Sipilä & Soini vetosi Turkkiin, nöyrtyykö Erdo?

"Sipilä ja Soini: Turkin palattava ihmisoikeuksia kunnioittavan kehityksen tielle"

http://yle.fi/uutiset/sipila_ja_soini_turkin_palattava_ihmisoikeuksia_kunnioittavan_kehityksen_tielle/9091653

No nyt Erdogan varmaan rauhoittuu ja alkaa palauttamaan Turkkia uudelleen atatürkkilaisuuden tielle. Ja puhdistukset tietty loppui tähän kuin seinään tämän Kahden Ässän jyrähdyksen ansiosta!
883
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

aina kun kuulee näistä huippukokouksista mihin näitä törppöjä lennätetään tulee mieleen jari sporttila arenan ulkopuolelta.

Äänestä
  • Ei mitään tietoa kansainvälisestä politiikasta, mutta kommentoida pitää. Kansainvälisen yhteisön painostus toimii pidemmällä aikavälillä. Yksikään maa ei pärjää ilman muita maita. Ennenpitkää kauppasuhteet kärsivät, jne....
    Jos diplomaatit lakkaavat puhumasta, niin aseet alkavat puhumaan. Ja kun siihen on kyllästytty, niin sitten tarvitaan taas diplomaatteja rauhanprosessiin.

    Äänestä

Kiittääkö Erdogania pitäisi ja ottaa EU:n jäseneksi? EU-mailla on vastuu kommentoida EU-jäsenyysneuvotteluja käyvän maan, eli Turkin, johtajan tekemiä ihmisoikeusloukkauksia. Koska ko. maan tilanteen arviointi on osa jäsenyysneuvotteluprosessia. Tällä menolla Turkista ei tietenkään tule koskaan EU:n jäsentä.

Luonnollisesti kansainvälisen yhteisön on tuomittava ihmisoikeusloukkaukset, tapahtuivat ne missä tahansa. Niiden tuomitsematta jättäminen olisi todella selkärangatonta. Tuomitsemisen jälkeen seuraava ase ovat sanktiot.

Äänestä
  • Saahan sitä suomalaisministeritkin mielipiteensä ilmaista, ja kai sitten pitääkin ilmaista (palkkansa noidenkin on ansaittava), mutta kuten sinäkin tiedät, Erdogan viittaa kintaalla noiden kahden pellen kommenteille.

    Äänestä

  • Ja senkö vuoksi meidän pitäisi vain kumarrella Erdogania ja luopua länsimaisten sivistysvaltioiden kantavista periaatteista. Noin heikkohermoisesti ajattelevat pelaavat islamistien pussiin.

    EU:n voi tuhota vain sisältäpäin. Ja se vasta olisi typerää, sillä Euroopassa on vain pari tarpeeksi isoa maata, jolla olisi sen jälkeen sananvaltaa. Suomen kokoisella maalla ei ole yksin mitään arvoa. Jäisimme geopoliittiseksi pelinappulaksi.

    Äänestä

Ei kenelläkään valtionjohtajalla ole varaa uhitella loputtomiin. Oman maan talous siitä vaan kärsii.

Äänestä

"Sipilä ja Soini vetosivat"

HAHAHAHAHHAAHAAHHAAHHAHAHHAHAHAHAHAHHAHAHAAAHAHAHAHAA
HOHOHOOHOOHOHOOHOHOHOHOOHOHOHHHOHOOOOHOHOOHOHOOHOHOHOHOOHOHOHOHOHOOHOHOHOHOHOHOHOOH HUHUHUUHUHUHUHUHUHUUHUHUHUHUUHUHUHUHUHUHUHUUHUH RÖH RÖH RÖH RÖH RÖH RÖH RÖH RÖH RÖH RÖH RÖH RÖH RÖH RÖH RÖH !!!!!!!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ErdoValahtiKalpeeks kirjoitti:

"Sipilä ja Soini: Turkin palattava ihmisoikeuksia kunnioittavan kehityksen tielle"

http://yle.fi/uutiset/sipila_ja_soini_turkin_palattava_ihmisoikeuksia_kunnioittavan_kehityksen_tielle/9091653

No nyt Erdogan varmaan rauhoittuu ja alkaa palauttamaan Turkkia uudelleen atatürkkilaisuuden tielle. Ja puhdistukset tietty loppui tähän kuin seinään tämän Kahden Ässän jyrähdyksen ansiosta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu