Gallup ärsyttävistä sanoista

Onko sanoja jotka ärsyttävät aina kun ne kuulee tai näkee? Minua ärsyttää kun käytetään sanaa 'uupua' sanan 'puuttua' merkityksessä. Esim. "Vielä uupuu yksi nimi listasta." Miten voi uupua jos ei ole lihaksiakaan? Argh! Tiedän, murrejuttuja, mutta silti.
8479
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

esim.
kullostaa, vaikka pitäisi olla kuulostaa
naiseni yäk, eihän kukaan voi toista omistaa
sitten nämä ällöt empiirinen, komistus, loppupeleissä jne arrrggghhh!

Äänestä
  • Kyllähän niitä piisaa...
    ...pitkässä juoksussa, ylämummo, sydämmellisesti, voe hyväne aeka kuitennii, turun sinappia, paavo lipponen, kuun kehrä, anna ku miekii...

    Äänestä

..ei pahemmin sanat ärsytä.. miksi ärsyttäis?? maailmassa on paljon oikeasti ärsyttäviä asioita kuten.. pupun juoruilu.. ennakkoluulot, ahdasmielisyys jne..

Äänestä

en anna , olet liian kännissä.

Äänestä
  • olen työtön, sivari, pa, etäisä ja juoppo, mutta saako pillua?

    Ei saa!!!

    Äänestä

Kun jutut on "hakusessa".

Ja miljoona tyhmää sananlaskua joissa ei ole päätä eikä häntää tai joita on muutettu niin ettei niissä enää ole päätä eikä häntää. Tai jotka ovat muuten vain auttamattomasti vanhentuneita ja pitäisi siirtää museoon.

Usein kuulee sanottavan "älä nuolaise ennen kuin tipahtaa". Jos jätskistä on tipahtamassa pala tai pisara niin sehän pitää juuri nuolaista heti, muuten se tipahtaa.

Modernit. Vakuuttavat. Lähes. Yksilauseiset. Virkkeet. Jotka. Saavat. Mainoksen. Kuulostamaan. Tosi. Vakuuttavalta. taisittenei.

Kertakäyttömedian kuumat sanat joista leivotaan suoranaista hysteriaa kuten "salarakas".

Äänestä
  • Prkl yksisanaiset, ei yksilauseiset, olkoonkin että yksisanainen on myös yksilauseinen.

    Äänestä

Voi vittu kuinka mua just vituttaa toi niin saatanasti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


härö kirjoitti:

Onko sanoja jotka ärsyttävät aina kun ne kuulee tai näkee? Minua ärsyttää kun käytetään sanaa 'uupua' sanan 'puuttua' merkityksessä. Esim. "Vielä uupuu yksi nimi listasta." Miten voi uupua jos ei ole lihaksiakaan? Argh! Tiedän, murrejuttuja, mutta silti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu