Keskustasta on nyt hyvät pyörätiet joka suuntaan paitsi P-joelle päin. Sinne suuntaan pyörätie loppuu jo Kuulantiellä taajama-alueella, eikä sen jälkeen ole muuta kuin kapea ajorata. Vt:llä 18 pyöräilee ja kävelee ihmisiä töihin ja kouluun (myös aivan pieniä), tie on kapea ja liikennettä paljon (etenkin Keskisen huippumyyntiaikoina, mutta myös aamu- ja iltaruuhkien aikaan), nopeusrajoitus 100 (jota eivät läheskään kaikki noudata). Aloitteita on tehty, mutta mihinkään eivät ole johtaneet. Sydän on syrjällään joka kerran, kun ajelee tuota tietä, varsinkin kun näkee pikkuisia pyörinensä. Vähintään Kuivaskylälle saakka tulisi pikaisesti saada kevyen liikenteen väylä. Onhan P-joellakin sitä rakennettu keskelle suota kilometrikaupalla.
Pyörätie Peräseinäjoen suuntaan
PientenPuolesta
36753
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Montako ihmistä asuu Kuivaskylällä? Alle 10? Pyörätie tarvii aika paljon enemmän käyttäjiä, että löytyy perusteita. Yks vaihtoehto on muuttaa Alavuden keskustan lähelle, niin saa pyöräillä pyöräteitä. Jos jokainen alkaa vaatimaan jonnekin korpeen omaa pyörätietä, niin konkurssiinhan tämä maa menee. Muuttakaa ny helekatti sieltä korvesta lähemmäs keskustaa, niin elämä helpottuu.
Olet sairas yksilö.
Totuus joskus kirpaisee...
Niin, eivät kaikki täällä Kuivaskylässä asu heti valtatienvieressä vaan meitä on paljon täällä sivukylemmällä.
No paljonko siellä yhteensä sitten asuu, sivukylät mukaanlaskettuna? Kuitenkin yleesesti kun pyöräteitä rakennetaan, niin tarverajana on pidetty 1000 asukasta. Veikkaanpa vaan että siellä Kuivaskylällä jäädään alle 100 asukkaan, vaikka kissat ja koiratkin laskettaisiin mukaan.
No voihan keskustan suurilukuinen asujamisto pyöräillä vaikka maanantaipyöräilyn Kontiaisten kylätalolle. Silloinhan väkeä tulee parituhatta.
Kaukaa haettu väite. Hylätty!!!
Pyörätie ehdotuksesi Peräseinäjoen suuntaan on hylätty. Pyörätielle ei ole riittäviä perusteita harvalukuisen asutuksen johdosta. Kiitos ja näkemiin!
Ei ole kaikilla varaa muuttaa keskustaan. Kas, kun talojen hinnat ovat vähän eri tasoa.
No, onhan se jo nähty, ettei tällä palstalla kannata kirjoittaa mitään asiallista edes ehdotusmielessä
Tämä on niin totta,asiallisia kirjoituksia kaipailen.
Eikö asia jo perusteltu aika hyvin, että kun ei ole tarpeeksi palio pyörätien käyttäjiä.
Näköjään mielenvikainen virkamies!!
Eiihän sieläpäin asu ku muutama Taipalus ja ne ei aja polokupyörällä.
Kaupunki laajentaa tonttitarjontaansa Kouran maalaismaisemiin.
Pieneen kyläyhteisöön on suunnitteilla myös omarantaisia tontteja Nurmonjoen rannalle.
Asemakaavaluonnokseen liittyvä yleisötilaisuus pidetään Kouran liikuntahallilla torstaina 12.10.2017 klo 17.30 alkaen.
Tervetuloa osallistumaan Kouran kyläkeskuksen asemakaavan suunnitteluun!
Korjaisivat nyt ensin ne kuolemanmontut Peejoen karvasuolla ja Alavudella niinimaan risteyksessä.
Ruvekkaas ny joutesnanne miettimähän , miltä kohtaa laitetaan kulkemaan pyörätie Tuuri-Alavuren asema välille. Sitä ruvetahan kuulemma suunnittelemahan. Rautatiekin siinä on,mutta onhan näitä ylikäytäviä.
Ei Alavus-Popjoki välille mitää pyörätietä tarvita.Jos jotain pitää tehdä niin tietä leventää parimetriä niin tulee kunnon pientareet kevyelle liikenteelle.Niinimaan montut on olleet jo vuosikymmeniä .Onhan siinä useampi kuollu kolareissa.Samoin Karvasuon monttu.Paha paikka viimmekesänä joku asuntovaunu oli pompannut koukusta pois ja lentäny ojanpohjalle.Paskaksi meni ja onneksi ei sattunut olla vastaantulijoita.Vaimoni auto lähti siinäkohtaa lapasesta joskus 2001 vuoden talvella ja lensi perä edellä ojaan.Onneksi oli talvi ja kunnon hanget.Ei tullut kuin peltiromua.On ne jotain valohoitoa sille Karvasuon montulle tehnyt koska ei niin paha kuin viimmevuonna.Kouraan tosiaan tulee tontteja .Lakkisussunmäkeen ja täyttökanavasta Alavudelle päin oikealle puolelle .Hyvää mäkipäätä rakentaa ja jokea pitkin pääsee Hirvijärvelle moottoriveneellä.Lisäetuna asfaltti ja katuvalo tSeinäjoelle asti ja jos menee Vaasaan niin sinnekkin katuvalot koko matkan päällä yötäpäivää.Kauppaa huutaa kouran keskusta.Putte Punkarihan sitä suunnitteli.En tiedä onko hanke edennyt.Joku kyläbaarikin ja varsinkin kesällä olis kova sana.Muistan kun asuin Kourassa 1967-1973 niin oli kolme kauppaa ja kaljabaari vuodesta 69 kun keskikalja vapautui.Siellä ne äijät istuskeli ja välillä Lahtisen pajalla ruokatunnilla pelaamassa sököä työntekijöiden kanssa.
Tulis ny edes pyörätie Seinäjoki-Veneskoksi välille.
Siis Veneskoski...
Se on kuulkaas Kouras lyöty kuokka maahan, kiitos Seinäjoen Kaupungin!!🙏
Runkotie alkaa hahmottumaan uudella tulevalla asuinalueella joka yhdistyy lakkisussunmäellä jo valmiiksi sijaitsevaan vanhempaan asuinalueeseen.👍
Onhan tää ny ihan mahtava juttu, että Kourankylä kehittyy!
Täältä kesällä hurauttaa vain vartissa Kaupungille ja talvella 20minuutissa, täällä on tilaa hengittää,nauttia maalaismaisemasta ja happirikkaassa ympäristöstä.😊 löytyy Koulu,liikuntahalli, pururata ja monenmoisia huippumahdollisuusksia ulkoiluharrastusten parissa. 😊
Pajuluomalla Ruukintien itäpuolella on 27 omakotitonttia. Tontit ovat katujen Eerikinpojankatu, Iisakinpojankatu ja Valentinpojankatu varsilla. Alueella on kaksi tonttia varattu maanomistajille maakauppojen yhteydessä.
Kouran uudessa asemakaavassa Saarikoskentien varrella on 5 (n. 2000- 3500 m2) omarantaista omakotitonttia ja 20 muuta omakotitonttia. Kunnallistekniikka rakennetaan alueelle 2020.
Halkosaaressa on kolme erillistonttia haettavana. Uitontie 94 ja Riihisaarentie 2 ja 2 a. Näille kunnallistekniikka on valmiina.
Nurmon Tepossa on yksi omakotitontti, Kankaantie 24, jolle on kunnallistekniikka valmiina.
Anteeksi, mutta miten Seinäjoen tonttien mainostaminen liittyy Kuivaskylän pyörätiehen? Tämä on Alavuden keskustelupalsta.
Onhan ääsjoki alavuuren rajanaapuri ja naapurikaupunki.Välis on vain peejoen unska.Sydänmaalta tai siis länsikylästä kouraan se pyörätie.
Paikallisjunatkin alkavat seisomaan kourassa ja luultavasti sydänmaan asemallakin.Kouran asemarakennus on tosin siirretty lappajärven lomakylän rantaan.
Seinäjoen Kaupunki → Seinäjoen kylät ja kaupunginosat
1 t ·
Meillä on tilaa maaseutuasumiselle. Esittelemme toukokuun ajan eri kyliä ja asuinalueita, joissa on myös tontteja tarjolla.
Kylille on valittu omat viikkonsa, jolloin niistä kerrotaan kaupungin sosiaalisen median kanavissa.
vko 18 ma 29.4 alkaen Riskunmäki, Peräseinäjoki
vko 19 Koukkari (Peräseinäjoen keskusta)
vko 20 Koura, Nurmo
vko 21 Ritamäki, Ylistaro
vko 22 Latikka, Nurmo
vko 23 Kalajärvi
Täältä rahakkasta Jyväskylästä katsottuna Valtatie 18 pitäisi oikaista. Nyt se on kippura kylätie, joka ei vedä turisteja.
Ainakin Tuhkion äkkimutkat järven rannassa pitäisi heti suoristaa.
Liikenneyhteydet ovat tärkeimmät turismissa.
Soinin Vuorenmaa , Keskinen Tuuri ja Ähtäri on hyvä yhdistelmä turismille.
Oikaisut Alavuden alueella on tehty. Ne pitäisi kylläkin tehdä Keski-Suomessa, Multialta Väätäiskylään. :-)
Seinäjoen mainokset Seinäjoen palstalle, kiitos!
Sydänmaan rataoikaisu, Veneskosken - Kouran ohitus, Putulan oikaisu.
Nyt niinkuin ensiksi omassa maakunnassa työt joskus käyntiin.
Kourassa kauppa tyhjillään, siitä asemarakennus. Sääskiniemen ylikäytävän läheisyydessä joku vanha grillikoju melkein raiteissa kiinni, siinä hyvä pysäkki.
Taipaleenkylässä tarttee yksi pyörätietä, on muuttanut rivitalolle jutilantieltä.
Pientareet leveiksi kuten Ruotsissa joka pikitiellä, ja myös Kourassa.
Valtatie18 remonttiin, Savola, kiitos.
Tuuri ja Ähtäri joutuvat liikennepaitsioon.
Kävelee tientukkeena ja välillä käy toisten pihoissa. Perkele.
Nurmon vapaat tontit sijoittuvat Tanelinrannan (Karhuvuoren), Latikan, Tepon ja Kouran alueille. Kouran alueen tonteista osa rajoittuu jokeen ja niille on mahdollista rakentaa rantasauna.
Peräseinäjoen vapaat tontit sijoittuvat keskusta-alueen lisäksi mm. Honkakylän, Riskunmäen ja Kalajärven alueille. Kalajärven alueelta löydät myös vapaat mökkitontit.
Tästä pääset etsimään itsellesi mieluisan tontin Seinäjoen vapaista tonteista
Koukkarin alueen kaavamääräykset (pdf, 0.34 Mt)
Koukkarin maaseutuidylliä Peräseinäjoella -video (YouTube)
Ihastu Kalajärveen
Kalajärvellä on tilaa vaikka omalle marjametsälle -video (YouTube)
Tutustu Ritamäen alueeseen
Ylistaron Ritamäen maaseutumaisemissa -video (YouTube)
Kuka nyt mettähän muuttaa jos töis kulkee.Eläkeläiset voi sivukylille muuttaakkin koska siellähän ne palvelut on.He.he..Töysään ja Ahteriin piisaa nykyiset kinttupolut.
Siellä ei pian asu kun rollaattorimummot jos nekään kun vittuuntuvat kepuan aluepolitiikkaan.
Kuorasjärven pohjoispäässä rakennetaan miten sattuu.
Nyt nousee aivan järjetön kolossi aivan minimaaliselle tontille.
Ja aivan älyttömän muotoinen rakennus.
Eikö millään ole mitään väliä.
Suhteella ja isolla voitelulla ???