USAn todellinen työttömyys liki 40 %

Ja tämä näkyy kaaoksena sikäläisissä presidentinvaaleissa.

Maailmankovin propagandakoneisto yrittää faktat kuitankin vaientaa, mutta ammukelu ja sisällissodan kaltainen tilanne paljastaa aivan muuta:

http://www.theblaze.com/stories/2014/01/22/fact-check-no-actual-unemployment-isnt-37-2-percent/

Suomessa Evan tutkimuksen mukaan usan työttömyys on vain 5% ja 80% suomalaisistakin on onnellisia.
Uskotko kokoomusta eli evaa?
18526
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Herliinin+"talous"sanomat+tietää+asiat+paremmin+kuin+propagagistit+usassa.Ja+me+suomalaisetkin+olemme+80%sti+onnellisiaUskotko+tätä+kako+eva-"tutkimusta"

Äänestä
  • Juu juu, herrrlinin sanomat vähättelee usan työttömyyttä siksi, että samanlainen on tilanne myös suomessa. Ne syöttävät teille pajunköyttä, että ette huomaisi totuutta.
    Jormakin huomasi:
    http://www.kauppalehti.fi/uutiset/jorma-ollila-hammastyi-usan-kahtiajaosta---en-ole-koskaan-ennen-kokenut-tallaista-yhdysvalloissa/Ebtwuac6


    ”Kansan jakautuminen on yllättävää. En ole koskaan ennen kokenut tällaista Yhdysvalloissa. Nyt ihmiset istuvat eri pöydissä, eivätkä republikaanit ja demokraatit enää mahdu kongressissa samaan hissiin”, hän hämmästelee.

    Äänestä

  • >>Tämä haaste ei mene pois, kun siirrymme seuraavaan vaiheeseen, jossa on enemmän automaatiota ja robotteja.”<<<

    Tähän Ollilan heittoon ja automaatioon yleensäkin on helppo vastata: Voitte tuottaa roboteillanne lelujanne mutta en aio niitä ostaa. Kenelle siis aiotte ne kaupata ?

    Äänestä

  • Hyvititäää kirjoitti:

    Jos taloussanomiin olisi uskominen niin usassahan olisi kohta jo "työvoimapula" kuten suomessa eikä Trumpilla pitäisi olla mitään syytä tukkia rajoja. Mutta hänkin - jopa presidentin ominaisuudessa - vetää liinat kiinne.

    Ei siis ole mitään syytä uskoa suomalaisia natseja näissä asioissa, kun meilläkin pimittävät todellisia työttömyystilastoja minkä kerkiävät ja valehtelevat niin että korvat heiluvat.

    USA on siitä mielenkiintoinen kapitalismin temmellyskenttä, että sielä ei tosiasiassa tilastoida työttömyyttä vaan luvut perustuvat erilaisiin vakuutuksen ottajien määriin. Valtaosa ei ota mitää työttömyysturvaan liittyviä vakuutuksia.
    Työttömyystilastojen valehtelulla on tietyt tavoitteensa ja on helppo valehdella, kun muuta ei mokukaan voi osoittaa. Meillä ei ole koskaa ollut eikä koskaan tule olemaan "työvoimapulaa" mutta niin vaan "demari"-koirat tämänkin asian muotoilivat 10 v sitten, vaikka satoja tuhansia oli kortistoissa.
    Tiedottivat vain mamuille, että tervetuloa, polkemaan suomalaisten palkkoja.
    Ja mamut tulivat.
    Sinä makaat edelleen kortistoissa ja petos-soini istuu natsina natsihallituksessa.

    Äänestä

  • Juuri tässä se malka silmäkulmassa piileekin. Kun suomen porrvari - joka on meillä väittänyt jopa olevan "työvoimapulan" - näyttäisi tietävän USA:n työttömyyden paremmin kuin jenkki itse, ollaan todella heikoilla jäillä.

    Tarkoitan, että ne valehtelevat teille. Usan tie Iso-britannian perässä ja teemana maahanmuuton torppaaminen kertoo sen faktan, että nyt porukkaa on todellisuudessa jo liian kanssa.

    Mutta jos meidän porrvarit ovat sitä mieltä, että tänne mahtuu, niin ei muuta kuin uusi rumba päälle " 51:ssä osavaltiossa huutava työvoimapula".

    Äänestä

  • Trumpin suosion takana on keskiluokan kurjuus""

    Juuri samoin kuin meillä sen oman populistimme - petosSoinin-kohdalla OLI !! Mutta ei ole enää. Näitä populisteja tulee ja menee mutta se käy kalliiksi.
    Kun herliinin sanomat väittää usan työttömyysprosentin pudonneen 5:een, tarvitaan vilkasta mielikuvitusta eli suomeksi, suoranaista valehtelua !!

    Äänestä

Venäjällä ollaan tyytyväisi, vaikka esim. yliopisto-opettajan palkka on yleisesti alle 200 euron kuukaudessa.

Äänestä
  • Mitähän Moskovan ja Pietarin viemärilapset tienaavat? Tai se roskasakki , joka kulkee punamaalilla sotkemassa Mannerheimin muistolaattaa.....?

    Äänestä

  • Usanisti yrittää vaihtaa puheenaihetta mutta ok, vaihdetaan vain.

    Meillä suomessa ollaan työttömyyden laskennassa usan linjoilla eli ei ole väliä suurtakaan sillä, oletko töissä ja tuletko toimeen työlläsi.
    Riittää kun kerrot niille olevasi halukas tekemään töitä niin ne lätkäisevät sinut tilastissaan työlliseksi ja saava "työttömyys" prosentiksi 10,7

    Äänestä

  • 10prosvähän kirjoitti:

    Usanisti yrittää vaihtaa puheenaihetta mutta ok, vaihdetaan vain.

    Meillä suomessa ollaan työttömyyden laskennassa usan linjoilla eli ei ole väliä suurtakaan sillä, oletko töissä ja tuletko toimeen työlläsi.
    Riittää kun kerrot niille olevasi halukas tekemään töitä niin ne lätkäisevät sinut tilastissaan työlliseksi ja saava "työttömyys" prosentiksi 10,7

    olen kuullut päinvastaista infoa,jos kerrot olevasi haluton töihin sinua ei enään lasketa tyttömäksi.

    Äänestä

Pistetään tähän porrvarimusun kiusaksi lisää todistusaineistoa:

Siinä herrliinin toimittaja väittää nähneensä usa- matkallaan valoja ja vrjoja;

http://www.hs.fi/paakirjoitukset/a1470626855011

Näyttä siltä että totuus on avauksessa tullut esiin, sitä vain herrliinin porrvarit kaunistelevat.

Äänestä
  • Kyllä kyllä, tuppaa herrrliini puhumaan vain niistä valoista vaikka varjoja on niin ettei valo edes pääse paistamaan.
    Jallittajia kun ovat

    Äänestä

Tutkimusten+mukaan+jopa+80-90%+elää+köyhyys+rajalla+jenkeissä+bangstereiden+takia?

Äänestä

Hs+on+kertonut+ett+olis+täystyöllisyys+usassa.+Samat+tahot+krtovat+ett+niinistön+kannatus+80+%+ssa.

Äänestä

Kun+Sipilä+väitti+itse+loihtineensa+140+000+"uutta+työpaikkaa",+oli+kysymyksessä+tosiasiassa+leikkautoimista,+joilla+kortistoista+väen+väkisin+poistettiin+tuon+verran+porukkaa.+Kansa+palkitsi+Sipilän+ja+Kepun+historiallisella+rökäle-tappiolla+vaaleissa.+Kepun+kannatus+putosi+13+%,+kun+tämän+puhtaasti+MTK:n+poliittisen+siiven+kannatus+ruotsissa+on+vain+sen+verran+mitä+maajussejakin+maassa,+eli+6-8+%+perheenjäsenineen.Loogisesti+voimme+siis+olettaa,+että+suomenkin+todellinen+työttömyys+on+aivan+jotain+muuta+kuin+mitä+propagandistit+teille+kertovat+!

Äänestä

Venäjän Karjalassa vanhat babuskat pitävät taloutta edes jotenkin pystyssä vähien miesten juopotellessa pääasiallisesti ja kuolevat ennenaikojaan. Näin naapurissa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Minenusko kirjoitti:

Ja tämä näkyy kaaoksena sikäläisissä presidentinvaaleissa.

Maailmankovin propagandakoneisto yrittää faktat kuitankin vaientaa, mutta ammukelu ja sisällissodan kaltainen tilanne paljastaa aivan muuta:

http://www.theblaze.com/stories/2014/01/22/fact-check-no-actual-unemployment-isnt-37-2-percent/

Suomessa Evan tutkimuksen mukaan usan työttömyys on vain 5% ja 80% suomalaisistakin on onnellisia.
Uskotko kokoomusta eli evaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu