Mitäs meitin edustajat ovat naaranneet? Suomella taitaa kohta olla Noopelin palkintojakin enempi kuin mitaleja.....!:D
USA:lla jo 32 mitalia
M.I.Taliaivo
22167
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Mitä veikkaatte rakkaan naapurimme Venäjän mitalisaldoksi kohta alkavissa olympialaisten yleisurheilukisoissa?
Ja mitä veikkaatte, mikä on oikeasti järjestelmällisen dopingin kotimaa ja sen pahan valtakunta?
Ei ainakaan mikään sellainen maa, missä doping ei ole valtiojohtoista hommaa. Yksityisyrittelijöitä on joka maassa, mutta valtiojohtoiset ohjelmat on alinta raukkamaisuutta.
Oliko sulla mielessä joku maa vai miksi kysyt?
Suuret urheiluvälinvalmistajat kuten mm. Nike ja Adidas tekevät mitä tahansa, jotta urheilijat jotka käyttävät ja mainostavat heidän tuotteitaan, voittavat isoissa kisoissa. Em. yrityksillä on miljardien bisnes-intressi saada edustusurheilijansa voittamaan keinolla millä hyvänsä. Venäjän valtiolla taas ei ole mitään vastaavaa liikevoittojen kasvattamisen intressiä. Onhan kokoomuslainen mielipiden aina ollut muutenkin se, ettei valtio koskaan ole missään toimissa läheskään yhtä hyvä ja tehokas kuin alan huippuyritykset. Kuinka yht'äkkiä Venäjä on kokkareiden mielestä maailman ainoa tehokas dopinginjärjestelmän ylläpitäjä, vaikka todelliset jätti-intressit sellaiseen löytyvät juuri kokkreiden kehumista maailman menestyjäyrityksistä. ...Eipä ole Kokoomuslogiikassa järjen häivää.
Voi vittu sun viestis on kaukaa haettua soopaa. Ja mistä helvetistä sä jonkun puoluekannankin tähän repäsit? Perseestäsi vai?
Valtiot ovat kautta aikojen urheilun kautta pönkittäneet omaa mainettaan. Tämä korostuu jostakin syystä totalitaarisissa maissa. Natsi-Saksalle oli erittäin tärkeää pärjätä omissa olympialaisissaan. DDR:llä oli valtiojohtoista dopingia, että näyttäisi Läntistä veljeään paremmalta. Neuvostoliitto ja USA kilpailivat kylmän sodan aikana politiikan, sotateollisuuden, teknologian ym. lisäksi myös urheilukentillä . Urheilussa oman ylivertaisuuden näyttäminen on totalitaarisille maille rauhanomainen keino saada itsensä näyttämään onnistuneemmalta yhteiskunnalta kuin vihollisensa, eräänlaista pehmeää sodankäyntiä siis.
Suomikin aikoinaan "juostiin maailmankartalle" Tukholmassa 1912 Hannes Kolehmaisen toimesta, lätkän MM-kulta oli "balsamia lama-Suomelle" jne.
Se joka siis ihmettelee valtion motiiveja edistää maansa urheilumenestystä tilaisuuden tullen vaikkapa dopingilla, on joko lapsenuskoinen, yksinkertaisesti tyhmä tai sitten trolli.
nen
Niin, kaikki mitä venäläiset tekevät tai mitä niiden väitetään tekevän on tietysti raukkamaista, ainakin russofoobikon mielestä.
Se vasta raukkamaista olikin, kun Venäjä pudotti kaksi atomipommia Japaniin 1945.
Ihmisiä kuoli yhteensä 300000. Kaikki siviileitä. Tai kun Venäjä tuhosi kokonaisen valtion Lähi-idässä maan tasalle 2000-luvulla. Kyllä osaa Venäjä olla raukkamainen.
Hyökkääminen sisäisessä sekasorrossa olevan Ukrainan kimppuun ja sen maan valtaaminen sekä dopinginkäytön järjestelmällinen edistäminen on raukkamaista, sitä ei USA:n joskus vuosikymmeniä sitten pudottamat atomipommit mihinkään muuta.
Ilmeisesti toista maailmansotaa olisi venäjäfanin mielestä pitänyt jatkaa vielä toiset viisi vuotta?
"Valtiot ovat kautta aikojen urheilun kautta pönkittäneet omaa mainettaan (urheilusaavutuksilla)."
Näin on. Ja nyt siihen on yhdistetty "vastapuolen" mustamaalaaminen ja leimaaminen luvatomien keinojen käyttäjiksi tarkoituksella saada osa omaa menestystä uhkaavista kilpailijoista suljetuksi kisoista.
Se jos mikään on propagandasotaa. Vaikka Yhdysvalloilla ei olisi ohjelmia urheilijoiden tulosten parantamiseksi kuin liikeyritysten kautta, koetaan voitot kansakunnan saavutuksina ja sen maineen kohottajina, ei urheiluvälinevalmistajien tai muiden sponsoreiden voittoina.
Tämä jo antaa aiheen toimia kv. politiikassakin omien urheilijoiden suosimimiseksi ja vastustajien estämiseksi, niin lapselliselta kuin se todellisuudessa tuntuukin. Varsinkin kun käytössä on lähes täydellinen läntinen propagandahegemonia.
"Yhyy yhyy. Uhriudutaan taas vähe ku kaikki kiusaa Venäjää."
Venäläisurheilijoita on kärynnyt dopingista, se on fakta. Mitäs douppaisvat, ilman sitä olisi Venäjä normaalisti mukana. Kannattiko?
olisi meillä,mutta urheijat rapakunnossa muihin nähden,joten tulokset kertoo toden.
Sinne mennään vain hauskaa pitämään, eikä kilpailemaan, kun kuuntelee Suomalaisten urheilijoiden kommentteja.
Suomen uglympialaiset huipentuu totutusti kisojen viimeisen viikonlopun miesten kepin viskontaan ja mahdolliseen ainoaan mitaliin. Siihen mennessä lähes kaikilla muilla urheilu mailla on useita mitaleita.
Kepinviskojat tuskin tuo mitalia, kyllä suomen todennäköisin mitalisti on naispainija.
Ja se vastaa USA:n viittäkymmentä mitalia, suurinpiirtein väkilukuun suhteutettuna.
Uudet kujeet, uudet tuulet
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14419943/laaketieteellinen-dopingin-pudotti-suomen-urheilun
Kuinka monta USAlaista kärähtää Riossa dopingista? Kuinka monta USAlaista on kärähtänyt edellisten kisojen dopingnäytteiden uusintatarkastuksissa? Jos vastaus on nolla, doping-testausjärjestelmä ei toimi.
"Yhyy yhyy USA on paha yhyy yhyy USA kiusaa Venäjää yhyy yhyy äiti tuu pyyhkimään"
Onko hienoa tallustella nimikkokoripallotossuissa nimikkolippis päässä.
Kyllä. Tästä sinä et tiedä mitään, kun sulla on varaa vain halpoihin kiinalaisiin piraattirätteihin, punikki.
Puhtaaseen urheiluun ei kuulu itsensä kiduttaminen, voiton tavoittelu eikä typerät mitalit. Puhdas urheilija saa rahaa sponsoreilta, neliveto-Audin tai vastaavan, stipendeja ja avustuksia pitkiä talvileirejä varten ja leppoisia turistimatkoja arvokisoihin.
Usa on suurin dopingin käyttäjämaa maailmassa, kärynneet vain saavat aina uudelleen osallistua kisoihin, ei koske samat lait, kuin muita maita.
Tiltun katkeruus on karamellia sielulle.