Koska olen kokemuksesta havainnut sen että kristillinen moraali tuottaa laadukkaimman mahdollisen elämäntavan joka on niin täynnä rakkautta että sitä riittää jaettavaksi vihollisillekin, niin sen osoitukseksi suosittelen paatuneillekin evokkiateisteille sitä kokeilisotte elää sen mukaan vaikkapa kuukauden päivät.
Siis olkaa ystävällidiä kaikille aktiivisilla tavoilla, eli etsikää tilaisuuksia tuottaa iloa ja mielihyvää kaikille, ja jopa vihollisillisillennekin joita teillä varmasti riittää sillä kukapa mulkeroista tykkäisi, siis jos tulee tilaisuus niin kokeilkaapa kostaa paha hyvällä.
Ja yrittäkäähän olla poikkeuksellisen hyviä puolisoitanne kohtaan ja lapsianne kohtaan siis olkaa mieluummin antavana osapuolena kuin itsekkäänä ahneena vaativana saajaosapuolena kuten tähän asti, niin tulette kuukauden näin toimittuanne ihmeellisellä tavalla oman hyvän kokemuksenne myötä havaitsemaan sen että kristillinen moraali on aivan liian viisasta ja hyvää ollakseen vain ihmisen kehittelämää.
Siis olkaa ystävällidiä kaikille aktiivisilla tavoilla, eli etsikää tilaisuuksia tuottaa iloa ja mielihyvää kaikille, ja jopa vihollisillisillennekin joita teillä varmasti riittää sillä kukapa mulkeroista tykkäisi, siis jos tulee tilaisuus niin kokeilkaapa kostaa paha hyvällä.
Ja yrittäkäähän olla poikkeuksellisen hyviä puolisoitanne kohtaan ja lapsianne kohtaan siis olkaa mieluummin antavana osapuolena kuin itsekkäänä ahneena vaativana saajaosapuolena kuten tähän asti, niin tulette kuukauden näin toimittuanne ihmeellisellä tavalla oman hyvän kokemuksenne myötä havaitsemaan sen että kristillinen moraali on aivan liian viisasta ja hyvää ollakseen vain ihmisen kehittelämää.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kiitos Jyri, olet suositellut tuota usein ja puolisen vuotta sitten kun jostain syystä parisuhteeni alkoi maistua puulta eikä siinä tuntunut olevan mitään kipinää ja oletin että kohta muija lähtee kuten edellisetkin naiseni.
Aloin tuntea itseni epäonnistujaksi ja huonoksi kumppaniksi kun taas oli käymässä näin.
Sitten tulin lukeneeksi nämä samat ohjeesi ja ajattelin että josko niistä olisi apua ja parisuhteeni voisi elpyä.
Aloin sitten olla aktiivisesti huomaavainen avokkiani kohtaan enkä riidellyt ja olin anteeksiantavainen ja asetin aina kun se oli mahdollista hänen etunsa etusijalle asiassa kuin asiassa. Yritin tehdä tämän sydämestä.
Ja tämä toimi, avokkini piti siitä ja alkoi osoittamaan vastakaikua ja alkoi olla jälleen halukkaasti hyvä minua kohtaan ja haluaa viettää enemmän aikaa minun kanssani, siis laatuaikaa.
Teemme usein viikonloppuisin jotain kivaa, jotain tervettä kivaa. Käymme Korkeasaaressa tai Tallinnassa Toompeanmäellä syömässä hyvin, tai sitten joissakin tilaisuuksissa tai pelaamme tennistä ja hän on hyvä siinä.
Samoin arki-iltaisin katsomme vähemmän telkkaria ja teemme mieluummin jotain kivaa yhdessä, kuten vaikka shoppailemassa Itiksessä ja katselemassa ihmisiä kuten niitä satoja muslimeja jotka viettävät siellä aikaansa. He ovat seurallista porukkaa ja ilahtuvat kun heidän kanssaan juttelee ystävällisesti.
Nyt puolen vuoden ystävällisyyskokeilun jälkeen olen sitä mieltä että tulen ylläpitämään tätä uutta asennoitumista tämän naisen kanssa loputtomiin, lämpimät romanttiset tunteet vallitsevat välillämme.
Vähän aikaa sitten hän alkoi puhua asten hankkimisesta ja arvaahan että olinko iloinen siitä että hän halusi minut lastensa isäksi, siis minut, entisen parisuhdeluuserin.
Hän yllätti minut sanomalla että olisi mukavampi olla avioliitossa kun lapsia alkaa tulla, ja että olisimme sitten ihan oikea perhe.
Niin että kiitos Jyri.
Kiitos ei.
Kristillinen moraali perustuu valehteluun sekä tietämättömien ja heikkolahjaisten pelotteluun.
Lisäksi jonkun lahkolaisen elämäntapa on jotain mihin en halua ryhtyä.
Etkös sinäkin johonkin lahkoon kuulu jos kreationisti olet?
Saako kysyä mihin lahkoon?
Kuulun ihan samaan seurakuntaan kuin Paavali ja Pietari ja Jeesuskin. Se ei ole mikään lahko vaan alkuperäinen kristillinen seurakunta.
Lahkolaiset tuppaavat olemaan erilaisia kuin alkuperäinen, siksi lahkot eivät kiinnosta.
Olipa mahtava avaus. Upea esimerkki siitä mitä on moraalinen oivallisuus.
Jos toimii juuri noin niin takuuvarmasti oma ja läheisten elämänlaatu paranee.
Ikävä vain että tämä ehdotus on ristiriidassa totaaliseen itsekkyyteen ja oman edun tavoitteluun ohjaavan evomoraalin kanssa, joten vaikka järki sanoisikin että ehdotus on erinomainen, niin on varmaa että evolutionisteilta ei löydy henkistä voimaa saada heitä toimimaan noin. Evomoraali on heissä aivan liian syvällä.
Ja taas hullujyri on jutellut itselleen kokonaisen ketjullisen...
Joo, kannattaa omaksua kristillinen moraali ja siitä käsin kirjoitella ketjullinen viestejä, jossa kehuu itse itseään. Oivallinen moraali, hieno mies. Selvästi jyrbän oiva moraali on johtanut hänet oikealle tielle
Olen alkanut hiljalleen ymmärtää Jyrtsiä.
Jos mimittäin ihan oikeasti tekee kuten hän neuvo niin miten siitä voisi jotain huonoa seurata. Jyri haluaa selvästi olla ystävällinen kaikille häntä vihaavillekin, joten on hänellä kyllä moraali tosi korkealla tasolla.
En voisi kuvitella että joku evolutionisteista haluaisi samalla tavalla hyvää kreationisteille. Tosin , mahdotontahan se olisikin sillä eiväthän todellisesta hyvästä mitään tiedä.
Hahhah! Kuka ottaisi todesta palstan emävalehtelijan valheet kristillisestä moraalista, kun itse emävalehtelija on täysin moraaliton paska:D
Sen sijaan että osoittaisit mölinälläsi ääliömäisyytesi voisit ystävällisesti sanoa että mitä moitittavaa Jyrin erinomaisessa avauksessa oli?
Ai et sano? No sitähän minäkin.
Juurihan tuossa kerrottiin, että naurattaa Jyrin kaltaisen emävalehtelijan saarnat kristillisestä moraalista. Toisaalta jos et kerran lukemaasi ymmärrä, niin ei kai sinulta voi ironian tajuakaan odottaa.
Siis etkös sinä aivopieruevokki tosiaankaan löydä avauksesta mitään vikaa? Eikö se ole ihan sama että kuka viirupää sen teki, sillä sehän oli erinomainen?
Totta kai löydän! Sehän oikein paistaa tekopyhyyttä. Kyllä sillä on väliä, että kuka asiaa kirjoittaa, koska sillä on merkitystä, että uskotaanko kirjoittajan itsekään uskovan paatokseensa vai ei. Aloittajahan on tunnettu patologinen valehtelija ja häirikkö, joka yrittää alituisen vittuilunsa lomassa välillä vähän "mukavia" lässyttämällä antaa vaikutelmaa, että olisikin moraalisesti uskottava ajattelija.
Kuitenkin tosiaan palstalaiset meikäläinen mukaan lukien ovat kuitenkin tottuneet näkemään, miten aloittaja ei itse todellisuudessa piittaa paskaakaan mistään kristillisestä moraalista, vaan yrittää kieroilemalla ja pelleilemällä hämmentää keskustelua palstalla. On ihan turhaa kuvitella, että näissä asioissa voisi kuitenkaan ketään hämätä limaisesti takertumalla johonkin "mitäs vikaa tässä on, täyttä asiaahan se on" -lähestymistapaan, kun tiedämme varsin hyvin miten tuo oli vain kauniistipaketoitu konvehtirasiallinen täynnä homeisia ulosteita eli Jyrtsin vakiovalikoimaa.
On nämä evokit varsinaisia aivop.....
Jyri teki tavattoman vilpittömän ja hyväntahtoisen avauksen josta nuo uunot eivät löydä moitteen sanaa ja silti he haukkuvat Jyriä p-pääksi????
Vitsi mitä ääliöitä. Mikä heitä vaivaa? Eipä ihme että nuo uskovat ufoihin ja menninkäisapinamiehiin, hehe.