Cerazette ja hiustenlähtö!

Kirjoitin tästä yhdelle toisellekin foorumille. Pliis vastailtaa tai auttakaa joku, oon nyt aika ahdistunut tästä jutusta :(

Olen siis 22-vuotias nainen. Aloitin cerazette-minipillerit n. 9 kk sitten. Parin viikon päästä alkoi aivan järkyttävä hiustenlähtö. Mulla on aina ollut erittäin paksu luonnonkihara tukka. Nyt jäljellä on enää pikkuisen ohutta hiusta, ja päänahka kuultaa läpi. Etenkin hiustenpesun yhteydessä tukkaa lähti niin isoina tukkoina, että viemärikin meni lopulta tukkoon. Voin sanoa, että tämä lähes kaljuna eläminen käy itsetunnon päälle tosi ikävänlaisesti :(

Muitakin sivuvaikutuksia tuli: Limakalvot kuivuivat ja haurastuivat niin huonokuntoisiksi, ettei lopuksi voitu enää harrastaa yhdyntää poikaystävän kanssa, ja suuseksikin tuntui tosi kivuliaalta. Mielialat heittelivät ja musta tuli ihan raivopää.
Lopulta huolestuin hiustenlähdöstä niin paljon, että lopetin cerat noin 2 viikkoa sitten. Nyt hiustenlähtö on vähentynyt hiukan, mutta vielä ei ainakaan näy uutta hiusta kasvamassa. Hiustenkasvu siis lakkasi ihan kokonaan jo monta kuukautta sitten. Jakaus on tosi leveä ja harva, ja siis päänahka kiiltelee tukan läpi.

KYSYMYS: Onko joku teistä käyttänyt cerazettejä (tai muita vastaavanlaisia minipillereitä) ja menettänyt niiden seurauksena tukkansa, MUTTA saanut hiukset takaisin ajan myötä? Kuinka kauan sulla kesti, että hormonitoiminta tasaantui entiselleen, ja tukankasvu alkoi uudelleen?

Olisin superkiitollinen vastauksista ja muiden kokemuksista.
32039
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tunnen tuskasi! Aloitin noin puolitoista vuotta sitten samat minipillerit. Noin 9 kk käytön jälkeen hiuksia alkoi lähteä todella paljon ja tätä jatkui noin neljä kuukautta ja itsetuntoni laski miinukselle. Lopulta hiustenlähtö rauhoittui ja uutta hiusta alkoi kasvamaan runsaasti. Nyt pääni on täynnä ylöspäin töröttävää pikkutukkaa eli kasvamassa takasin. En yhdistänyt hiustenlähtöä pillereihin johtuen sen alkamsesta vasta 9kk jälkeen, joten syön niitä edelleen. Tällä hetkellä pidän kuitenkin todennäköisenä että niiden aiheuttamasta hormonitoiminan sekoittumisesta se johtui ja rauhoittui kun keho tottui keltarauhashormoniin.

Uskon siis vahvasi ettö hiuksesi alkavat kasvamaan takasin ajan kuluessa! Ymmärrän todellakin tuskasi ja muistan sen ajan kun en vain halunnut lähteä kotoa hiusten vähyyden takia. Lopulta pystyi lopettamaan stressamisen ihotautilääkärikäynnin jälkeen mikä varmasti osaltaa auttoi hiustenlähdön laantumisessa. Olisiko sinunkin mahdollista käydä? Samalla kannattaa tutkituttaa kilpirauhasarvot ja hemoglobiini varmuuden vuoksi, ettei lähtö johdu niistä.

Muist kuitenkin ettö olet kaunis omana itsenäsi ja mitä vähemmän stressaan asiaa sitä todennäköisemmin hiustenlähtö laantuu! Tsemppiä!

Äänestä

Käytin nuorena erilaisia keltarauhasvalmisteita (pillerit, implantit, kierukka), enkä huomannut mitään erityisiä muutoksia. Vaikka hiukseni eivät meinanneet kasvaa lapsena millään päähän, ja ovat olleet varsin ohuet suurimman osan elämää, ei ehkäisy muuttanut tilannetta huonommaksi.

Mielestäni kannattaisi tarkastaa tavallisemmat yleisterveyden ongelmat. Ainakin raudan ja jodin puutos aiheuttaa hiustenlähtöä. Monella hiusten lähtö on myös ongelma yli 40-vuotiaana (niin itsellänikin, tosin en vakavasta karvakadosta, vaikka edellisen kerran olen käyttänyt hormonaalista ehkäisyä liene 15 vuotta sitten).

Nykyään lääketieteessä ei vielä huomioida, että eri ihmiset reagoivat samaan lääkkeeseen eri tavoin yksilöllisistä geneettisistä ominaisuuksista johtuen. Ehkäpä joskus todetaan ja todistetaan, että osa naisista saa poikkeuksellisia reaktioita myös ehkäisyvalmisteista.

Äänestä

Myrkky Polysorbaatti 80 aiheuttaa mm. hiustenlähtöä ja lapsettomuutta. Tätä on monissa ehkäisypillereissä! Käytetään mm. SYÖPÄHOIDOISSA!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaljuunnun123 kirjoitti:

Kirjoitin tästä yhdelle toisellekin foorumille. Pliis vastailtaa tai auttakaa joku, oon nyt aika ahdistunut tästä jutusta :(

Olen siis 22-vuotias nainen. Aloitin cerazette-minipillerit n. 9 kk sitten. Parin viikon päästä alkoi aivan järkyttävä hiustenlähtö. Mulla on aina ollut erittäin paksu luonnonkihara tukka. Nyt jäljellä on enää pikkuisen ohutta hiusta, ja päänahka kuultaa läpi. Etenkin hiustenpesun yhteydessä tukkaa lähti niin isoina tukkoina, että viemärikin meni lopulta tukkoon. Voin sanoa, että tämä lähes kaljuna eläminen käy itsetunnon päälle tosi ikävänlaisesti :(

Muitakin sivuvaikutuksia tuli: Limakalvot kuivuivat ja haurastuivat niin huonokuntoisiksi, ettei lopuksi voitu enää harrastaa yhdyntää poikaystävän kanssa, ja suuseksikin tuntui tosi kivuliaalta. Mielialat heittelivät ja musta tuli ihan raivopää.
Lopulta huolestuin hiustenlähdöstä niin paljon, että lopetin cerat noin 2 viikkoa sitten. Nyt hiustenlähtö on vähentynyt hiukan, mutta vielä ei ainakaan näy uutta hiusta kasvamassa. Hiustenkasvu siis lakkasi ihan kokonaan jo monta kuukautta sitten. Jakaus on tosi leveä ja harva, ja siis päänahka kiiltelee tukan läpi.

KYSYMYS: Onko joku teistä käyttänyt cerazettejä (tai muita vastaavanlaisia minipillereitä) ja menettänyt niiden seurauksena tukkansa, MUTTA saanut hiukset takaisin ajan myötä? Kuinka kauan sulla kesti, että hormonitoiminta tasaantui entiselleen, ja tukankasvu alkoi uudelleen?

Olisin superkiitollinen vastauksista ja muiden kokemuksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu