Norjaan muuttaminen

Tresq

Aion muuttaa norjaan kun täytän 18v. Joudunko käymään armeijaa jos minulla on suomen kansalaisuus mutta asun norjassa

4

269

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olet-rikas

      Millä elät siellä? Koulutusta tarvitsee ja direktiivien mukaisia papruja myös Norjassakin. Virolaiset ja Polakit tekee lähes ilmaiseksi kalatehtailla ja muissa paska hommissa ja loput tekee pakolaiset. Ei sinne vaan mennä ja sanota antakaa sossurahaa ja kämppä sillä sinulla ei ole siihen oikeutta koska et kuulu Norjan sosiaalituen piiriin. Siihen pääsee vasta kun on 3 vuotta asunut ja työskennellyt tuolla. Tietenkin jos sinulla rahaa niin sitten ei kun muuttamaan.

    • ent.tamperelainen

      Jos aiot muuttaa Norjaan, on sinulla oltava pääomaa kustantaa asumisesi ja elämisesi.
      Armeijaan kutsutaan kuten Suomessa asuessa, toistaiseksi kertausharjoituksiin ei tarvitse osallistua. Norjan kansalaiseksi voit vaihtaa muistaakseni kun olet ollut 3 vuotta kirjoilla. Suomen suurlähetystön sivuilta löytyy.
      Mitä "paskatöihin" tulee, en tiedä mitä ne ovat? Puolalaisia rakennusmiehiä tulee paljon, on ahkeria ja tekee hyvää työtä. Suosittuja myös yksityishenkilöitten keskuudessa remonttihommissa yms.
      Norjassa on paljon maahanmuuttajia ja pakolaisia. Tavoite on, että joka ikinen maahan tuleva työhön kykenevä aikuinen, jolla on oleskelulupa, saa työtä. Pakolaisille on kieli-ja integroinitkurssit pakolliset, ja he ottavat vastaan mitä tahansa työtä. Tulee myös luku- ja kirjoitustaidottomia, jotka käyvät aikuisille tarkoitetun peruskoulun ja lukion. En tiedä kuinka pitkään.
      Sosiaalirahaa ei helpoin perustein makseta. Se on vasta viime käden tuki jos muuta ei ole, ja mahd. lyhyt aikainen.
      Jos sinulla on siis varoja säästettynä että saat asunnon, tai sitten tuttava/sukulainen jonka luokse muuttaa väliaikaisesti, pitää sinun ilmoittautua työttömäksi työnhakijaksi, ja haettava aktiivisesti töitä joita ei niin vaikea ole saada, jos ne "paskahommat" kelpaa! Myös väestörekisteriin pitää rekisteröityä, jotta saat sosiaaliedut.
      Asunnon vuokraaminen on hankalaa ilman sitä varallisuuta. On tavallista maksaa 2-3 kk vakuusmaksu (depositum) vuokraajan ja vuokranantajan yhteiselle tilille, josta sitä kumpikaan ei yksin saa nostaa. Vuokrat on melko korkeat varsinkin isommissa kaupungeissa, ja kunnallisia vuokra-asuntoja todella vähän. Noin 90% norjalaisista asuu omistusasunnoissa, joten vuokraamaan joutuu kyllä lähinnä yksityisiltä.
      Kieliä pitää kyllä osata, ainakin kunnollinen englanti, ruotsi auttaa kovasti, mutta norjan kieli on opeteltava.
      On totta, että ne alimmin palkatut työt tekevät maahanmuuttajat. (Siivous, kassat).
      Norjalaiset ovat hyvin, ja usein korkeasti koulutettuja, joten kunnollinen koulupohja on suureksi eduksi jos haluaa kunnon palkoille. Niitä jonkun tuolla mainitsemia kalatehtaita ei juurikaan enää ole. Ja niissä ihmiset kiskoivat parhaimmillaan huippupalkkoja! Ei niinkään hullumpaa!
      Tutustu Hallo Pohjola! Työvoimatoimiston sivuilta löytyy ainakin. Infoa pohjoismaissa työnhakuun.
      Kultaa täällä ei puuveitsellä vuolla, mutta jos on sinnikäs ja yritteliäs, pärjää kyllä! Itse täällä asuneena, toukokuussa tuli 20 vuotta, voin vakuuttaa! Ja eteenpäin pääsee, jos tahtoa riittää.
      Vetelehtijöille ja selkärangattomille ei ole oikea paikka.
      Tee kunnon suunnitelma, valmistaudu kunnolla ja lähde koettamaan onneasi! :-)

    • Eisaamennä

      Et saa lähteä minnekkään.... Ethän sinä siellä pärjäisi kuitenkaan... Jää kanssamme tänne paistamaan makkaraa... Armeija pitää kärsiä

    • sotapoikaset

      joudut 17 artiklan 9 momentin mukaan kyllä vaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      93
      1769
    2. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      485
      1349
    3. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      88
      1183
    4. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      47
      1110
    5. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      72
      1108
    6. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      186
      1093
    7. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      927
    8. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      9
      771
    9. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      65
      705
    10. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      176
      701
    Aihe