita.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Silti se kirjoittajalle muitten vika, kepun vika kaikki.
Tuskin Ope Oulusta sanoo, ettei edes tiennyt mitä kirjoitti.
Kommarina vain kirjoittaa. Kohta majurin ohella pankkokin vilahtaa.
Ei ainakaan tällä, joka kirjoittaa näin:
Meillä täällä SDP pulueessa Afgaaninainen.
Miksei hän mene kotiinsa, siellä häntä tarvitaan, eikä täällä.
Mukana SDP pakolaisbisneksessä.
Afgaani kommunistin tyttö, tuli syöttilääksi tänne.
Haukkuu kantasuomalaisia, Väinämöisestä alkaen.
Näitten takia suvivirsikin meinasi lähteä vasemmiston ja vihreitten
vaatimuksesta.
Mitä me hänellä täällä teemme ? Ei hnellä ole mitään virkaa Suomalaisiin.
Sinne kotimaahansa selittään parannuksia ihmisten oloon ja eloon.
Kirjoittaja taitaa olla palstan majuri, vai olisiko täällä joku toinenkin pankkolängvitsin taitaja. SDP pulueessa heh heh.
Totta joo, unohdin tuon tärkeän jatko aiheen mamut ja muutkin jotka pitäisi asua muualla kun Suomessa
Sipilän sijoitukset ovat vain hyvä esimerkki siitä miten rikkaat voivat välttyä veroilta. Ongelma on että rikkaille ja yrityksille hommataan kaiken maailman verohelpotuksia, kela-maksujen poistoja on tehty ja yhteisöverojen alennuksia, toivoen että ne lisäävät investointeja. Totuus on että yhteisöveron alennus tekee joka vuosi melkein 2 miljardin loven valtion kassaan ja ne rahat kerätään leikkaamalla. (kepu ei kyllä tästä ollut päättämässä). Ja lisähelpotuksia yrityksille on suunnitteilla. Rahanpiilotusta on tämä hallitus vain halunnut suosia. Onneksi moni hallituksen ajama hanke on kaatunut opposition ja median ansiosta, mm. aktiivinen katuminen. Hallintarekisteriasia on käsittääkseni vielä kesken. Verojen kiertoon pitäisi uhrata lisää resursseja, eikä niitä poistaa kuten hallitus on tehnyt.
Ei niiltä veroilta voi välttyä lopullisesti. Nuo sijoituskuoret ovat sellaisia joita voi nostaa sinne sijoitetun rahan verotta. Eihän piironginlaatikosta otetusta rahastakaan veroa makseta. Vero maksetaan pääoman tuotosta silloin kun se nostetaan. Mikähän hallitus poisti varallisuusveron.
Yhteisöveron alennus oli tosi typerä teko ja ajoitettu täysin väärin. Kuvaavaa on ettei esim. Arhinmäki ymmärtänyt mitä oli päättänyt ennen kuin Sipilä sen kertoi.
Käsittämätöntä on miksi mikään hallitus ei ole uhrannut rahaa talousrikosten tutkimiseen. Ei voi välttyä ajatukselta ettei millään puolueella joka on ollut hallituksessa ei ole puhtaat paperit, ainakin sidosryhmillä täytyy olla hämärähommia.
Hankkeita on kaatunut median ansiosta oppositiolla ei ole sen kanssa tekemistä sillä oppositio haukkuu kaikki hallituksen tekemiset joten mitä väliä jollain yhdellä asialla olisi.
Voi välttyä jos haluaa, muuttaa maahan jossa ei veroja tarvitse maksaa sijoitusvoitoista ja nostaa voitot siellä. (A-studio kevät 2016 vai oliko se MOT.)
Se vaan on sikamainen rikos ja moraaliton, kansaneläkkeen leikkaus ja muiden eläkkeiden ja eläkeläisten kuppaus.. Siitä et mulkku selviä.. Katso tollo kelansivu!
Ei mene niillä hyvin joilta Sipilä leikkaa vittumaisesti virnuille!