Linkissä tappavaa kritiikkiä nykyiselle hallitukselle ja sen oikeistolinjalle. Huomaa myös hyvä uutiseen liittyvä keskustelu.
http://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/2016081222093704_pk.shtml
Suuri kysymys on, miten me olemme joutuneet tähän hullutukseen ja kuinka tästä pahan kierteestä voi irrottautua?
http://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/2016081222093704_pk.shtml
Suuri kysymys on, miten me olemme joutuneet tähän hullutukseen ja kuinka tästä pahan kierteestä voi irrottautua?
Vastaukset 8
Vanhimmat
En vieläkään ymmärrä tuota pitkäjänteisyys-sanaa, jota media käyttää.
Esim. sillalla voi olla pitkä jänne.
(Onko hallituksella pitkät jänteet?)
Pitkäjännitteinen on jatkuva, kauaskantoinen suunnitelmallinen esim. työssään pitkäjännitteinen virkamies.
(Tarkastin asian suomen kielen käyttötiedosta).
Synonyymisanakirja olisi voinut olla avuksi. Pitkäjänteisen synonyymeja: väsymätön, pitkäaikainen, kärsivällinen, sisukas, laaja.
Oikein osasi pieni iltasosialisti mouruta taas kotihoidontuen jatkumisesta....voi kauhiaa - sehän nyt parantaisi työllisyyttä rajusti, kun ei voisi enää hoitaa lasta kotona, vaan voisi ...ilmoittautua kortistoon, ja muksu hoitoon.
Ei ne omiaan pure kaikki kuuluu samaan kerhoon.
Eu-liittovaltioon tahallaantehtyä menoa.
Poliitikon PITKÄJÄNTEISYYS on viritetty vain seuraaviin vaaleihin asti, jos mielipidetutkimusten rumputulesta sinne asti yleensä on selvitty.
Siinä mielessä kyllä, että Sipilällä on suunnitelma.
Hallitukset ajanu karille koko eu:jäsenyyden ajan, jos ette ole sattuneet huomaamaan.