Oinonen: "Olemme kohta satiaispuolue"

1781

44

531

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • faktaakehiin

      Muistan kun joitakin vuosia sitten Soini ILtalehdessä uhosi kuinka hän ei välitä kannatuksesta mitä hän uskonasioissaan sanoo. No, nyt se alkaa näkyä.
      Otan esim kun Israel moukaroi sairaaloita ja lastentarhoja ja meidän tv näytti lapsia ym kuolleena tv-ssä Soini oli ainoa joka hihkui onnesta. Kepu ja kok hiljaa. Niin toinen toope päivi Räsänen. minusta lähi-idän sotkut on sellaista touhua, että suomalaisten ei kannata kauhesti hirnua uskossaan koska molemmista osapuolissa on syynsä.

      Toinen seikka Tynkkysen kanssa tappelu johti nuorten lähtöön puolueesta.
      Naiset kaikonneet koska tällaisilla Lähi-idän jutuilla herkuttelu ja uskovaisuudella ym aborteilla ajanut naiset pois äänestäjäkunnasta.
      Ollaan mitä mieltä tahansa, niin nyt jos koskaan Soini hyllylle. Koska kuntavaaleista tulee raju tappio. Jos johto ei vaidu eduskuntaa vaaleihin mennessä, niin 10 paikka alkaa olla tiukassa seuraavassa eduskunnassa. Nyt Jussi Niinistö pj jaksi, että edes saadaan 12-13 % kannastus takaisin..

      • Loppuupaha ainaki se pSS rähinä & kähinä kuntatasolla.


    • vapputunnelmissa

      Juu. Tarvitaan puheenjohtajaa, joka ei taivu. Sanoo älykköpersu.
      Siinä hän on täysin oikeassa. Soini ei taatusti taivu.

      Ja jälleen kerran vika on mediassa, joka ei kehu Persujen suuria saavutuksia hallituksessa.

      • g44g432g4

        Tuskimpa vika on valtamediassa vaikka se kyllä puolueellinen on ollut aika räikeästikkin usein.


      • syylliset.esiin

        Joo mutta tuskin media sentään tauteja levittää. Satiaiset siirtyvät ihmisestä toiseen ihokosketuksessa, seksuaalisessa kanssakäymisessä tai vaatteiden välityksellä.


    • JännittynytSika

      Voi olla että JOKU suuttuu. Ja sanoo "EI PIDÄ PAIKKAANSA"

      • PoutsaloPutkonen

        SIITTÄ huolimatta Penakin saa olla vielä ainakin 2v8kk. Ja valitaan ehkä uudestaan.
        Äänestäjät ratkaisee ei isä aurinkoinen.


    • erottakaa.se.soini

      Perussuomalaisesta puolueella näyttää olevan ainoa ja päämäärä, että ennen seuraavia vaaleja Soini saa sen Englannin suurlähettilään viran.
      Kaikki keskeiset vaalilupaukset on petetty ja varsin ikävällä tavalla.
      YLE raakkuu joka päivä monelta kanavalta PS:ää.

    • Herajärven-kierros

      Pentti pääsi antamaan vähän Timpalle takaisin. Potkukelkka kaivelee vieläkin.
      Pentti ei pääse enää eduskuntaan. Seuraavissa vaaleissa Pentti jää rannalle, - Herajärven rannalle.

      • PettäjänTie

        Eipä sinne pääse erittäin moni muukaan persveivari.


      • Vajaa_70

        Minkä ikäinen Pentti on sitten kun seuraavan kerran pyritään.


      • Dva_HES_oog
        Vajaa_70 kirjoitti:

        Minkä ikäinen Pentti on sitten kun seuraavan kerran pyritään.

        Noin 70 hujakoilla, joten jatkokausi mahdollistaisi jo mukavan eläkkeen. 74-75 vuotiaana on mukava aloitaa matkustelu myös uuden ajoneuvon hankinta siinä iässä on kokemuksena varsin miellyttävä. Siihen kun ottaa huolenpitosopimuksen, niin ennen 80 vuotispäivää ei tarvitse käsiä liata.


    • peruSSatiainen

      hakkiksen sahalla sorvattuja jytkytappeja kaupan

    • perustoilailevuus

      Satiaisten on nyt ryhdistyttävä ja alettava kuhista oikein vahvana oppositiona hallitus-Audien hohtavanpuhtaissa penkeissä...

    • ei.yhdyskunta.vaan.Liike

      "Takiaispuolue" olikin aina vähän liian hempeän kukkaismainen nimitys rehdi(ttömä)nrempseille perSSuille?

    • pettäjäntie

      Oinonen aivan oikeassa,millä asioilla päästiin pinnalle.Ei tällä Soinin petturipolitiikalla pitkällepäästä.Perkele,ennen vaaleja kansaa petkutettiin ja
      puhuttiin paskaa,kyllä tämä kostautuu.Ei ollut Soinilla järkeä hoitaa asioita,kyllä
      kansa tietää.

    • HyvästiPersut

      Petkuhuiputuspuolue persut ei pysty nousemaan millään nyt, kun Soini on pakotettu jättämään sutkautuksensa ja hänen henkinen tilansa on muutenkin kääntynyt muistuttamaan dementikkovanhusta. Soini ei töppäystensä jälkeen houkuta uusia äänestäjiä ja entisetkin ovat ottaneet jalat alleen.

      Oman uskonnollisen vakaumuksen korostaminen luo Soinin toiminnasta tahattoman humoristisen kuvan. Soini hakee huomaamattaan - tai täysin tarkoituksella - uskonnosta oikeutuksen mielipiteilleen ja on olevinaan jonkinlainen jumalan edustaja maan päällä. Normaali ihminen ottaa huomioon sen, että uskonnollinen vakaumus on omantunnon kysymys eikä sen avulla kannata yrittää perustella mitään. Sen sijaan Soini ilakoi Israelin sotarikoksilla ja jahtaa homoja omaan vakaumukseensa vedoten.

      Täysin ristiriidassa Soinin uskonnollisuuden kanssa on samaistuminen Matti Putkosen retoriikkaan ja Putkosen raiskaustuomion sivuuttaminen olankohautuksella. Ei ihme, että persuissa ei juuri naisia näy.

    • soinismin-perikato

      Oinonen ei unohda eikä tarvitsekaan unohtaa. Soini on niin syvällä oman narsisminsa loisteessa, että nollaa julkeasti ja julkisesti kaikkien muiden työt persujen hyväksi. Soinin ihmiselle hyvä selkäpuukko on tunnettu kautta maan ja sellainen törröttää aika monen itsensä puolueelle uhranneen veteraanin selässä.

      http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014040318179547_uu.shtml

    • satikutia
    • LihavaheheheMies

      Kovin on hiljaa Pentti istunut takarivissä. HysHysHysHys........................

      • usansylikoira

      • puhekiellossako

        Sitä onkin ihmetelty et miksi Oinonen on pysynyt hiljaa....


      • 600PINSSIÄ
        puhekiellossako kirjoitti:

        Sitä onkin ihmetelty et miksi Oinonen on pysynyt hiljaa....

        Pieni punoitus ja hissunkissun takarivissä. Jostani junavuoroista yritti kerran selittää.


      • Hattu_Kourassa

        Erittäin jännityneenä, puheesta puuttui täysin se tahtotila ja "reipasäänisyys" mistä nyt hiljaiseksi hiireksi muuttunut Oinonen tunnettiin.


    • raavaskin.nöyrtyy

      Isä Timon konjakkipierut vetävät hiljaiseksi?

    • beethooven

      Ja persuilla sitten lieneekin edessä hajoaminen kirppuihin lopulta?

    • usansylikoira

      Persut ei ole enää kohta edes "satiaispuolue" kooltaan vaan pikemmin bakteeri.

    • heheheheheeeee

      Ministerimies räplää puhelinta istunnon aikana.

      • Loispummieläkeläinen

        Kukaan ei voi sitä kieltää, ei kukaan, ei koskaan.


    • kenttä.valvoo
      • GH_66

        Iso osa kuitenkin on Soinin talutusnuorassa.


    • SJP-persut

      Kusetuksella on lyhyet jäljet ja äänestäjän voi pettää vain kerran.
      Luottamuksen kun pettää niin petturin on turha tulla selittelemään sen jälkeen yhtään mitään.

      Näin on jo käynyt persuille ,mitään pelastettavaa ei enää ole kun kaikki äänestäjät on petetty.

      Juudas puolue olisi oieka nimitys tälle pellelaumalle. SJP = Suomen Juudas Puolue

      • 50vuotta_ryypännyt

        Meinaatko, että päällikkö pistää kusettajat ojennukseen.


    • kannatusLaskee

      Vasemmistoliitto on jo ohittanut persut kannatuksessa, seuraavaksi onkin RKP:n vuoro ohittaa persut, eroa on nimittäin RKP:n ja perussuomalaisten välillä enää pari prosenttiyksikköä.

      Kun rkp on mennyt persujen ohi, kisaa persut kd:n kanssa pienimmän puolueen paikasta. Siinä on se mitä jytkystä on jäljellä.

      • nainenjyrähtiNorja

        Uskonto pois politiikasta ja mamumiehet takas hiekkamaahan.

        Eikös Norjan pääministeri hoitanut rajat kiinni?


    • ex-persehinen

      Persujen työnäyte on nähty ja huonoksi havaittu. Markkinapuheet olivat kyllä hulppeita, mutta poliittinen ammattitaito nolla. Äänestäjät ovat hynälleet persut, eivätkä takaisin tule. Persut lupasivat pelastusrenkaan, mutta heittivätkin myllynkiven kansalaisten kaulaan. Sellainen pettymys ei unohdu.

      • OinosenÄänestäjä

        Kyseessä informaatiokatkos, hyvät teot eivät ole tulleet riittävän hyvin äänestäjien tietoon. Työmiehen tunti on paikka jossa näitä asioita käsitellään.
        Kyllä moni köyhä on enemmän kun kiitollinen takuueläkkeen tuplanoususta, yleveron poistosta, omaishoidontuen noususta ja siittä että herrojen ökyveneille tuli vero.


      • sapiskaasatiaisille

        Perseiden tapauksessa on ollut vuosien informaatiokatkos, puhumattakaan härskistä pettämisestä. Onneksi koko pellejengi haihtuu puoluekartoilta.


      • MyösKalju

        Arvostan Terhon tekemää hallitusyhteistyötä.


      • blackrain

        Niin sitä uusliberalismia minkä takia persujen kannatus on nyt mitä on. ;) Sadepäivä tänään joten täytyy vaihtaa kääntötakkia toistpäin ettei kastu, heippa. :)


    • Yksilensiylikäenpesän
    • Hauveli-tiesi-ps-poks

      Olisi kannattanut uskoa Oinosen sanaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      278
      26751
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      47
      2255
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      199
      1586
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      150
      1498
    5. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      29
      1236
    6. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      29
      999
    7. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      998
    8. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      922
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      84
      831
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      82
      786
    Aihe